Ako sa starať o elektrické náradie v zimných mesiacoch?

Chcete predĺžiť životnosť svojho náradia a zamedziť zbytočnému poškodeniu? Pred zimou venujte dostatočné úsilie na jeho uskladnenie. Nie je to iba mráz, ktorý môže náradie poškodiť.

Návod ako sa starať elektrické náradie v zimných mesiacoch
Zdroj obrázku: mihalec / Shutterstock.com

Skladovanie elektrického náradia v zime

Niektorému elektrickému náradiu mráz neškodí, iné v zime trpí. Napríklad pre aku batérie NiCd sa uskladnenie v chlade priamo odporúča. Naopak NiMH akumulátory zima ničí. Už pri teplotách okolo bodu mrazu klesá ich kapacita až o 20% (pri teplote blížiacej sa k−20 °Caž o 40 %). Preto je vhodné batérie z náradia vybrať a cez zimu ich uchovať v miestnosti vykúrenej aspoň na 15 °C.

Tip: Ak elektrické náradie nepoužívate dlhší čas, nabite batérie aspoň raz za 6 mesiacov do plnej kapacity.

Ako v zime pracovať s elektrickým náradím?

Batériám v elektrickom náradí môžete uškodiť už v momente, keď ich chcete v zime použiť. Príliš studený akumulátor nebude pri náhlom spustení a zahriatí vykazovať dostatočný výkon a navyše môže dôjsť k jeho poškodeniu. Preto je vhodné nechať náradie pred zapojením aspoň 2 hodiny ohriať vo vykurovanej miestnosti.

Ošetrite kovové časti

Pri uskladňovaní elektrického náradia sa nezameriavajte iba na batérie, ale aj na ďalšie časti. Napríklad tie kovové, sú v zimných mesiacoch viac náchylné na koróziu, pred ktorou ich ochráni technický olej. Dôkladne očistené kovové časti môžete technickým olejom buď potrieť alebo ich v oleji rovno uskladniť. Zároveň náradie upracte do miestnosti s dobrou cirkuláciou vzduchu, kde sa nezráža voda.

Ani v momente, keď už silné mrazy udreli, nie je na správne uskladnenie náradia neskoro. Ak nebolo nevyhovujúcim podmienkam vystavené celú zimu, k jeho trvalému poškodeniu pravdepodobne ešte nedošlo.

Mohlo by vás zaujímať

Ako si vybrať vhodný iPhone

Ako si vybrať iPhone, ktorý bude vyhovovať všetkým vašim požiadavkám?

Spoločnosť Apple každoročne rozširuje portfólio svojich produktov. Nemožno sa preto čudovať, keď sa spotrebitelia v …

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.