Elektronika

Ako sa starať o elektrické náradie v zimných mesiacoch?

Chcete predĺžiť životnosť svojho náradia a zamedziť zbytočnému poškodeniu? Pred zimou venujte dostatočné úsilie na jeho uskladnenie. Nie je to iba mráz, ktorý môže náradie poškodiť.

Návod ako sa starať elektrické náradie v zimných mesiacoch
Zdroj obrázku: mihalec / Shutterstock.com

Skladovanie elektrického náradia v zime

Niektorému elektrickému náradiu mráz neškodí, iné v zime trpí. Napríklad pre aku batérie NiCd sa uskladnenie v chlade priamo odporúča. Naopak NiMH akumulátory zima ničí. Už pri teplotách okolo bodu mrazu klesá ich kapacita až o 20% (pri teplote blížiacej sa k−20 °Caž o 40 %). Preto je vhodné batérie z náradia vybrať a cez zimu ich uchovať v miestnosti vykúrenej aspoň na 15 °C.

Tip: Ak elektrické náradie nepoužívate dlhší čas, nabite batérie aspoň raz za 6 mesiacov do plnej kapacity.

Ako v zime pracovať s elektrickým náradím?

Batériám v elektrickom náradí môžete uškodiť už v momente, keď ich chcete v zime použiť. Príliš studený akumulátor nebude pri náhlom spustení a zahriatí vykazovať dostatočný výkon a navyše môže dôjsť k jeho poškodeniu. Preto je vhodné nechať náradie pred zapojením aspoň 2 hodiny ohriať vo vykurovanej miestnosti.

Ošetrite kovové časti

Pri uskladňovaní elektrického náradia sa nezameriavajte iba na batérie, ale aj na ďalšie časti. Napríklad tie kovové, sú v zimných mesiacoch viac náchylné na koróziu, pred ktorou ich ochráni technický olej. Dôkladne očistené kovové časti môžete technickým olejom buď potrieť alebo ich v oleji rovno uskladniť. Zároveň náradie upracte do miestnosti s dobrou cirkuláciou vzduchu, kde sa nezráža voda.

Ani v momente, keď už silné mrazy udreli, nie je na správne uskladnenie náradia neskoro. Ak nebolo nevyhovujúcim podmienkam vystavené celú zimu, k jeho trvalému poškodeniu pravdepodobne ešte nedošlo.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button