Nezaradené

Ako si vybrať správne slnečné okuliare?

návod ako si vybrať správne slnečné okuliareSlnečné okuliare sú neoddeliteľnou súčasťou našich fashion zbierok. Zároveň však chránia naše oči pred nebezpečným UV žiarením, ktoré môže vyvolať niekoľko vážnych chorôb. Ako si teda vybrať správne? Čo treba zohľadniť pri výbere? Dizajn alebo kvalitu? Zistite, na čo by ste sa mali zamerať pri výbere nových slnečných okuliarov.

Podľa čoho si vybrať slnečné okuliare

1. Viete, aké máte črty tváre?

Pri výbere vhodných slnečných okuliarov hrajú veľmi dôležitú úlohu vaše črty tváre. Práve podľa nich by ste si mali zvoliť typ rámu. Poznáme 4 základné typy čŕt: Hranaté, okrúhle, oválne, srdcové.

Hranatá tvár

Ľudia s týmto typom čŕt majú jasne definovanú líniu sánky a mierne vysunutú bradu. Šírka čela, lícnych kostí a sánky by mali byť približne rovnaká. Niekoľko známych celebrít sa pýši týmito zaujímavými líniami tváre, napríklad Olivia Wilde, Angelina Jolie i Demi Moore. 

Ak patríte do tejto kategórie, pri výbere by ste sa mali zamerať na okuliare, ktoré zjemnia vaše výrazné línie. Určite si teda vyskúšajte “lenonky”, pilotky alebo cat-eye. Skúste sa vyvarovať hranatým rámom.

hranata tvár

Srdcový typ tváre

Máte širšie čelo a lícne kosti, ktoré sa postupne zužujú až do špicatej brady? Máte výrazné obočie a špičku rastúcich vlasov v strede čela, vďaka ktorej vyzerá vaša tvár ako srdiečko? Potom určite patríte do tejto skupiny!

Tieto zaujímavé črty majú napríklad hviezdy ako Halle Berry, Reese Witherspoon, Jennifer Love Hewitt, Eva Longoria, Scarlett Johansson.

Ak ste sa našli v tejto skupine, mali by ste si vyberať slnečné okuliare, ktoré vyvážia výrazné črty, ako napríklad ostrú bradu či širšie lícne kosti.

Určite si nevyberajte výrazné rámy, ktoré by len zvýraznili vašu hornú časť tváre. Skvelou voľbou by mohli pre vás byť slnečné okuliare Ray-Banpilotky. Ďalšou si určite vyskúšajte okrúhle, poprípade štvorcové alebo zaoblené rámy, ktoré sú v spodnej časti širšie.

Oválna tvár

Máte pocit, že ste práve tento typ? Zistíte to veľmi jednoducho. Vaše črty by mali pripomínať vajíčko a šírka vašej tváre sa opticky rovná dĺžke. Brada a čelo majú oválnu formu.

Ak ste zdedili tento typ tváre, môžete byť naozaj šťastný. Ovál je totiž považovaný za ideál medzi 4 typmi, pretože k nemu sedí väčšina slnečných okuliarov. Takže smelo skúšajte, ktoré vám sadnú najlepšie.

Celebrity v tejto skupine, ako napríklad Megan Fox, Jessica Alba či Beyonce obľubujú pilotky, cat-eye i okrúhle okuliare. A my vám len môžeme odporučiť presne tento výber.

ovalna tvár

Okrúhla tvár

Má vaša tvár skôr jemné línie? Je vaša brada oblého tvaru? Opticky sa vám zdá, že vaša tvár je rovnako dlhá ako široká?  V tom prípade patríte do rovnakej skupiny ako známe hviezdy strieborného plátna – Drew Barrymore, Kirsten Dunst, Kelly Osbourne i Kelly Clarkson.

Ako si vybrať slnečné okuliare? Mali by ste si nájsť také, ktoré opticky predĺžia vašu tvár, napríklad výrazné alebo oversized rámy. Ďalšou skvelou voľbou sú cat-eye či pilotky. Nevyberajte si však okrúhle alebo príliš úzke rámy, pretože tie len zvýraznia vaše okrúhle črty.

slnečné okuliare pre okrúhlu tvár

2.) Chránite vaše oči na 100%?

Veľa ľudí si vyberá okuliare podľa tvaru rámu alebo farby. V prvom rade si však treba uvedomiť, že majú spĺňať aj ochrannú funkciu. To znamená, že by mali vaše oči na 100% chrániť pred UV žiarením. UV filtre by mali byť základným kameňom vášho výberu.

Rozmýšlate nad polarizovanými šošovkami? Síce neponúkajú špeciálnu ochranu pred UV žiarením, ale znižujú oslnenie niektorých povrchov. Skúste ich zvážiť, ak pomerne veľa v lete šoférujete, poprípade sa chystáte tráviť veľké množstvo času pri vode.

3.) Malé alebo veľké šošovky?

Určite ste zaregistrovali novodobý trend veľmi úzkych či malých okuliarov. Ak však chcete poriadne ochrániť vaše oči, vyberte si sklá, ktoré pokryjú čo najväčšiu plochu očí a ich okolia. Úzke i malé štýlovky by sme mali skôr vnímať ako módny doplnok. Prečítajte si aj článok ako vyčistiť okuliare.

4.) Mám si vybrať farebné či tmavé šošovky?

Možno ste už niekde zazreli informáciu, že tmavé sklá lepšie ochránia vaše oko pred slnečným žiarením. Nie je to však tak. Či už si vyberiete farebné alebo čierne sklá, obe rovnako dobre ochránia vaše oči. Rozdiel je len v tom, že farebné šošovky (žlté, sivé, zelené, červené, atď.) zvyšujú kontrast pri videní, ktorí môže byť vítaným efektom hlavne u športovcov.

Pevne dúfame, že sme vám pomohli s výberom vašich slnečných okuliarov. Ak si naozaj neviete poradiť, určite navštívte očnú optiku, v ktorej vám určite veľmi radi poradia s výberom.

 

Zdroj obrázkov – https://duos.sk/blog/ako-si-vybrat-spravne-slnecne-okuliare-k-vasim-crtam-tvare/

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button