Nezaradené

Aké nebezpečenstva prináša Pokémon GO?

nebezpečenstvá hry pokémon GOMožno sa to nezdá, ale hra, ktorá pobláznila svet, má tiež negatívne dopady.

Denne pribúdajú správy o tom, ako kvôli Pokémonom niekto trpí, zomiera, stráca súkromie a pod. Nespôsobujete hraním tiež niekomu ťažkosti? Alebo dokonca sami sebe? Aké nebezpečenstva prináša hranie hry Pokémon GO?

Negatívnych dôsledkov je snáď viac ako tých pozitívnych. Samozrejme je super, že Pokémoni aspon vytiahnu ľudí do ulíc a pomôžu im spoznávať miestne pamiatky. Ale základom je nedostatočná pozornosť

Pokémoni vás doslova vtiahnu do obrazovky. Musíte sledovať, kde sa hýbe lístie, koľko kilometrov zostáva prejsť pre vyvinutie vajíčka a či sa blížite k ďalšiemu Pokémonovi alebo nie.

Na pozeranie okolo seba jednoducho nie je čas. Nezriedka kedy sa tak stáva, že ľudia narazia do lampy pouličného osvetlenia (to je ešte ten lepší prípad), nepozerajú sa na cestu, na dopravu a pod.

Jeden muž napríklad spadol do priekopy a zlomil si ruku, iný si nevšimol, že je na konci móla, a skončil vo vode – síce to prežil, ale utopil sa mu mobil.

šoférovanie a hranie pokémonaVôbec najhoršie je to pri riadení automobilu. Hra je celkom múdra, a ak ju máte spustenú v aute alebo na bicykli, nepočíta vám prejdenú vzdialenosť, takže vajíčka v inkubátore sa vám nevyvinú.

Pokémonov ale chytať ide, ak idete veľmi pomaly a stíhate sledovať tú cestu. A to je práve ten problém. Je prakticky nemožné stíhať súčasne riadiť a aj hrať. Pokémon GO za jazdy je hazard s vlastným životom. Po internete už koluje obrázok s fotkou diaľnice, na ktorej informačné panely hlásia Don’t Pokémon and Drive!

Pokémoni, Pokéstopy a telocvične na nevhodných miestach

pokemon na zadkuTvorcovia hry nemajú moc úcty k miestam, ktoré by bolo lepšie nepokúšať. Pokémon sa môže objaviť doslova kdekoľvek. Hráči si z toho väčšinou robia srandu, ono je to nakoniec naozaj celkom vtipné, keď sa vám objaví Pokémon na záchode alebo na zadku vašej priateľky. Ale sú aj horšie prípady.

Napríklad v Múzeu holokaustu vo Washingtone sa nachádzajú celkom tri Pokéstopy a návštevníci tam často chodia iba za týmto účelom.

V pondelok tam dokonca jeden z nich použil návnadu, vďaka ktorej sa to tam pokémonmi len tak hemžilo. Niektoré spravodajské portály si z toho robia srandu a píšu, že sa v Múzeu holokaustu objavil plynový pokémon (všetci sú nejakého typu – plynový, vodný,ohnivý atď.).

Problémy s vášnivými hráčmi pozná aj Boon Sheridan z Massachusetts. Na mieste, kde býva, kedysi stal kostol.

Tvorcovia hry zrejme použili nejakú staršiu mapu, na ktorej sa kostol ešte stále nachádza, pretože tam umiestnili telocvičňu.

Možno viete, že telocvične, ktoré hráči obsadzujú a kde spolu bojujú, sú práve pri významných pamiatkách (kostoly, sochy, stĺpy, …). Chudák Boon Sheridan sa občas nemá ako dostať domov, pretože autá hráčov stojí na jeho príjazdovej ceste. Má tiež strach z toho, čo si o ňom asi myslí susedia, ktorí Pokémon GO nepoznajú.

Okradnutie po vylákáni na lov

Popularity Pokémonov využívajú aj chytrí zlodeji. Na odľahlé miesto, kam normálne nik moc nechodí, umiestnia tzv. maják, ktorý funguje ako pokušenie.

hľadanie pokémonov v skupine na ulici a zlodejiVeľa Pokémonov na jednom mieste potom priláka hráča a zlodej využije toho, že v blízkosti nie je ani noha, a okradne ho. Iní dômyselní zlodeji takto vylákajú hráča von a potom mu vykradnú dom.

Ak teda stretnete miesto s podozrivým výskytom pokémonov, majte sa na pozore.

Škody na telefóne

Hrou Pokémon GO môže trpieť aj váš telefón. Veľkým problémom, na ktorom vraj vývojári už pracujú, je výdrž batérie.

Hra neuveriteľne vybíja batériu, a tak je lepšie vydať sa na lov von s PowerBank. Podobne problematické je, že vyžaduje mobilné dátové pripojenie k internetu. Dá sa očakávať, že vzhľadom na nadšenie, veľa ľudí prekročí svoj limit a bude zato platiť.

Úplne najhoršie je však riziko ovládnutia telefónu hackermi. Keďže hra stále nie je dostupná po celom svete, sťahujú si ju ľudia z neoficiálnych zdrojov.

Po internete sa bohužiaľ šíri aj jedna verzia pre Android, ku ktorej je pripojená škodlivá aplikácia umožňujúca hackerom ovládať infikovaný telefón.

Ak chcete zistiť, či takúto škodlivú verziu tiež náhodou nemáte, pozrite sa na oprávnenie aplikácie Pokémon GO. Tá škodlivá verzia má oprávnenie napríklad čítať a písať SMS správy, uskutočňovať hovory a pod.

Negatívnych dopadov by sme mohli vymenovať ešte viacero (boľavé nohy z chodenia, plytvanie času, polícia, ktorá musí neustále riešiť malichernosti v spojitosti s Pokémon GO, stratu zamestnania, zranenia, …). Niektoré nestoja ani za spomenutie, iné sú celkom vážne.

A ako hráte Pokémon GO vy? Ste ohľaduplní k sebe a svojmu okoliu?

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button