Voľný čas a hobby

5 hobby na každý deň, pri ktorých sa uvoľníte a zbavíte stresu

Hektický pracovný a rodinný život nám občas dáva zabrať. Pre mentálne zdravie je však nevyhnutné nájsť si pre seba aspoň pár minút a vypnúť. Zdá sa vám to nereálne a len odmietavo krútite hlavou a tvrdíte, že na to nemáte čas? Tieto aktivity spájajú relaxačnú a praktickú stránku dohromady.

Ktoré každodenné hobby vás neoberú o drahocenný čas, nebudú stáť balík peňazí a navyše vás zbavia stresu a uvoľnia myseľ?

Varenie a pečenie

Čas strávený v kuchyni môže byť aj zábava! Skúšanie nových receptov, kreatívne kombinovanie ingrediencií, kuchyne z rôznych kútov sveta …

Navyše tu nadobudnete nové zručnosti, naučíte sa trpezlivosti a uvidíte svoj pokrok. Do tohto hobby pokojne zapojte aj vaše najmenšie ratolesti. Nie je nič lepšie, ako ukončiť náročný deň chutným jedlom.

Hobby ktoré vás zbaví stresu
Zdroj foto: Yuganov Konstantin / Shutterstock.com

Práca v záhrade

Užívajte si čerstvý vzduch na záhrade, kontakt s prírodou a doprajte si prísun vitamínu D zo slnka – uvidíte, že vaša nálada sa zlepší, energetická hladina sa zvýši a stres sa zmierni.

Záhradkárčenie súvisí aj s väčšou fyzickou aktivitou, takže zaznamenáte pozitívny prínos nielen pre vašu myseľ, ale aj telo.

Fotografovanie

Ďalšou formou relaxu je fotografovanie. Zdokumentujte aj obyčajné pozitívne chvíle v každodennom živote, ktoré vás napĺňajú šťastím.

Založte si album, vytvorte online fotoknihu alebo z fotiek vytvorte koláž, ktorú si dáte zarámovať ako obraz do obývačky. Keď sa naplno ponoríte do tejto činnosti, čas zrazu zmizne. Nechajte sa vtiahnuť – od výberu scény až po finálnu úpravu fotografie, celý proces je vo vašich rukách.

Maľovanie obrazov

Pre kreatívnych jedincov je tu maľovanie. Bez ohľadu na to, pre akú techniku sa rozhodnete, maľovanie obrazov má preukázateľný vplyv na duševnú pohodu, rovnako ako na rozvoj niektorých kognitívnych funkcií (podporuje napr. koncentráciu a pamäť).

Pohľad na vaše majstrovské dielo – maľovaný obraz na plátne – vám navodí pocit spokojnosti so samým sebou.

Ako si vybrať hobby na každý deň
Zdroj foto: OllgaZhog / Shutterstock.com

Ak si myslíte, že na maľovanie obrazov nemáte dostatočný talent a chýba vám inšpirácia, môžete vyskúšať jednoduchú techniku maľovania podľa čísel – pri sústredení sa na precízne vyplnenie jednotlivých políčok odvediete pozornosť od negatívnych myšlienok a psychicky si odpočiniete. Antistresový účinok majú napríklad aj mandaly.

Joga a strečing

Vyskúšajte aj terapiu vo forme fyzického cvičenia – jogu alebo jednoduchý strečing. Tento šport si čoraz viac získava obľubu medzi ženami, ale aj mužmi, ktorí chcú posilniť svoju myseľ i telo a odpočinúť si od neustáleho stresu.

Podľa toho, aký efekt chcete dosiahnuť si vyberajte aj druh jogy – napr. ashtanga, hot joga, power joga a iné. Nemusíte tomu obetovať denne hneď hodinu či dve, na začiatok stačí aj ranný alebo večerný strečing.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button