Ako naladiť Déčko (ČT: D) a Čt Art?

čt dečko a čt artČeská televízia nedávno spustila  nové kanály ČT : D (Déčko) a ČT Art. Oba sa budú vzájomne striedať na jednej pozícii. Počas dňa budú vysielané relácie v rámci Déčka, vo večerných a nočných hodinách ich potom vystrieda ČT Art. Aby ste si mohli vychutnať sledovanie týchto nových kanálov Českej televízie, je potrebné vykonať ich naladenie na vašich prijímačoch. Ako naladiť Déčko (ČT: D) a Čt Art?


Spôsoby naladenie kanálov

Multiplex

Kanály ČT: D / ČT Art sú dostupné v Multiplexe 1a. Ich nastavenie by tak malo byť veľmi jednoduché. Ak máte televízny prijímač, ktorý obsahuje tuner DVB-T, malo by naladenie nových kanálov prebehnúť úplne automaticky.

Oba programy sú dostupné na jednom vysielacom kanáli v týchto časoch:

čt artČT: D denne od 06:00 do 20:00

ČT art denne od 20:00 do 06:00

V prípade, že sa automatické ladenie nepodarí, je možné ho vykonať manuálne. V sekcii Nastavenia vyberiete možnosť Manuálne ladenie a nastavíte vyhľadávanie podľa čísla kanálu, ktoré je dané v mieste príjmu.

Ak bude po vás vyžadovaný kmitočet kanála, možno ho nájsť v tabuľke, ktorú uvádza na svojom webe ČT.

Kanály ČT: D / ČT Art možno naladiť tiež v Multiplexe 3. V tomto prípade nie je nutné manipulovať s anténou, ladenie opäť prebehne automaticky. Nový program sa objaví ihneď, čo aktualizujete ladené stanice.

Káblová televízia

Ak máte doma televízny prijímač napojený na káblovú sieť niektorého z českých poskytovateľov, nie je potreba prakticky nič robiť. Kanál sa tu objaví automaticky, len odporúčam ho svojpomocne zaradiť medzi svoje obľúbené, teda zvoliť číslo, pod ktorým ho budete v TV mať uložený.


Satelit

Nový kanál ČT: D / ČT Art možno naladiť aj cez satelit. Je vysielaný na rovnakej pozícii ako ďalšie kanály Českej televízie, to znamená na pozícii Astra 3B – 23,5 ° východne.

Internet

Vybrané relácie, na ktoré má ČT potrebnú licenciu, možno zhliadnuť tiež prostredníctvom internetu. K tomu vám postačí len kvalitné pripojenie.

Aké je pokrytie ČT: D a ČT Art?

  • česká televize95% domácností v Českej republike
  • Na Slovensku iba v prihraničných oblastiach s českom a cez satelit

Zistenie dosahu signálu

Pred tým, než sa pustíte do vyhľadávania nového kanála ČT: D / ČT Art, je potrebné si overiť, či k vám dosahuje signál vysielania. To zistíte takto:

1. Vyhľadanie údajov na webe Českého telekomunikačného úradu

Na stránkach Českého telekomunikačného úradu dtv.ctu.cz si nájdete, či je vaša adresa pokrytá signálom Multiplex 1a alebo Multiplex 3.

Tip: najlacnejší satelitný komplet si môžete vyskladať a kúpiť na tejto stránke.

2. Vyplnenie formulára

Vyplníte na rovnakom webe formulár, v ktorom bude názov siete a adresa. Následne sa vám po odoslaní formulára objaví mapka, na ktorej ľahko zistíte, aký je aktuálny signál na vami uvedenej adrese.

3. Nájdenie vysielača

Ak sa vám na mapke zobrazí, že na adrese je signál, nájdite si najbližší vysielač, opäť na rovnakej mape.

4. Opísanie údajov o čísle kanála vysielača

Opíšete si údaje o vysielači, teda číslo jeho kanála. To potom následne použijete pri ručnom ladení kanála na vašom televízore.

5. Čo robiť, ak to stále nejde

Ak manuálne ladenie nepomôže, skúste pretočiť anténu, prípadne je riešením tiež inštalácia ďalšej antény. Tieto kroky je však vhodné prenechať odborníkom.

Čo je potrebné?

  • Aktualizácie naladených kanálov
  • Naladenie cez satelit na potrebné pozícii
  • Zistenie kmitočtu

Ako dlho to potrvá?

Ak nenastane problém, malo by byť naladenie kanálu ČT: D / ČT Art otázkou maximálne niekoľkých minút. Ďalšie minútky vám potom môže zabrať jeho zaradenie medzi vaše obľúbené programy tak, aby ste ho vždy našli pohodlne prostredníctvom televízneho ovládača.

Aké budú náklady?

Naladenie kanálu ČT: D / ČT Art je samozrejme bezplatné. Ide o program, ktorý je vysielaný verejnoprávnou televíziou, teda je dostupný aj v základných ponukách káblových operátorov. Vybrané relácie z neho navyše možno prehrať aj na internete.


Mohlo by vás zaujímať

Prečo kúpiť repasovaný iPhone

Prečo sa oplatí kúpiť repasovaný iPhone?

iPhone od spoločnosti Apple je považovaný za jeden z najpopulárnejších smartfónov na svete, ak nie …

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.