Návody

Ako si doma vyrobiť bublifuk?

bublifukFarebné bubliny vznášajúce sa do nebies, dokážu deti veľmi rozveseliť a tiež často rozhýbať. Obzvlášť veľmi malé deti sa snažia všetky bubliny pochytať a celá rodina pri tom zažíva veľa zábavy. V zápale hry sa ale občas stane to, že obsah bublifuku malí uličníci vylejú. A čo teraz? Aj keď sa nejedná zrovna o drahú zábavu, nemožno predsa kupovať každý deň nový bublifuk. Čo hovoríte nato vrhnúť sa na výrobu toho pravého domáceho bublifuku?

Čo budete potrebovať na výrobu bublifuku?

Určite vhodnú nádobu. Tou môže byť buď plastový valček od kupovaného bublifuku, alebo iná uzatvárateľná nádoba. Záleží len na vás, ako bude veľká. Chystáte sa robiť obrovské bubliny? Musíte mať veľký fukár a tým pádom aj väčšiu nádobu.

Fukár možno použiť kupovaný alebo si môžete zo silného drôtiku vytvoriť ten svoj. Zmotajte drôtik do požadovanej veľkosti a obvod omotajte obväzom. Ten potom lepšie drží vodu a bubliny sa ľahšie podaria.

Môžete ale použiť aj zvyšky izolačných rúrok alebo obyčajnú slamku.

Hlavné zložky bublifuku

K výrobe potrebujete vodu, nepoužívajte ale tú z kohútika, vhodnejšia je voda destilovaná. Kohútikovú môžete použiť v tom prípade, že máte vodu mäkkú, tvrdá voda zapríčiní to, že budú bubliny praskať.

Ďalšou zložkou zmesi je saponát. Najlepšie je klasická obyčajná Jar. Bublinovú zmes možno ale vytvoriť aj vďaka tekutému mydlu, pene do kúpeľa alebo napríklad tekutému praciemu prášku.

Poslednou dôležitou zložkou je glycerín. V lekárni ho zoženiete ako Glycerol 85%.

Dôležitý je správny pomer!

ako vyrobiť bublifukUrčite to poznáte. Vaše dieťa sa od hlavy, až k päte zaleje práve kúpeným bublifukom. Celú cestu z obchodu hystericky plače a dožaduje sa nového.

Hodiny za chvíľu odbijú poludnie, nemáte uvarené, a tak rýchlo do nádobky od nového bublifuku nalejete studenú vodu, pokvapkanú jarou a dúfate, že svoje dieťa plne uspokojíte.

Opak je ale pravdou. Bubliny praskajú a syn či dcéra naozaj nevyzerajú na to najšťastnejšie batoľa. Čo sa stalo? Na vine je zlý pomer.

Ako správne namiešať bublifuk?

Pomocou odmerky treba presne odmerať:

  • 10 dielov destilovanej vody
  • 3 diely Jari
  • 1 diel glycerínu

Zmes zmiešajte a zohrejte na 80 stupňov, tak docielite toho, že sa jednotlivé zložky dobre premiešajú. Zmes nalejte do nádoby s vekom a nechajte vychladnúť. Používať možno až po 24 hodinách.

Ak si s pripraveným množstvom zmesi deti neporadia, v pohode sa dá skladovať v chladničke prikryté vekom.

Čo keď nemáme jar?

Nie je to žiadna tragédia. Namiesto jari možno použiť napríklad detský šampón.

Budete potrebovať:

  • 150ml litra destilovanej vody
  • 15 ml detského šampónu (alebo tekutého mydla, peny do kúpeľa, tekutého pracieho prášku.
  • 20 ml glycerínu

Premiešajte a ak sa vám zmes zdá málo penivá, pridajte šampón alebo glycerín.

A na záver jeden skvelý zlepšovák! Prekvapte svoje deti dúhovými bublinami a primiešajte im do zmesi lyžičku potravinárskeho farbiva! Svet bude zase o niečo veselší, nemyslíte?

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button