Domácnosť

5 výhod, vďaka ktorým sa tepelné čerpadlá masívne rozšírili aj na Slovensku

Tepelné čerpadlá budú v blízkej budúcnosti jediným možným zdrojom lokálneho vykurovania tak, ako nás postupne čaká zákaz používania kotlov na tuhé palivo. Pre rodiny plánujúce výstavbu nového rodinného domu však nejde o zlé správy, práve naopak.

Výhody tepelných čerpadiel
Zdroj obrázka: David Papazian / Shutterstock.com

Tepelné čerpadlá nie sú pre Európu žiadnou novinkou, k ich prvému rozšíreniu došlo už v 70. rokoch minulého storočia, kedy vo veľkom začali nahrádzať kotly na vykurovacie oleje. Za tú dobu tepelné čerpadlá dokázali verejnosti ukázať svoje výhody, a to:

1. Ide o veľmi efektívny zdroj tepla, kedy tepelné čerpadlá odoberajú „palivo“ zo svojho okolia, konkrétne vzduchu a geotermálneho tepla. Oba tieto zdroje sú pritom po celom Slovensku k dispozícii zadarmo av prakticky nevyčerpateľnom množstve. Energiu na vstupe dokážu tepelné čerpadlá efektívne premeniť na teplo a teplú vodu.

2. S ohľadom na vyššie uvedený bod tiež schopnosť dlhodobo plánovať výdavky na energie.

3. Ide o veľmi spoľahlivý zdroj tepla, ktorý je schopný fungovať bez ohľadu na poveternostné podmienky či dostupnosť paliva. Zároveň, tepelné čerpadlá majú veľmi dlhú očakávanú životnosť.

4. Prevádzka tepelných čerpadiel je maximálne pohodlná, vyžaduje minimum servisných prác.

5. Úsporu času s ohľadom na fakt, že do tepelných čerpadiel nie je nutné prikladať a skladovať im palivo.

Na tepelné čerpadlá sa dnes v Európe spoliehajú dokonca celé mestá či regióny, nájdeme ich aj pri strategických budovách typu letiská, nemocnice, prístavy, armádne objekty.

Tepelné čerpadlá nie sú ničím neznámym ani pre domácnosti na Slovensku, práve naopak! Podľa štatistík Európskej asociácie tepelných čerpadiel je Slovensko druhým najrýchlejšie rastúcim trhom s tepelnými čerpadlami v Európe.

Začnite sa ešte dnes informovať o tom, aké konkrétne výhody môžu tepelné čerpadlá priniesť vám, k dispozícii s pomocou sú vám obchodní zástupcovia spoločnosti IVT s.r.o., viď tu.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button