Ako vybrať dieťaťu vhodné jednorázové plienky?
V minulosti mali mamičky k dispozícií látkové plienky a tým to pre ne skončilo. Nemali príliš na výber. Dnes už na trhu nájdete toľko typov, že neviete, ako si vybrať tie správne. Vyznať sa v číslovaní a zistiť, či sú lepšie nohavičkové alebo klasické plienky, to môže byť naozaj vyčerpávajúce.
Rozhodli sme sa, že vám s touto dilemou pomôžeme. Povieme si niečo o tom, aké plienky môžete na trhu nájsť a dáme vám pár tipov, aby ste si vybrali vždy tie najvhodnejšie pre svoju malú ratolesť.
Na výber jednorazových plienok máte niekoľko možností
Ako sme už vyššie spomenuli, na trhu sú rôzne typy a značky plienok. Sú vyrábané z rôznych absorbčných materiálov a ich výber je len a len na vás.
Látkové plienky
Ich výhodou je, že sa dajú oprať a znovu použiť. Z dlhodobého hľadiska sú lacnejšie ako jednorazové a menej zaťažujú životné prostredie.
Vyrábajú sa z rôznych materiálov a sú čoraz dostupnejšie. Viete k nim dostať aj vrchný obal v rôznych pestrých prevedeniach, ktoré nielen dobre vyzerajú, ale chránia pred vlhkosťou.
Jednorazové plienky
Moderná doba prináša moderné riešenia. Vznikli tak jednorazové plienky, ktoré využívajú milióny mamičiek po celom svete.
Vyrábajú sa zo savého materiálu a ich obal je vodotesný. Vlhkosť sa tak odvádza priamo do plienky, kde sa vie pekne udržať a dieťatko sa tak cíti stále dobre.
Tipy, ako si vybrať tie správne jednorazové plienky
Keby existoval jeden univerzálny druh plienok, ktorý bude každému dieťaťu vyhovovať, iné by sa nevyrábali. Musíme priznať, že každé dieťa je individualita, a teda inak na plienky reaguje.
Už len samotné nosenie plienok je u každého drobca odlišné. Pokožka dieťaťa môže reagovať na určitý druh plienok rozdielne. Každé dieťa reaguje na konkrétny druh plienok inak. Niektoré mu prosto nesadnú, čím môžu vznikať zapareniny alebo rôzne ďalšie kožné zmeny.
Parametre, ktoré si u plienok treba všímať
Vášmu dieťaťu by mali plienky vyhovovať nielen veľkosťou. Medzi ďalšie parametre patrí aj samotné zloženie plienky, prípadne aj jej fixácia na zadočku.
Niektoré mamičky dávajú prednosť našuchovacím nohavičkovým plienkam, pretože sa ľahšie obliekajú. Iné uprednostňujú klasické, pretože si ich vedia nastaviť podľa potreby.
Veľkosť plienok:
- Novorodenecké plienky – majú označenie 1 a sú vhodné pre bábätká s hmotnosťou od 2 do 5 kg.
- Plienky mini – sú označené číslom 2 a ideálne pre bábätká s hmotnosťou od 3 do 6 kg.
- Plienky midi – nájdete pod číslom 3 a sú určené pre deti s hmotnosťou od 4 do 9 kg.
- Plienky maxi – s označením 4 sa ďalej delia podľa veku a váhy dieťaťa.
V kategórií plienok maxi už máte k dispozícii aj naťahovacie nohavičky. Stačí párkrát vyskúšať a sami budete vedieť, ktoré vám viac vyhovujú. Takisto sa obzerajte vždy po strihovo pasujúcich plienkach, aby vám prípadná tekutá stolica cez ne nepretekala.
Vaša ratolesť by sa mala cítiť pohodlne nielen bez plienky, ale aj s ňou.
Skúste mu jej nosenie čo najviac spríjemniť a postarajte sa o to, aby mu naozaj sadla a aby sa v nej cítil dobre. Nakoľko deti veľmi rýchlo rastú, neodporúčame kupovať si plienky do zásoby.
Tip na záver:
Počuli ste už o eko plienkach? Vyrábajú sa z nebielenej celulózy a ďalších neškodných materiálov. Veľkým plusom je, že v prírode sa ľahko rozložia. Vnútro plienky dokonca obsahuje prírodný extrakt z čajovníka, vďaka čomu tieto plienky tlmia zápach a sú citlivejšie k detskej pokožke.
Ako ste si prechádzali prvým výberom plienok pre vaše bábätko? Dúfam vám naše rady ohľadom výberu pomôžu lepšie sa vo svete plienok zorientovať.