Práca a vzdelanie

Výškovo nastaviteľný stôl – aké je jeho optimálne nastavenie pre prácu v stoji?

V štandardnom pracovnom prostredí sme odkázaní na osem hodinovú prácu za kancelárskym stolom. Sedavý spôsob však vedie k viacerým zdravotným rizikám, rovnako tak aj k zníženej koncentrácii a produktivite. Moderné riešenie problému predstavujú výškovo nastaviteľné stoly – tie umožňujú flexibilné striedanie polôh, resp. prácu v stoji alebo v sede. Toto sú základné tipy, ako rastúci stôl nastaviť a aké doplnky si zaobstarať, aby ste vyťažili maximum.

Správna výška pracovnej plochy

Ak sa rozhodnete pre výškovo nastaviteľný stôl, ktorý umožňuje používateľovi prispôsobiť si úroveň pracovnej plochy, je dôležité nastaviť ho správne.

Všeobecným pravidlom je, aby bol stôl vo výške lakťov – ak položíte obe ruky a predlaktia na stôl, lakte by mali zvierať pravý uhol. Prispôsobiteľné stoly zvyčajne disponujú rozsahom zdvihu v rozmedzí cca 60 – 125 cm, takže optimálnu výšku si dokáže nastaviť ako nízky, tak aj vysoký jedinec.

Ako si vybrať výškovo nastaviteľný stôl
Zdroj foto: Jacob Lund / Shutterstock.com

Správny rozmer pracovnej plochy

Optimálny rozmer pracovnej dosky závisí primárne od činností, na ktoré je stôl určený. Pri kancelárskych rastúcich, ale aj bežných stoloch je vhodné, aby bola šírka pracovnej dosky aspoň 150 cm a hĺbka 75 cm.

Získate tak dostatok priestoru na monitor PC alebo notebook, klávesnicu, priestor na písanie a základné kancelárske doplnky, napr. stolová lampa. Čokoľvek nad týmto štandardom predstavuje dodatočnú plochu navyše, ktorá sa samozrejme môže hodiť.

Doplnky k rastúcim stolom pre optimálnu ergonómiu

Inteligentné elektrické výškovo nastaviteľné stoly disponujú pamäťovým ovládačom s LED displejom, ktorý umožňuje prispôsobenie výšky na požadovanú úroveň v rekordne krátkom čase.

Pri práci v stoji sa oplatí investovať aj do protiúnavovej podložky, ergonomicky navrhnutej tak, aby poskytovala správne odpruženie a oporu vašim nohám.

Je tiež dôležité, aby ste mali uvoľnené ramená a krk, tzn. aj monitor PC musí byť v správnej výške – horný okraj obrazovky by mal byť na úrovni očí. Vhodným doplnkom v tejto súvislosti je držiak na monitor, vďaka ktorému môžete upraviť jeho správnu polohu a výšku.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button