Záhrada

Ako správne pestovať petržlen?

petržlenová vňaťDobrá kuracia polievka sa nezaobíde bez kúskov zeleného petržlenu. Vôňa a chuť tejto rastliny povznášajú pôžitok z niektorých pokrmov priamo do nebies. Ako si správne petržlen vypestovať?

Aké sú druhy petržlenu?

Každý z nás vie, že existujú dva druhy petržlenu. Petržlen všeobecný koreňový a petržlen všeobecný vňaťový.

Petržlen koreňový má dvojaké využitie. Dáva listy aj koreň, ktorý je akousi alternatívou paštrnáku. Spolu s mrkvou tvorí ten najlepší základ pre polievkovú zeleninu. Koreň tejto veľmi zdravej zeleniny má až štyrikrát viac vitamínu C, ako pomaranč.

Petržlen vňaťový sa pestuje len pre vňať. Koreň tohto petržlenu je krátky a často rozvetvený, a tak sa nepoužíva ku konzumu. Vňaťový petržlen môžete pestovať aj v kvetináči. Je obľúbenou zelenou ozdobou nielen do polievok, ale aj nátierok a ďalších pokrmov.

Nároky na pestovanie petržlenu!

ako pestovať petržlenPetržlen má rád slnečné, prípadne polotienisté stanovište. Jedná sa o dvojročnú mrazuvzdornú rastlinu. V prvom roku rastie koreň, či vňať, v druhom roku kvitne a semená možno použiť k ďalšiemu pestovaniu.

Koreňový petržlen potrebuje hlboké ľahšie pôdy, petržlen vňaťový sa uspokojí s pôdou menej hlbokou. Ale na rozdiel od koreňového potrebuje počas svojej vegetácie viac dusíka.

Obidvom druhom sa dobre darí v mierne kyslej pôde, ktorá je dostatočne vlhká a bohatá na živiny. Ale pozor na trvalé premokrenie, radšej voľte pravidelnú závlahu.

Ako petržlen vysiať?

Semená petržlenu klíčia dlhú dobu, v prehriatej pôde asi 4 týždne, v studenej pôde ešte oveľa dlhšie. Klíčenia môžete urýchliť tým, že semienka namočíte pred výsevom do vlažnej vody.

Ako vysiať vňaťový petržlen?

petržlen koreňV priamom výseve sejte v máji alebo júni do teplej pôdy. Násadou motyčky či hrablí urobte plytký asi 6 mm hlboký riadok. Semená zmiešajte s hrsťou suchého piesku. Tým docielite rovnomerný výsev. Potom semená prekryte asi 6 mm vrstvou jemne preosiatou pôdou. Riadok zalejte a položte naň čiernu fóliu. Keď sa objavia prvé lístky, fóliu odstráňte.

Ako na koreňový petržlen ?

Semeno sa vysieva čo najskôr na jar, najlepšie začiatkom marca priamo na miesto. Vzdialenosť medzi riadkami by mala byť 30 cm, aby mali korene dostatočný priestor pre svoj rast.

Ak chcete, aby vám petržlen vyrástol do optimálnej veľkosti, nemal by byť výsev vykonaný neskôr ako v polovici apríla. Vzdialenosť rastlín po vyjednotení porastu by mala byť 5-8 cm.

Čas zberu petržlenu!

Vňaťový petržlen môžeme zbierať celý rok, tak ako listy so stopkami dorastajú. Krátkodobo je možné skladovať v chladničke, potom ale vädnú. Dlhodobé skladovanie je možné v mrazničke a alebo po usušení.

Koreňový petržlen zberáme počas vegetácie prebierkou a na jeseň potom jednorázovo. Petržlen je odolný voči mrazu, a tak mu prvé mrazíky rozhodne neublížia. Korene je možné skladovať vo vlhkej pivnici, alebo v debne s pieskom.

Vňať môžete použiť za čerstva, zamraziť alebo nasušiť!

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button