Nezaradené

Ako vytvoriť slnečné hodiny na dom?

Realizácia zvislých hodín na stenu

slnečné hodiny na domeSlnečné hodiny sú veľmi pekným doplnkom, ktorý môže výrazne obohatiť vzhľad vášho domu. Ak chcete, aby boli plne funkčné a dalo sa podľa nich orientovať, je potrebné pri ich realizácii hľadieť na niekoľko vecí. Ako vytvoriť slnečné hodiny na dom? 

Postup ako vytvoriť slnečné hodiny na dom

S najväčšou pravdepodobnosťou sa pustíte do realizácie zvislých slnečných hodín, ktoré si nájdu svoje miesto na stene vášho domu.

Alternatívou môžu byť vodorovné hodiny, ktoré sa umiestňujú priamo na zem, prípadne na nejakú podložku, napríklad na kameň.

Voľba miesta pre slnečné hodiny na dome

Pri realizácii zvislých hodín si najprv vyberte vhodné miesto. Aby boli hodiny plne funkčné, umiestnite ich ideálne na južnú stenu objektu. Prípadne je možné zvoliť stenu, ktorá bude orientovaná zľahka na západ alebo na východ.

Tip: Ak okrem slnečných hodín chcete mať aj štýlové nástenné hodiny tak určite hľadajte na internete, nájdete tu veľmi pekné a kreatívne druhy hodín.

Ak máte vybrané vhodné miesto, pristúpte na určenie bodu, z ktorého bude vychádzať ukazovateľ času. Ten je možné zvoliť prakticky ľubovoľne. Akonáhle toto miesto označíte, spustíte z neho olovnicu.

Ukazovateľ času

hodiny na domePodľa neho potom načrtneme čiaru. Tá označí poludňajšiu priamku a ukazovateľ poludňajšej hodnoty.

Samotný ukazovateľ času potom bude vždy s číselníkom v uhle. Tento uhol sa zistí tak, že sa odpočíta zemepisná šírka, a to od 90 stupňov.

V túto chvíľu viete, kde je poludnie. Pre začrtnutie ďalších hodín musíte vždy vyčkať na celú hodinu. V momente, kedy nastane napríklad druhá hodina popoludňajšia, zakreslíte polohu, ktorú určí tieň.

Počas 12 hodín tak zistíte kompletnú polohu čísel na vytváraných hodinách. Alebo zistíte aspoň zopár hodín a ďalšie hodnoty si už budete vedieť ľahko vypočítať a odmerať.

Upevnenie ukazovateľa

Akonáhle máte zakreslené všetky čísla, nastáva chvíľa pre upevnenie ukazovateľa. Ten môže tvoriť obyčajná oceľová tyčka. Jej dĺžka bude závislá na celkovej veľkosti hodín.

oceľová tyčDo steny vyvŕtate dieru a pomocou malty do nej ukazovateľ upevníte. Zalomenie tyče musí byť v rovine steny.

Akonáhle máte uvedené práce hotové, možno pristúpiť k samotnému stvárneniu hodín, čiže k ich grafickému spracovaniu. Tu už sa naplno môže prejaviť vaša fantázia. Záleží len na vás, aký vzhľad slnečné hodiny, ich číselník a okolie budú mať.

Čo je potrebné na slnečné hodiny na dome?

  • Zistenie zemepisnej šírky
  • Zistenie času pravého poludnia
  • Olovnica
  • Fixka na začrtnutie číslic a bodu, z ktorého vychádza ukazovateľ
  • Tyčka (ukazovateľ)
  • Malta
  • Maliarske potreby pre grafické spracovanie hodín

Ako dlho potrvá vytvorenie slnečných hodín?

Realizácia zvislých slnečných hodín potrvá minimálne dva dni. Je nutné presne zaznačiť jednotlivé číslice hodín, a to vždy v reálnom čase.

S ďalším časom je potrebné počítať pri grafickom stvárnení slnečných hodín. Jednoduché motívy možno vytvoriť pokojne aj do hodiny, náročnejšie umelecké spracovanie však môže byť otázkou dní.

Aké budú náklady na slnečné hodiny na dome?

Cenové rozpätie realizácie slnečných hodín je veľké. Záleží hlavne na tom, ako starostlivo a z akých materiálov prevediete ich grafické stvárnenie.

Môžu byť vytvorené ako kováčska práca, čo potom vyjde aj na stovky eur. Jednoduché maľby, ktoré pravdepodobne zvládnete sami, vyjdú maximálne na nižšie desiatky eur.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button