Deti

Ako na bezpečné a pohodlné kúpanie bábätka?

Máte doma bábätko a čaká vás prvé kúpanie? Mnoho čerstvých rodičov sa tohto úkonu bojí a v hlave majú množstvo otáznikov. Ako sa také malé bábätko vlastne kúpe a ako často? Je lepšie kúpať ho vo vaničke alebo v umývadle? Poďme si postupne prezradiť odpovede na tieto otázky a zistiť, ako to s tým kúpaním vlastne je.

Ako kúpať novorodenca

Kúpanie je nočnou morou mnohých mamičiek, nakoľko sa boja, že nejakým spôsobom bábätku ublížia. V pôrodnici vám však sestričky väčšinou ukážu, ako bábätko kúpať správne.

Iné je však, ak je pri vás niekto kompetentný a iné, keď ste doma s vašou malou ratolesťou a príde čas na kúpanie. Ako teda postupovať?

Kde a v čom kúpať bábätko

Či už máte novorodeniatko, alebo staršie bábätko, máte na výber viacero možností. Niektorí kúpu dieťatko v umývadle a iní zase nedajú dopustiť na detskú vaničku. Aké máte možnosti?

Detské vaničky aj s príslušenstvom viete nakúpiť v mnohých obchodoch či na eshopoch, pričom existuje množstvo rôznych variánt. Vo vaničke si môžete dieťatko položiť na vyvýšenú podložku, vďaka čomu bude umývanie jednoduchšie a zároveň bezpečnejšie.

Ďalšou variantou je podložka do vane, ktorú nájdete v rôznych farbách a tvaroch a z rôznych materiálov. V jednej časti býva vyvýšená a vo väčšine prípadov je aj anatomicky tvarovaná, takže poskytuje dieťatku dostatočný komfort.

Môžeme spomenúť aj ležadlá do vaničky pre bábätko, ktoré majú ergonomický tvar a ponúkajú tak dieťatku počas kúpania pohodlnú oporu.

Detská kozmetika – áno či nie?

V drogériách vám budú biť do očí rôzne prípravky pre deti, no nemusíte nevyhnutne používať detskú kozmetiku. Na umytie bábätka si vystačíte aj s čistou vodou.

Bábätku jednoducho jemne opláchnete celé telíčko a nevynecháte žiaden záhyb. Pri novorodencoch by kúpeľ ani nemal trvať nejak dlho. Staršie deti si však môžu dopriať aj dlhší kúpeľ.

Pred kúpeľom

V miestnosti, kde bábätko kúpete, by malo byť príjemných 22 až 25°C a voda by mala mať teplotu približne 37°C. Veci potrebné na kúpeľ si pripravte už vopred, aby ste mali všetko po ruke. Čo budete potrebovať?

  • osušku
  • plienočku
  • oblečenie
  • krém proti zapareninám
  • alebo detský olej

Počas kúpeľa

Keď máte všetko prichystané, bábätko opatrne vyzlečte. Ak je pokakané, umyte mu zadoček pod tečúcou vodou. Následne ho jemne položte do vaničky či umývadla s teplou vodou.

Bábätko treba mať počas celej doby kúpania na očiach a nespustiť z neho zrak. Nikdy totiž neviete, kedy vám skĺzne z podložky, aj keď sa vám zdá, že nemá ako skĺznuť. Čo sa týka držania bábätka pri umývaní, najvhodnejšie je, aby ste jeho hlavičku mali na predlaktí a zároveň ho držali. Takto sa vám nevyšmykne a celé kúpanie prejde rýchlo a hladko.

detská kozmetika pre bábätka

Po kúpeli

Na osušenie bábätka je najlepšie používať jemnú bavlnenú osušku. Po vytiahnutí z vody ho do nej zabaľte a prikladaním na telíčko ho osušte.

Po dôkladnom osušení ho môžete natrieť ho detským krémom, prípadne telovým olejom, aby bola detská pokožka hydratovaná. Ak máva zapareniny, natrite mu zadoček vhodným krémom a oblečte ho do plienky.

Ako často kúpať bábätko

Rozmýšľate, ako často treba bábätko vlastne kúpať? Niektorí odborníci sa zhodujú v tom, že novorodencov stačí umývať raz za dva dni. Iní zas tvrdia, že sa stačí kúpať raz či dvakrát do týždňa. Iné je, samozrejme, umývanie pri prebaľovaní a udržiavanie ho v čistom.

Pri prebaľovaní je vhodné vždy dieťatku poumývať zadoček a genitálie tak, aby bolo čo najviac v suchu a v čistom.

Je to o zvyku

Kúpanie bábätka nie je až taká veda. Uvidíte, že čím viac kúpaní budete mať za sebou, tým istejšie si budete. Je to jednoducho o cviku. Celkovo sa pri kúpaní bábätka treba zamerať najmä na jeho bezpečnosť. Nenechávať ho bez dozoru a narábať s ním opatrne, aby nám nevykĺzlo.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button