Úvod / Voľný čas a hobby / Ako zvládnuť ohňostroj?

Ako zvládnuť ohňostroj?

ako zvládnuť novoročný ohňostrojK oslavám vianočných sviatkov patria nielen rôzne návštevy a jedenie rôznych pokrmov. Záver roka sa nezaobíde bez ohňostroja. Bohužiaľ množstvo ľudí sa na ohňostroje vrhá trochu bez rozmyslu a nie vždy to dobre dopadne. Čo by ste mali o ohňostrojoch vedieť a ako ohňostroj zvládnuť?

Čo je na ohňostroj treba


Každé mesto má svoje vlastné vyhlášky o tom, kedy je možné na území mesta, zaobchádzať s pyrotechnikou. Týmito nariadeniami tak zamedzili skoršiemu stavu, kedy sa s petardami a rôznymi výbušninami vyčíňalo už od novembra, a často dochádzalo k úrazom a ohrozeniam ľudí.

pekný novoročný ohňostrojO Silvestrovský ohňostroj sa vo väčšine obcí a miest stará magistrát, ktorý zadá zákazku nejakej profesionálne firme. Tá sa o všetko ostatné postará. Zaobchádzanie s pyrotechnikou totiž svoje pravidlá a nemôže sa k nej dostať hneď tak každý.

Bezpečný ohňostroj

Bezpečná pyrotechnika musí mať návod na použitie v slovenčine. Okrem toho, tu musí byť aj označenie výrobku o preskúšaní – CE plus číslo atestu. Návod vás informuje o spôsobe, mieste odpalu, nutnej vzdialenosti a dĺžke možného oneskorenia. Nutné je aj označenie o dátume spotreby, trieda bezpečnosti. Pokiaľ tam nie je všetko tak, ako má, nekupujte!

Bezpečná pyrotechnika a ohňostroje

V súčasnej dobe existuje detská pyrotechnika, ktorá nie je obmedzená vekom, a preto si ju môže kúpiť každý. Jedná sa hlavne o petardy. Tie nemajú žiadny svetelný efekt, skôr desia svojím nepríjemným zvukom. Vzhľadom k tomu, že nakoniec nie sú tak bezpečné, ako sa zdalo podľa nového návrhu zákona, by nakoniec aj tento nákup spadal až od 18 rokov.

petardy, rakety a zábavná pyrotechnikaSúčasná druhá trieda bezpečnosti predstavuje zábavnú pyrotechniku, ktorú si môžu zakúpiť ľudia starší ako 18 rokov. Ide tu o rímske sviece, rakety, rotujúce predmety, dymovnice, ale aj prskavky. S touto pyrotechnikou sa stretnete u bežných občanov.

Vyššie kategórie umožňujú realizáciu oveľa efektívnejšieho a zohraného ohňostroja. Manipulovať s nimi však môže odborník. S treťou triedou iba ten, ktorý má preukaz.

Odpaľovače ohňostrojov a štvrtá trieda nie je vôbec voľne prístupná a môžu ju použiť len skutoční profesionáli so zvolením patričných úradov. Po novom sú niektoré výrobky z tretej kategórie sprístupnené ľuďom aj bez preukazu, ale musia mať viac ako dvadsaťjeden rokov.

Čo treba dodržiavať

Pri manipulácii so zábavnou pyrotechnikou vždy dbajte na návod. Rozhodne ju nerozoberajte. Likvidácia by mala tiež prebiehať podľa priložených návodov. Všeobecne sa však jedná o pol hodinový pokoj, zaliatím vodou na 48 hodín a zakopať do zeme. Ak sa vám už raz zapálený výrobok neodpálil, nepribližujte sa k nemu a ani sa nepokúšajte o jeho opätovný odpal (zapálenie), nemuselo by sa vám to vyplatiť. Zapaľovať by mal len človek triezvy a starší ako 18 rokov.

Správnosť a bezpečie akcie spočíva na tom, že bude ohňostroj vypustený na správnom mieste a všetko bude dobre naplánované. Ideálne je, ak ohňostroj realizuje profík, alebo si vyberiete priamo zostavenú sadu pre vlastný odpal. Mimo toho potom potrebujete aj priaznivé počasie, inak z ohňostroja príliš veľa nebude.

Zábavná pyrotechnika, ktorú si môžete bez preukazu zakúpiť:


 • Fontány
 • Rímske sviece
 • Rakety
 • Guľové pumy
 • Kompaktné batérie
 • Petardy a ďalšia zvuková pyrotechnika
 • Prízemné rotujúce výrobky
 • Japonske slnká
 • Lietajúca pyrotechnika
 • Dymovnica
 • Pochodne

Ohňostroje môžu byť malé, stredné a veľké, môžu byť denné, interiérové, ale aj tzv. letné. Každý z nich má svoje ale.

Pri nákupe dávajte pozor na vonkajší predaj, pretože tu môže byť zábavná pyrotechnika vlhká.

Najviac sa predávajú kompaktné ohňostroje, pretože umožňujú hneď viac efektov naraz.

Tipy

Ako ochrániť psa pred ohňostrojom. Dajte ho do miestnosti, kde príliš nevstupujú vonkajšie efekty spoza okna, zatiahnite závesy, rozsvieťte mu, pustite mu hlasno rádio, alebo televíziu. Pokojne to môže byť kúpeľňa. Dejte mu tam pelech. Pozor na zbytočné utešovanie, prestal by to brať ako normálnu vec. Občas mu dajte nejakú maškrtu. Nechoďte v tú dobu von!

Pozrite si aj článok ako fotiť ohňostroj.

Ako zvládnuť ohňostroj?
5 (99.35%) 31 hlasov


Mohlo by vás zaujímať

vyber karimatky

Ako si vybrať karimatku?

Je skvelé mať kvalitný spací vak, ale bez dobrej izolácie od zeme vám hrozí nepohodlie …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *