Cestovanie

Ako a prečo cestovať na vlastnú päsť?

cestovanie na vlastnú päsťNajhodnotnejšie, čo môžeme od života dostať, nie sú hmotné veci, ale zážitky a poznanie. Veci sa okukajú, opotrebujú, rozbijú, ale zážitky a spomienky nám nikto nezoberie. Zostanú nám v pamäti a v srdci navždy. Svoj cestovateľský sen si môžeme splniť, nech je nám dvadsať alebo päťdesiat. Nie je to o veku, ale o túžbach, želaniach, láske k cestovaniu … Preto, ak nám to len trochu podmienky a financie umožnia, cestujte! Poznávajte cudzie kraje, kultúru, gastronómiu … Nesmierne vás to obohatí. Ako a prečo cestovať na vlastnú päsť?

Ak sa rozhodnete cestovať po vlastnej osi, len s batohom na chrbte, spoliehať sa len a len na seba, získa cestovanie úplne iný rozmer.

Cestovať na vlastnú päsť alebo s cestovnou kanceláriou?

Ak rozmýšľame, či cestovať organizovane s cestovnou kanceláriou či len tak na vlastnú päsť, mali by sme si sami v sebe ujasniť, čo od cesty očakávame a hlavne, na čo sa cítime.

Ak chceme zažiť niečo nové, nepredvídateľné, ​​neznáme, ak sa chceme dostať medzi domorodcov, spoznať ich život, zvyky, bývanie, kultúru, voľba je jasná. Pretože toto nám žiadna cestovka neumožní.

Ako sa pripraviť na cestovanie?

Prvým bodom nášho plánu je výber destinácie, ktorú chceme navštíviť a precestovať. Ale v tom má asi každý cestovateľ jasno už od začiatku. Najvhodnejšie je vybrať krajinu, ktorej jazyk ovládame.

V priebehu nášho cestovania prídeme do kontaktu s miestnymi ľuďmi a bola by škoda sa neporozprávať a nenahliadnuť do ich životov kvôli jazykovej bariére. Aj keď, ani toto nie je podmienka pre cestovanie po vlastnej osi, pretože poznám človeka, ktorý prešiel mnohé krajiny len so znalosťou materinského jazyka. Ruky a nohy mu k dohovoreniu vždy stačili.

cestovať po sveteĎalšia vec, na ktorú by sme nemali zabudnúť, je spísanie itinerára. Z cestopisov a fotografií si vytipujeme miesta, ktoré by sme chceli navštíviť a tie si zostavíme do časového harmonogramu vrátane časov potrebných pre presuny. Nie je nutné plán striktne dodržiavať a mnohokrát to ani nie je možné, ale hlavnej osi by sme sa držať mali.

Zakúpenie tlačeného sprievodcu pre danú krajinu je samozrejmosťou, ktorú netreba spomínať.

Na čo nesmieme pri cestovaní zabudnúť?

Samozrejme na poistenie a tiež povinné očkovanie, ak cestujeme do exotickej krajiny. Najčastejšie sa jedná o tetanus, hepatitídu A a brušný týfus.

A čo ďalej?

Ďalej už len zabezpečiť letenku a ubytovanie aspoň na prvých pár dní, zbaliť batoh s najnutnejším, pribaliť pas, vízum, ak je potreba, dostatočnú finančnú rezervu a hurá do sveta.

Čo nás na ceste čaká?

cestovať lietadlomTo nikto nevie. A v tom práve tkvie krása cestovania na vlastnú päsť. Tá nepredvídateľnosť, to vzrušenie z nových zážitkov.

Tak šťastnú cestu všetkým cestovateľským dobrodruhom !

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button