Úvod / Voľný čas a hobby / Ako fotiť portrét?

Ako fotiť portrét?

ako fotiť portrétVenujete sa fotografovaniu a požiadal vás niekto známy o to, aby ste ho odfotili a vytvorili mu portrétovú fotografiu? Obzvlášť v dnešnej internetovej dobe plnej sociálnych sietí, ako je Facebook a pod., je o portrétovú fotografiu veľký záujem. Navyše dobre urobený portrét môže byť veľmi pekným darčekom. Krok za krokom si povieme, na čo pri fotení portrétu nezabudnúť a ako pred samotným fotením aj počas fotenia postupovať. Ako fotiť portrét?

Fotenie portrétu


Technika

Na fotenie portrétu samozrejme budete potrebovať svoj fotoaparát. Ak používate niekoľko prístrojov, neváhajte si ich pripraviť. Dôležitý je výber objektívov, s ktorými budete pracovať. Určite príde vhod statív, prípadne blesk či svetlá, ak nebudete využívať vonkajšie svetlo a hodláte fotenie uskutočniť v miestnosti. Pri nasvecovaní dávame pozor, aby sme nemali ostré svetlo, ktoré by tvorilo nepríjemné ostré tiene.

Model

ako sa stať modelkouAk vás osloví niekto známy, nemusíte túto otázku riešiť. V prípade, že ste ale začiatočníci a radi by ste si fotenie portrétu vyskúšali, neváhajte poprosiť kamaráta, ktorý vám bude robiť modela/modelku.

Čas fotenia

Dohodnite sa na konkrétnom termíne. Pracujte s tým, že čas fotenia počas dňa je pre vás kľúčový najmä kvôli svetelným podmienkam, to sa týka najmä prípadu, keď portrét budete robiť vo vonkajšom prostredí.

Podmienky na fotenie


Pred samotnou akciou sa s modelom dohodnite na podmienkach, tzn. ak hodláte fotiť akty, musí s tým váš model vopred súhlasiť. Začínajúci fotografi často zabúdajú na jednu dôležitú vec – a to sú podmienky použitia zhotovených snímok, prípadne kinofilmu, ak nefotíte digitálnym fotoaparátom.

Veľmi často sa potom stane, že model po vás požaduje všetky tieto materiály. Problém tiež nastane, ak snímky začnete ukazovať svojim priateľom či niekde vystavovať, bez toho aby ste mali súhlas modelu. Odporúčam preto uzavrieť písomnú zmluvu, v ktorej tieto práva a povinnosti oboch strán budú opísané. S tým vám pomôže web akoapreco.com, ktorý vzormi takýchto zmlúv disponuje a ponúka ich zadarmo.

Prostredie

ako fotiť portrét v prírode a pri moriFotenie portrétu je predovšetkým o príprave a k nej samozrejme patrí zabezpečenie vhodného prostredia. Môže to byť izba či príroda. Hlavné je, aby ste miestnosť vyprázdnili od všetkých rušivých elementov, ktoré na fotografii nemajú čo robiť.

Kulisy, dekorácie, rekvizity

Ak uvažujete o zapojení rôznych rekvizít, potom si ich starostlivo pripravte vopred ešte pred samotným fotením. Pri fotografovaní uteká čas ako voda, touto aktivitou môžete stráviť aj hodiny. Zbytočne model nenuďte tým, že budete hľadať vhodnú rekvizitu po byte, k tomu aby bol portrét dokonalý.

Nákresy

fotenie protrétuNajhoršie je, keď začnete fotiť, a potom zistíte pri úprave fotografií v počítači, že všetky vytvorené fotografie vyzerajú rovnako. Nemusíte dokonale kresliť. Stačí si urobiť náčrtky, ktoré vám pomôžu pracovať s modelom. Nie je zlé sa pred fotením o také náčrtky s portrétovanou osobou podeliť a ponúknuť jej, aby prišla aj so svojimi nápadmi, ako fotografie a v akom duchu spracovať.

Príprava modelu

Často podceňovaným krokom je samotná príprava modelu. Svoj model informujte vopred, čo všetko by si na fotenie mal vziať so sebou a čo naopak nechať doma. Či už sa to týka oblečenia, farieb, náramkov, hodiniek. Majte pri sebe pripravený make-up a priestor, kde sa bude model prezliekať a upravovať.

Atmosféra

líčenie očíAk nie je váš model či modelka z radov profesionálov, môže sa stať, že sa bude hanbiť alebo bude mať problém sa uvoľniť. Preto na váš model netlačte, snažte sa navodiť príjemnú atmosféru, najprv sa rozprávajte, dajte si kávu. Potrebujete, aby sa počas portrétovania správal prirodzene, cítil sa sám sebou.

Zameriavame sa na oči

Pri samotnom fotografovaní portrétu sa zameriavame predovšetkým na oči modelu. Tie by mali byť vždy ostré. Pamätajte na toto pravidlo. Začínajúcim fotografom sa veľakrát stane, napríklad pri fotení aktov, že začnú venovať pozornosť iným detailom.

Práca s modelom


Veľkým problémom je stuhnutosť modelu. Neváhajte preto pri fotení sa s modelom baviť, hovoriť mu, ako a čo má urobiť, ako sa má usmievať, akú rekvizitu použiť a ako sa tváriť aby bol portrét pekný. Vašou úlohou nie je len postávanie pri fotoaparáte, ale získať také snímky, ktoré potrebujete. Preto s modelom pracujte a neváhajte fotoaparát odložiť a ukázať, čo si presne predstavujete.

Zachytávame náladu, výraz tváre, hovoríme svojmu modelu, či sa má pozerať do objektívu alebo mimo neho, aký pohľad má mať a kam má smerovať.

Ako fotiť portrét?
5 (99.33%) 30 hlasov


Mohlo by vás zaujímať

vetvičky na stole

Ako na vianočné stolovanie – aranžmán stola

Vianoce sú synonymom ľudskej blízkosti aj súznenia, radosťou detí a špecifickou zimnou krásou a náladou. …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *