Cestovanie

Ako spoznať Náchodsko?

ako môžeme spoznať NáchodskoAko spoznať Náchodsko? V lete turistika a cyklistika, v zime umiernené lyžovanie. Príjemne členitá kopcovitá krajina. A literárne odkazy Boženy Němcovej, Aloisa Jiráska a Josefa Škvoreckého. Náchod, Hronov, Česká Skalice, Jaroměř aj Nové Mesto nad Metují stále patria na zoznam častých výletných cieľov.

Čo je potrebné, keď chceme spoznať Náchodsko?

  • turistické vybavenie
  • mapy regiónu

ako spoznať NáchodskoNáchodsko sa rozkladá v severovýchodnej časti Královo-hradeckého kraja. Jeho správnym centrom je bývalé okresné mesto Náchod, ktoré leží 150 kilometrov od Prahy, respektíve 45 kilometrov od Hradca Králové.

Na mape republiky je Náchodsko položené medzi okresy Trutnov a Rychnov nad Kněžnou, južná časť susedí s okresom Hradec Králové.

Sever a východ Náchodska tvorí štátna hranica s Poľskom. Vzdialenosť medzi najjužnejším väčším mestom Jaroměř a najsevernejším mestom Broumov je 35 kilometrov.

Čo musíme vedieť, keď chceme spoznať Náchodsko?

Ak chcete spoznať Náchodsko, mali by ste vedieť aj niečo o krajine. Krajom preteká rieka Metuja, ktorá sa u Jaroměře vlieva do Labe. Rieka nie je v celej dĺžke splavná, vodácky šport sa prevádzkuje len v niektorých úsekoch alebo na rozsiahlej ploche vodnej nádrže Rozkoš.

Väčšia časť okresu má Podhorskú osobnosť: sever tvorí Broumovská pahorkatina, západná časť patrí do Podkrkonoší, juhovýchodná časť Náchodska spadá do Podorlickej pahorkatiny.

môžeme spoznať NáchodskoPri hrebeňovom prechode Orlických hôr je Náchod nástupným (alebo cieľový) miestom. Náchodsko je ideálnou lokalitou pre menej alebo stredne zdatných turistov a cyklistov.

Značenie ciest je veľmi dobré, udržiavané – cesty na mapách zodpovedajú reálnemu stavu.

Prvou zastávkou turistov pri návšteve Náchodska býva Jaroměř, a to najmä jej časť Josefov.

Josefov bol postavený v 80. rokoch 18. storočia ako pevnosť (Jozefom II). Rozsiahla časť s technickým zázemím vojska je dobre udržovaná a slúži ako zaujímavosť k prehliadkam návštevníkov.

Obytná časť Jozefova je tiež zaujímavá, ale typické vojenské mesto zatiaľ spôsobuje Jaroměřskej radnici skôr starosti – na jeho opravu a využitie sa nedostáva peňazí.

Aj tak stoja pravouhlé „kasárenskej“ ulice za prehliadku. V Josefove taktiež sídli múzeum (vstupenka spoločná so vstupenkou do pevnosti), v ktorého expozícii sú zaujímavosti z histórie pevnosti a neblaho slávnej bitky pri Sadove ( „u Královýho Hradce“) v roku 1868.

Pôsobia tu kluby vojenskej histórie, ktoré v Jozefove organizujú stretnutia a ukážkové „bitky“.

Čo všetko ešte stojí za pozretie, keď chceme spoznať Náchodsko?

Cesta na sever od Jaroměře vedie do Českej Skalice. Hoci Božena Němcová nepatrí v súčasnosti k práve čítaným autorom, Česká Skalice z jej odkazu stále žije. Po prehliadke českoskalického múzea možno príjemnou cestou dôjsť do neďalekých Ratibořicích, kde sa odohráva idylický dej Němcovej Babičky.

Náchodsko a jeho tajomstváKaštieľ kňažnej Zaháňskej, Staré bielidlo aj mlyn sú vo veľmi dobrom stave, „Viktorčin“ splav je udržiavaný a deti sa na ňom a pod ním rady kúpu. V čase hlavnej turistickej sezóny je Babiččino údolí trochu preľudnené.

Za Českou Skalicou sa rozprestiera vodná nádrž Rozkoš. Má cez tisíc hektárov a bola postavená pre reguláciu stavu vody na strednom toku Labe. Rozkoš majú v obľube rybári, surfisti a jachtári.

Kúpanie v Rozkoši je tiež možné, ale nádrž je pomerne plytká a v lete rýchlo zarastá riasami.

Vďaka malej hĺbke však jazero veľmi často „na holo“ zamŕza, a tak je Rozkoš v zime vyhľadávané korčuliari.

Ako ešte môžeme spoznať Náchodsko?

Na východ (a na dohľad) od Rozkoše sa nachádza pôvabné mestečko Nové Mesto nad Metují. Renesančné štíty novomestského námestia poznajú ľudia okrem iného aj z televízneho seriálu F. L. Vek.

Zámok v Novom Meste nad Metují má zaujímavú novodobú históriu: na začiatku 20. storočia ho od schudobneného šľachtica kúpil textilný podnikateľ a mecenáš Bartoň (získal aj povýšenie do šľachtického stavu, takže rodina nesie meno Bartoň z Dobenína).

spoznajte Náchodsko a jeho okolieBohatý a činorodý nový majiteľ renesančný zámok opravil a vybavil štýlovo, vkusne, a pritom moderne. V roku 1992 bol majetok rodine Bartoňových navrátený, originálne interiérové ​​prvky predných medzivojnových umelcov sú verejnosti prístupné.

K zámku patrí aj francúzsky park s veselými trpaslíkmi z dielne Matyáša Brauna.

Typickým objektom okresného mesta Náchod tvorí zámok na vysokom návrší uprostred mesta. Správa štátneho zámku Náchod používať moderné demonštračné metódy, pripravuje komponované alebo tematické prehliadky a expozície. Náchod sa veľmi často objavuje v diele Aloisa Jiráska a Josefa Škvoreckého (avšak pod pseudoznačením Kostelec).

Spoznať Náchod zahŕňa aj jeho okolie

Mesto Náchod má dynamický obchodný ráz, ktorý predovšetkým určuje aj blízkosť Polsaka (hraničný prechod v Náchode-Belovs). Na kopci Dobrošov sa nad mestom nachádza populárna turistická Jiráskova chata, ale predovšetkým delostrelecká tvrz Dobrošov (súčasť Maginotovej línie). Nedokončená pevnosť je prístupná k prehliadkam.

spoznanie NáchodskaAsi desať kilometrov od Náchoda (stále na sever) leží mestečko Hronov, ktoré z pohľadu turistov žije Jiráskovským odkazom a amatérskym divadlom.

V Hronove sa narodil spisovateľ Alois Jirásek a históriu mesta opísal v rozsiahlej kronike U nás. Miesta, ktoré majú v kronike kľúčovú úlohu, sú stále označené ( „domček Kalinův“, Šimůnkův“, „Z uličky“, hrob Justynka, zvonica …), hoci drvivej väčšine hronovských návštevníkov už nič nehovoria.

Začiatkom augusta je v Hronove usporiadaný najväčší festival amatérskeho divadla Jiráskův Hronov.

V kopcoch nad Hronovom je skrytá veľmi svojrázna, miestami „katovsko – hrdelná“ tradícia Stárkov. V septembri městys organizuje „katovské“ slávnosti: diaľkový pochod po niekoľkých trasách, divadlo, rekonštrukcie bitiek, bravčové hody, veteránska prehliadka, tanečná zábava …

Okolie „mestyse“ je úžasný terén pre prechádzky a cyklistiku.

Posledné tipy ako spoznať Náchodsko

Ďalším zaujímavým miestom v blízkosti Hronova je Machov, ktorý leží na úpätí kopca Boru. „Skalnatý Bor“ (Jiráskové súslovie) je zo všetkých strán viditeľnou dominantou celého Náchodska. V čase konania Jiráskovho Hronova býva v Machove alternatívny a trochu recesistický festival – Lojzíkův Machov.

spoznávame NáchodskoV Náchode vyteká populárnej kyselka Ida (kúpele sú striedavo prebúdzané k životu a následne zatvorené, ale voda je prístupná všetkým ľuďom). V hronovskom parku vytekajú dva sírne pramene Hronovka a Regnerka.

Za ochutnanie stojí podkrkonošská špecialita kyslo, ktorá sa varí v mnohých reštauráciách alebo aj v bufetoch. POZOR!  Kyselo nie je kyslé, ako sa sťažoval Trautenberk. A nie je z kyslej kapusty, ako sa ľudia mnohokrát domnievajú.

Robí sa z chlebového kvasu a tiež po chlebe chutí. Pridávajú sa do neho huby, varené zemiaky a na masle vyprážané vajcia.

Tento článok je predovšetkým informatívny, pevne veríme, že sme vám pomohli nájsť tie najlepšie miesta pre príjemne strávenú dovolenku.

Ak sa vám páčil článok o tom ako spoznať Náchodsko, prečítajte si aj:

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button