Nezaradené

Kupujete auto? Myslite aj na PZP

Single alebo zadaná? Malé autíčko alebo veľké rodinné auto? S výberom nového auta prichádza na rad aj výber vhodného povinného zmluvného poistenia. Ako si vybrať to správne?

PZP pri kúpe auta

V prvom rade je nutné podotknúť, že „správne PZP“ je veľmi relatívny pojem. To, čo má k dispozícii jeden šofér, nemusí mať k dispozícii ten druhý. Závisí najmä od typu vozidla. Počítajte preto s tým, že pri zmene auta sa zmení aj vaše PZP a poplatky za poistenie, no nie nutne k horšiemu.

Vytiahnite si „veľké techničáky“. Ide sa porovnávať

Najrýchlejšou cestou, ako si spraviť prieskum poskytovaných poistení, je otvoriť porovnávač PZP. Šikovné web kalkulačky vám naservírujú viaceré možnosti poistení, najčastejšie od poisťovní:

  • Union
  • Kooperativa
  • Generali
  • Komunálna poisťovňa
  • Groupama
  • Uniqa

Než sa dopracujete k ponukám, budete musieť vyplniť formulár s niekoľkými údajmi. Medzi nimi napríklad objem valcov, výkon motora či hmotnosť vozidla. Potrebné údaje nájdete v osvedčení o evidencii vozidla, ktoré sa v minulosti nazývalo aj veľký techničák.

PZP si nevyberajte len podľa ceny

Najčastejším kritériom pri výbere povinného zmluvného poistenia je cena. Než si zvolíte to najlacnejšie PZP, v porovnávači si prejdite viaceré ponuky. Pozerajte na výšku krytia poistných udalostí.

výber správneho PZP

Za zmienku určite stoja aj asistenčné služby k PZP, ktoré neponúka každá poisťovňa. Nájdete medzi nimi niektoré doplnkové služby, ktoré v prípade nepríjemných poistných udalostí účastníci ocenia. Medzi tieto služby patrí aj technická asistencia a opravy na mieste do určitej sumy, administratívno-právna asistencia, ako sú právne rady v núdzových situáciách, ale aj turistické či cestovné informácie.

Niektoré poisťovne dokonca ponúkajú preplácanie dočasného ubytovania pri poistnej situácii. Môže sa vám to zdať ako zbytočný luxus, no niekedy si človek nevyberá a pri cestovaní s rodinou je vždy lepšie mať v zálohe aj plán B.

Prečo sa môže líšiť cena PZP pri novom aute?

Rodinné autá sú, logicky, väčšie. S väčším interiérom a s vyšším objemom kufra sa zvyšuje aj hmotnosť vozidla. Aj to je jedným z faktorov, ktoré tiež vplývajú na výšku poistenia. Pre rodinu chcete zabezpečiť bezpečné vozidlo, preto pravdepodobne siahnete po novšom modeli.

Technické faktory ovplyvňujúce výšku PZP doplňte aj o niekoľko faktov, ktoré súvisia s vašimi skúsenosťami na cestách. Ako dlho máte vodičský preukaz, koľko krát (a či vôbec) ste sa za posledných 5 rokov stali účastníkmi poistnej situácie, z ktorého okresu či regiónu ste.

Dobrou správou však je, že práve skúsenosti a vodičská „bezúhonnosť“, ak ju tak môžeme nazvať, často pozitívne vplývajú na výšku poistenia. Poisťovne totiž mladších šoférov, najmä ak vlastnia vozidlá so silnejšími motormi, kategorizujú ako rizikových. Tento typ klientov je pre nich nerentabilný v prípade, že im poskytnú lacnejšie poistky, preto sú poplatky vyššie.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button