Nezaradené

Ako rozoznáte krátkozrakosť od ďalekozrakosti? 5 tipov na preventívnu ochranu zraku

„Ak sa zahľadíš do vlniacich sa vôd mora jasným, neskaleným zrakom, tak uzrieš v každej vlne odraz najvyššej pravdy a krásy.“

(Homér)

Pokiaľ však trpíte poruchami zraku, veľa krásy si v živote bez jeho dobrej starostlivosti a ochrany neužijete. Krátkozrakosť (myopia) a  ďalekozrakosť (hyperopia) sú najčastejšie poruchy zraku, ktoré je možné korigovať pomocou správnych okuliarov alebo kontaktných šošoviek.

ako rozoznať kratkozrakosť od ďalekozrakostiKrátkozrakosť sa prejavuje ako problém so zaostrením na vzdialenejšie objekty, čo vás môže obmedzovať najmä pri šoférovaní alebo športe. Krátkozrakosť sa vo veľkej miere rozvíja už u detí, a to okolo desiateho roka života. Deti v tomto období môžu rýchlo vyrásť a zrak sa im môže zhoršiť.

Na to, že je dieťa krátkozraké sa často príde až keď si sťažuje, že nevidí na tabuľu. Medicínskym preventívnym opatrením na rozvoj krátkozrakosti je pravidelné vystavovanie detí dennému svetlu, a teda pobytu minimálne 3 hodiny denne na čerstvom vzduchu.

Ďalekozrakosť sa naopak prejavuje problémom so zaostrením vecí a predmetov v bezprostrednej blízkosti. Pravdepodobným vinníkom v tomto prípade môže byť dedičnosť. Ťažkosti sú pociťované pri čítaní, písaní, či manuálnej práci zameranej na presnosť.

Riešením sú správne okuliare na čítanie a počítač

Či už ide o krátkozrakosť alebo ďalekozrakosť, každú z nich je potrebné riešiť. Ak sa im nevenuje dostatočná pozornosť, nielenže sa stav oka zhoršuje, ale dochádza k nadmernému namáhaniu očí – s čím sú spojené bolesti hlavy a únava.

Vhodným riešením nielen u detí, sú dioptrické okuliare do diaľky alebo okuliare na čítanie a počítač, ktoré vám  umožnia vykonávať bežné denné aktivity bez problémov. Nosenie okuliarov už v dnešnej dobe nepredstavuje záťaž ako v minulosti, ba práve naopak, ich  nosenie sa dokonca stalo módnym hitom.

U mužov prevláda športový typ okuliarov a ženy preferujú módnejšie výstrelky, ako sú napríklad Swarovski okuliare.

Prevencia je však základom liečby každého ochorenia a nie je tomu inak ani pri očných ochoreniach. Prinášame vám preto niekoľko dobrých tipov na jednoduchú prevenciu a ochranu zraku.

Tipy ako si zrak preventívne chrániť

1. Nespite pri zapnutej lampe. Podľa vedeckých štúdií platí pravidlo, čím väčšia tma v miestnosti, tým hlbší spánok. Čo sa týka oka, pokiaľ je v miestnosti aj počas spánku neustále svetelný šum, nedochádza k dokonalej regenerácii oka a môže tak vzniknúť jeho degenerácia.

2. Pravidelne si dajte vyšetriť zrak. Preventívne prehliadky zraku by ste mali absolvovať aspoň každé 2 roky.

3. Pravidelne cvičte očnú gymnastiku. Očné cvičenie zaberie len niekoľko minút a obsahuje pozeranie do rôznych strán, zaostrovanie do blízka a do diaľky, žmurkanie a jemnú masáž očí cez viečka. Okrem tohto cvičenia existuje aj očná joga, ktorá obsahuje viacero preventívnych cvikov.

4. Nepozerajte sa priamo do žiarovky alebo svetla. Pred nejakou dobou svetom obletela správa, že ak sa denne minútu pozeráte do rozsvietenej žiarovky, budete mať viac hormónu serotonínu a budete šťastnejší. Takéto počínanie však môže veľmi poškodiť váš zrak a preto lekári rozhodne takéto nadobúdanie hormónu šťastia neodporúčajú.

5. Správna životospráva je základom aj zdravého zraku. Dbajte na to, aby vo vašej strave bol dostatok vitamínu Aobsiahnutého v ovocí a zelenine a vyhýbajte sa alkoholu, fajčeniu a nadmernému slnečnému žiareniu. Prípadne si zrak počas pobytu na priamom slnku chráňte slnečnými okuliarmi s UV filtrom.

Tak do dobrého videnia 🙂

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button