Káva a jej vplyv na spánok – kedy si dopriať poslednú šálku?
Na kvalitný spánok vplýva množstvo faktorov, medzi ktorými nájdeme aj kávu. Keď sa však niekoho spýtate na to, kedy je čas na poslednú šálku dňa, každý vám povie niečo iné. O káve koluje veľa mýtov a len niektoré z nich sa darí vyvracať. Ako spolu naozaj súvisí káva a spánok?
Čo je to kofeín?
Vedeli ste, že kofeín patrí medzi legálne drogy? Ide o stimulant nervovej sústavy, ktorý sa nachádza v mnohých potravinách, ako napríklad v káve, v zelenom čaji, ale aj v čokoláde. Účelom kofeínu je zvýšiť energiu a chuť niečo robiť.
Kedy je kofeín žiaduci?
Kofeín je dôležitým prvkom, pretože zohráva úlohu pri zvyšovaní metabolizmu, uvoľňovaní svalov a zvyšovaní fyzickej sily. Pozitívne vplýva aj na zvyšovanie koncentrácie a jeho účinky v káve sú tiež skvelé – dostaneme totiž dávku vitamínov skupiny B.
Kedy je kofeín nežiaduci?
Veľké množstvo kofeínu môže spôsobiť nervozitu, tras niektorých častí tela a náladovosť. Zvýšené denné dávky sú tiež nebezpečné pre srdce. O kofeíne je známe, že vedie k poruchám spánku.
Ako zistíte, že ste vypili príliš veľa kofeínu?
Dôležité je spomenúť fakt, že na každého vplýva kofeín inak. Ak ste vypili za deň príliš veľa šálok kávy, je možné, že sa budete cítiť dehydratovaní, bude vám rýchlo biť srdce a všimnete si jemné trasenie rúk.
Ako vplýva káva na spánok?
Aj keď sa kofeín nachádza v rôznych potravinách, prevažne ho prijímame práve v káve. Ako sme spomenuli vyššie, kofeín vplýva aj na spánkový režim.
V poobedných hodinách sa v ľudskom tele začína zvyšovať hladina adenozínu. Táto látka funguje na jednoduchom princípe – čím dlhšie ste hore, tým viac sa jej tvorí. Akumulácia adenozínu vedie k pocitu únavy a ospalosti, vďaka čomu je zaspávanie jednoduchšie. Kofeín je však jej antagonistom. Znamená to, že blokuje tvorbu adenozínu, a tak znižuje ospalosť.
Ľudia, ktorí pijú kávu pred spaním, môžu preto zažívať problém so zaspávaním, s budením sa počas noci alebo s veľmi ľahkým nepokojným spánkom.
Kedy si dopriať poslednú šálku kávy?
Mnohé štúdie hovoria o tom, že poslednú šálku kávy by sme mali prijať 4 až 6 hodín pred spánkom. Každý človek to má preto inak. Napríklad, ak sa snažíte chodiť spávať okolo 22:00, poslednú kávu by ste si mali dať najneskôr o 18:00.
Tip: Ak ste doteraz pili kávu aj niekoľko hodín pred spaním a neviete si predstaviť, že by ste sa jej vzdali, vyskúšať môžete bezkofeínovú kávu, ktorej chuť je takmer identická s klasickou kávou.
Čo piť v poobedných hodinách namiesto kávy?
Premýšľate nad tým, akým nápojom nahradiť milovanú kávu v neskorších poobedných hodinách? Vyskúšajte bylinkové čaje alebo studenú citrónovú vodu.
Dopriať si môžete aj spomenutú bezkofeínovú kávu. Ak sa cítite bez kávy unavení, skúste si krátko zacvičiť, môžete sa ísť napríklad prejsť. Ľahké cvičenie môže zlepšiť náladu, energiu a tiež kvalitu spánku.