Nezaradené

Ako vybrať správnu pôžičku?

postup ako si vybrať správnu pôžičkuJe tu začiatok roka a s ním aj nové reklamné kampane lákajúce na úvery a pôžičky naozaj každého druhu. Ste presne ten typ človeka, ktorý podobným kampaniam veľmi ľahko podľahne? Alebo si naopak nikdy a na nič zásadne nechcete požičať?

Jedno aj druhé vám škodí oveľa viac, ako si myslíte. Práve z toho dôvodu sme sa rozhodli poradiť vám, ako vybrať správnu pôžičku a nepopáliť sa pri tom:

1. Vyberajte úver podľa účelu, nie naopak

Nepodľahnite hneď prvej ponuke, nemusí byť totiž vhodná na účel, na ktorý potrebujete peniaze. Najprv si dobre premyslite, koľko potrebujete požičať a na čo presne a až podľa toho hľadajte úver.

Rovnako neplatí, že požičať sa vôbec neoplatí. Ak si požičiate na niečo, čo bude mať svoju trvalú hodnotu alebo zmysel, ide o dobrý účel. Napríklad spotrebný úver sa hodí na nečakané výdavky, ktoré potrebujete uhradiť okamžite a zároveň nejde o príliš veľkú sumu.

2. Nepozerajte na splátku ani úrok, ale na preplatenie

Reklamy nám to podsúvajú skoro všade a skoro stále. Platí to tak pre banky, ako aj pre nebankové spoločnosti: vždy a všade sa dozviete, že budete platiť „úrok už od“ a splátku „len XY Eur“ mesačne.

Ani jeden údaj pritom nemá takmer žiadnu praktickú výpovednú hodnotu. Naopak, treba si všímať tieto dve veci:

  • RPMN, čo znamená ročná percentuálna miera nákladov, ktorá je vyjadrená v percentách a sú tu zarátané všetky náklady a poplatky spojené s úverom
  • preplatenie úveru, pričom na zistenie tohto údaju musíte použiť kalkulačku a vypočítať si, koľko dokopy zaplatíte na všetkých splátkach a poplatkoch počas splatnosti pôžičky

3. Kratšia splatnosť šetrí peniaze, ale rovnako aj mimoriadne splátky

Má zmysel vôbec riešiť dobu splácania? Určite áno! Na prvý pohľad sa zdá, že dlhšia splatnosť je lepšia kvôli nižšej mesačnej splátke, no zároveň platí aj druhá strana mince a síce, že dlhšia splatnosť rovná sa vyššie preplatenie úveru.

Ak vám to teda vaše finančné možnosti dovolia, určite si nastavte radšej kratšiu splatnosť. Samozrejmosťou by dnes už malo byť aj predčasné splatenie celého úveru alebo jeho časti. Ideálne, ak je to bez dodatočných poplatkov!

4. Poplatky? Poobzerajte sa, kde ušetríte

Na prvý pohľad rovnaké spotrebné či spotrebiteľské pôžičky môžu znamenať na konci splácania rozdiel aj niekoľko stoviek alebo až tisíc Eur. Kde je „háčik“? V poplatkoch a v platbách, ktoré s úverom súvisia.

Všímajte si najmä tieto položky:

  • poplatok za schválenie úveru
  • poplatky spojené s mimoriadnymi splátkami alebo predčasným splatením
  • poplatky za zmeny v pôžičke, napríklad zmenu splatnosti, zmenu výšky splátok a podobne
  • súvisiace náklady pridružené k úveru, napríklad poistenie

5. Porovnávajte, ale dôsledne

Porovnanie pôžičiek je jediná cesta, ako naozaj ušetriť. Porovnajte medzi sebou rôzne typy pôžičiek, ale aj jednotlivé ponuky konkurencie. Nespoliehajte sa len na povrchné informácie z reklám, zistite si o danom úvere naozaj všetko, čo sa zistiť dá.

Pri porovnaní si položte aj tieto otázky:

  • Ktorá pôžička je najlepšia a najvhodnejšia pre môj účel?
  • Pri ktorom úvere preplatím najmenej?
  • Ktorú pôžičku vybavím najrýchlejšie a najpohodlnejšie?
  • Ak budem chcieť v budúcnosti niečo zmeniť, kde to pôjde najlacnejšie a najlepšie?

Porovnanie vám môžu uľahčiť aj webové stránky, ktoré sa zaoberajú financiami. Veľmi jednoduché a najmä prehľadné porovnanie ponúka napríklad online finančný supermarket Hyperfinancie.sk, kde si môžete pôžičky nielen porovnať, ale dokonca aj vybaviť online.

Pre všetkých skeptikov máme na záver ešte jednu poslednú radu: vyskúšajte si pozrieť a porovnať zopár pôžičiek. Sami uvidíte, že úver sa vôbec nerovná niečomu zlému a ak viete peniaze správne využiť, môžete aj pôžičku využiť naplno vo svoj vlastný prospech!

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button