Auto-moto

Aj na motocykli je možné vykonať chiptuning. Čo vďaka tomu získate?

Pojem chiptuning sa vám zrejme bude spájať s nablýskanými vytuningovanými autami, prípadne s čerstvými „autičkármi“, ktorí chcú zo svojej prvej „jazdenky“ vytrieskať aj tých pár koní naviac, ktoré sa v nej možno skrývajú. Napadlo by vám však, že chiptuning je možné urobiť aj na motocykli?

Ako urobiť chiptuning na motocykli
Zdroj obrázka: Autor: Chris M / Stock.adobe.com

Využívajte motor svojho motocykla bez kompromisov, ktoré má zo sériovej výroby

Ak vždy, keď si na hlavu dávate prilbu HJC a vyrážate na cesty so svojou dvojkolesovou mašinou, túžite po tom, aby bola aspoň o kúsok výkonnejšia, je chiptuning to, čo vaša motorka potrebuje. Chiptuning motorky totižto vo svojej podstate nie je odlišný od chiptuningu auta.

Úpravou programu riadiacej jednotky motora je možné zmeniť charakteristiku vstrekovania, pomer vzduchu a paliva v zmesi, zapaľovanie a využitie paliva, prípadne aj upraviť hornú hranicu otáčok motora. Jednoducho povedané, odstránia sa sériové výkonnostné kompromisy, kvôli ktorým nie je motor motocykla využívaný naplno.

Vyšší výkon a lepšie jazdné vlastnosti oceníte pri každodennej jazde aj v kritických situáciách

Motocykel tak získa vyšší výkon a krútiaci moment, pružnejší chod motora, či lepšie reakcie na pridanie plynu. Počas jazdy tak pocítite napríklad aj menšiu potrebu radenia a celkovo zlepšené jazdné vlastnosti. A to vďaka investícii, ktorá nepresiahne pár stoviek eur. Jasné, nie je to zadarmo, ale je to len zlomok ceny nového, výkonnejšieho motocykla.

Výhodou úpravy motocykla pomocou takéhoto vylepšenia parametrov jeho riadiacej jednotky je hlavne to, že nejde o mechanický zásah. Aj v situáciách ako je napríklad pripojenie na diagnostiku, sa riadiaca jednotka správa úplne bezproblémovo. A v prípade, že je to požadované, je ju možné jednoducho a rýchlo vrátiť do pôvodného stavu.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button