Ako si vybrať

TV stolík do obývacej izby – ako vybrať ideálnu veľkosť s ohľadom na televízor a priestor?

Spolu s obývacou stenou a pohovkou tvorí stolík pod TV základnú výbavu obývacej izby – veď sledovanie obľúbených programov v televízii je najčastejším spôsobom zábavy v tejto miestnosti. Pre maximálny komfort je dôležité zvoliť správnu výšku umiestnenia obrazovky, ktorá je spojená aj s výberom TV stolíka. Aká by mala byť jeho ideálna veľkosť – výška, šírka, hĺbka?

Vhodná šírka TV stolíka

Správna šírka stolíka pod TV závisí od veľkosti televízora, resp. od uhlopriečky obrazovky, meranej diagonálne.

Aby pôsobilo jej umiestnenie vyvážene, platí všeobecné pravidlo, odporúčajúce 7 – 15 cm presah skrinky po oboch stranách. Ak plánujete na moderný TV stolík umiestniť aj dekoratívne predmety, pridajte ešte pár cm naviac.

Všeobecné odporúčania pre šírku TV stolíka:

  • pod veľký TV s uhlopriečkou 70” a viac je ideálny stolík široký min. 185 cm,
  • pod stredne veľký TV s uhlopriečkou 55” – 70” zvoľte konzolu 147 – 185 cm širokú,
  • pod malý TV s uhlopriečkou 32” – 55” sa hodí stolík so šírkou 88 – 147 cm.
Ako si vybrať TV stolík do obývacej izby
Zdroj foto: Customdesigner / Shutterstock.com

Vhodná výška TV stolíka

Výber výšky televízneho stolíka sa odvíja od optimálnej výšky umiestnenia TV – platí, že ohnisko obrazovky by malo byť na úrovni očí alebo tesne pod. K určeniu vhodnej výšky stolíka pod TV vám bude stačiť jednoduchý matematický výpočet.

Posaďte sa na pohovku, pomocou krajčírskeho metra zmerajte vzdialenosť od zeme po líniu vašich očí a od tohto čísla odčítajte 1/2 výšky TV – v tejto úrovni (mínus 2,5 – 5 cm) by sa mala nachádzať vrchná hrana stolíka pod TV.

Tip: Ak sa rozhodujete pre závesný TV stolík, pamätajte aj na to, že by mal byť situovaný 15 – 23 cm nad podlahou.

Vhodná hĺbka TV stolíka

Ide o vzdialenosť zadnej steny po prednú stenu stolíka, ktorá determinuje veľkosť úložného priestoru.

Mnohé televízne skrinky disponujú praktickými zásuvkami, skrinkami alebo poličkami na odkladanie ovládačov, prehrávačov, herných konzol a obdobnej drobnej elektroniky.

Stolík by mal však v prvom rade poskytovať dostatok priestoru na umiestnenie televízie so stojanom na vrchnej doske tak, aby bola obrazovka v optimálnej vzdialenosti od diváka. Dekorácie a ďalšie doplnkové súčasti sú druhoradé.

Pekné TV stolíky do obývačky
Zdroj foto: Mile Atanasov / Shutterstock.com

Tip: Odporúčaná pozorovacia vzdialenosť na TV je cca na úrovni dvojnásobku veľkosti jeho uhlopriečky.

Vhodný typ TV stolíka

Pri výbere typu stolíka pod TV je potrebné zohľadniť ako funkčnosť, tak aj dizajn a priestorovú dispozíciu (veľkosť a rozloženie obývacej izby). Či už si ho kupujete samostatnej alebo ako súčasť obývacej steny, najčastejšie sa rozhodujeme medzi týmito typmi:

  • stojace TV stolíky – klasické televízne jednotky, ktoré stoja pevne na zemi, prípadne na malých nožičkách. V ponuke nájdete stolíky so zásuvkami, dvierkami, otvorenými poličkami či modely kombinujúce tieto úložné riešenia. Tento typ TV stolíka sa hodí hlavne pre umiestnenie televízie na stojanový držiak.
  • plávajúce TV stolíky – ide o nástenné televízne jednotky v modernom dizajne, pričom televízor je zvyčajne namontovaný na stene nad stolíkom. Výhodou je voľná podlahová plocha, umožňujúca napr. lepší prístup pri upratovaní.
  • rohové TV stolíky – do menších miestností sú praktickým riešením rohové TV stolíky, ktoré vďaka plochým okrajom dobre priliehajú k stene.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button