Návody

Ako si zariadiť spálňu? Vytvorte príjemný a útulný priestor

Zariaďujete spálňu a hľadáte užitočné rady, ktoré vás navigujú a inšpirujú? Z množstva nábytkov, postelí a doplnkov sa vám točí hlava? Nezúfajte! Tu ste na správnom mieste. Máme pre vás užitočný návod, ako vytvoriť z vašej spálne miesto, ktoré podporí kvalitný spánok a zároveň bude štýlové ako z časopisov o bývaní.

Prečo si treba dať na zariaďovaní spálne záležať?

Keď sa na význam spálne pozrieme z rôznych pohľadov, vždy nám vychádza, že ide o jednu z najdôležitejších izieb v domácnosti.

Dnešný digitálny svet nám na jednej strane šetrí čas a uľahčuje prácu, no často je dôvodom vyčerpanosti – práve v spálni vieme unavenému telu a mysli dopriať oddych a uvoľnenie.

Ako zariadiť spálňu a vytvoriť z nej dokonale príjemný a útulný priestor?

Ako si zariadiť spálňu
Zdroj foto: Photographee.eu / Shutterstock.com

Vyberte štýl, v ktorom chcete spálňu zariadiť

Ak už máte konkrétny štýl v zvyšných izbách, je dobré sa ho držať. Nie je to však pravidlo. Ak chcete vašu spálňu pretvoriť na úplne nový koncept, poobzerajte sa po inšpiráciách.

Nazbierajte čo najviac „materiálu”, ktorý vám postupne začne napovedať, aký štýl vo vašej spálni chcete mať. Páči sa vám ich viacero? Nič sa nedeje. Zmiešaním rôznych štýlov dohromady môže vzniknúť priestor, ktorý bude odzrkadľovať vašu osobnosť a vy sa tak v ňom budete cítiť príjemne.

Rozhodnite sa, aké farby v izbe použijete

Najmä ak plánujete spálňu vymaľovať, bude to prvá činnosť, ktorú urobíte. Chcete mať zo spálne miesto, ktoré vás okamžite uvoľní? Vyberajte odtiene bledej, béžovej či svetlo modrej.

Potrebujete priestor opticky zväčšiť? Siahnite opäť po bledých farbách, ktoré dokážu naoko miestnosť zväčšiť.

Nábytok vyberajte rozumne

Ak ste si už zadefinovali štýl a farby, môžete sa začať obzerať po nábytku. Neunáhlite sa a dobre si premyslite, čo všetko v spálni chcete mať a čo tam naozaj potrebujete. Manželská posteľ bude zrejme dominantným kusom nábytku a určí aj farebný odtieň, do ktorého budete spálňu ladiť.

Pri výbere zohľadňujte aj atribúty ako sú pevnosť nosnej konštrukcie alebo rámu nábytku, rozmery, viacúčelovosť, komfort a iné.

Vneste mäkkosť do spálne kobercom

Nielenže sa vám bude vstávať z postele omnoho lepšie, ak sa postavíte na jemný a mäkký koberec, ale môžete tak jednoducho vniesť do izby zaujímavú farbu aj textúru. Ide o skvelý spôsob, ako celú miestnosť zútulniť za pomoci jedného prvku.

Pekný nábytok do spálne
Zdroj foto: Photographee.eu / Shutterstock.com

Umenie patrí aj do spálne

Nebojte sa zavesiť v spálni plagáty či obrazy, ktoré máte radi. Môžete vyhradiť jednu stenu väčšiemu obrazu alebo vytvoriť koláž z menších. Aj nad manželskou posteľou budú obrazy vyzerať štýlovo.

Investujte do kvalitnej posteľnej bielizne

Začnite kúpou kvalitných bielych obliečok, ideálne bavlnených, ktoré majú dobré hrejivé a savé vlastnosti, sú priedušné, pružné a príjemné na dotyk.

Postupne môžete s ich farebnosťou aj experimentovať. Netradičný vzhľad a textúru môžete dosiahnuť umiestnením malých vankúšov, ktorých na oddych nikdy nie je dosť.

Rada na záver

Spánok vám môže navodiť aj aromaterapia či meditácia. Ak ani tak spánok neprichádza, porozmýšľajte, či nie je čas na výmenu matraca. Neviete, ako vybrať správny matrac, nechajte si poradiť odborníkmi. Kvalitné matrace sú totiž zárukou zdravého spánku.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button