10 dôvodov, prečo sa naučiť hrať na gitaru a vpustiť do života umenie i zábavu
Či už v pasívnej alebo aktívnej forme, hudba patrí do života každého z nás. Ak ale patríte medzi tých, ktorí nechcú muziku len počúvať, ale ju aj tvoriť, určite vás láka a poteší niektorý hudobný nástroj. Gitara patrí zo širokého spektra týchto doplnkov medzi tie najobľúbenejšie.
Prečo si vybrať práve tento nástroj?
Prečo si vybrať práve gitaru?
Gitara je skvelý hudobný nástroj a jej zvuk očaril už mnohých. Tu je 10 dôvodov, prečo by ste aj vy mali vybrať práve gitaru.
1. Hodí sa pre všetky hudobné štýly
Gitara je vhodný hudobný nástroj pre klasickú hudbu, folk, pop, rock aj metal. Treba si samozrejme vybrať správny ten typ gitary.
Kým akustické gitary sa výborne hodia aj k táboráku, elektrické gitary si užijete s kombom pri hraní rockových balád.
2. Môže ísť s vami kamkoľvek
Výhodou gitary je, že sa dá ľahko prenášať. Stačí dobré puzdro alebo obal na gitaru a môže ísť s vami kamkoľvek, aby ste šírili dobrú náladu a príjemnú hudbu.
Akustická alebo klasická gitara nepotrebuje žiadnu aparatúru, takže ju využijete aj na stanovačkách alebo pri opekačke s priateľmi.
3. Gitary sú cenovo dostupné
Gitary sú cenovo veľmi dostupné. Akustickú gitaru môžete kúpiť už od 100 do 200 €. Ak ste začiatočník alebo chcete s gitarou chodiť po výletoch a bojíte sa jej poškodenia, takéto dostupné kúsky sú celkom postačujúce.
Tie najkvalitnejšie gitary sú samozrejme niekoľkonásobne drahšie a mávajú aj lepší zvuk. Na učenie sa a prvé gitarové pokusy však nemusíte siahať prihlboko do vrecka.
4. Naučíte sa na ňu hrať aj bez učiteľa
Naučiť sa hrať na akýkoľvek hudobný nástroj si vyžaduje čas a trpezlivosť, možno aj trochu talentu. Tak či onak sa na gitare môžete naučiť hrať aj sami.
Ak si ani na začiatok nechcete nájsť učiteľa, vyhľadajte si na internete tutoriály pre začiatočníkov. Z veľkého množstva si určite vyberiete taký, ktorý vám sadne.
5. Hudba je terapia
Či už budete hrať iba pre seba alebo aj pre iných, hudba je jednoducho liek a skvelá terapia. Keď sa hra na gitaru stane vašim koníčkom, stane sa aj príjemným odreagovaním a relaxom.
Hudba bude nielen vašou terapiou, ale dokáže potešiť aj ľudí okolo vás.
6. Zlepšíte si disciplínu
Naučiť sa hrať na gitare si vyžaduje pravidelné cvičenie a teda aj disciplínu. Tým to však nekončí, aspoň pokiaľ sa chcete zlepšovať a učiť sa stále nové veci. Chcete si zahrať svoje obľúbené skladby? Opäť sa nevyhnete pravidelnému cvičeniu.
Okrem disciplinovaného a pravidelného cvičenia je rozhodne potrebné aj zanietenie a láska k hudbe.
7. Budete trpezlivejší
Ak sa chcete v hre na gitaru zlepšovať, budete potrebovať dávku trpezlivosti. Aj keď ste hudobný talent, akordy sa len tak ľahko nenaučíte zo dňa na deň, ale každodenným cvičením.
Nehovoriac o tom, keď budete hrať čoraz náročnejšie skladby. Skratky neexistujú, musíte byť len trpezlivý a odhodlaný.
8. Hudba môže inšpirovať
Kedy sa vo vás zrodila láska k hudbe alebo presnejšie ku gitare? Bolo to po koncerte obľúbeného interpreta, alebo vás inšpirovali rodičia, starí rodičia alebo niekto z vášho okolia, kto sa venuje hudbe?
Hudba ktorú ste počuli, nech už to bolo pri akejkoľvek príležitosti, vo vás musela niečo zanechať a inšpirovať vás k tomu, aby ste sami siahli po gitare. Nakoniec sa aj vy a vaše hudobné umenie môžete stať inšpiráciou pre niekoho ďalšieho.
9. Spravíte radosť sebe aj iným
Doma, na výlete, stanovačke, na záhradnej párty alebo koncerte pre kamarátov – príležitostí na potešenie ľudí okolo vás je množstvo.
Obľúbené piesne a gitara zlepšia náladu pri každom posedení alebo stretnutí s priateľmi.
10. Dobrá nálada na každej akcii
Hudba by nemala chýbať na žiadnej dobrej akcii. Prečo by ste sa teda o zábavu nemohli postarať práve vy a vaša gitara? Tanec, spev a zábava k sebe jednoducho patria a vy sa môžete stať hviezdou večera.
Ako sa naučiť hrať na gitare?
V prvom rade si treba vybrať správnu gitaru, pričom poznáme štyri základné typy – akustickú, elektroakustickú, elektrickú a klasickú. Klasická a akustická gitara sa používajú bez aparatúry, líšia sa tvarom aj zvukom.
Akustická gitara má kovové struny a tak by ste k nej mali mať aj brnkadlo. Klasická má nylonové struny a hru zvládnete aj prstami. K elektrickej gitare potrebujte aparatúru, elektroakustická je v podstate rovnaká ako akustická, iba má osadený snímač a dá sa pripojiť k aparatúre.
Učiť sa hrať na gitare môžete aj samy
Chcete ovládať hru na gitare? Učiť sa môžete sami, alebo si nájsť hudobnú školu či učiteľa. Samovýučba môže byť trošku náročnejšia a zdĺhavejšia ako lekcie v hudobnej škole. Predsa len budete odkázaný na seba a rôzne videá s návodmi, ako začať s hrou na gitare.
Učiteľ už má overené metódy, upozorní vás na chyby a na to, na čo by ste sa mali zamerať. S učiteľom môžete napredovať rýchlejšie a začiatok bude jednoduchší. Najlepšie na tom je, že nemusíte nutne navštevovať hudobnú školu, pretože lekcie môžu prebiehať aj online.
Ak si vyberiete samovýučbu začnite tým, že sa zoznámite s gitarou a jej časťami. Jednoducho zistite, ako to všetko funguje, ako sa gitara ladí, ako sa menia struny a podobne. Keď sa zoznámite s gitarou, je čas začať zoznamovať sa aj s akordmi.
Pre začiatočníka je učenie sa akordov náročné, musíte si ich jednoducho pamätať, teda opakovať stále dookola kým sa ich nenaučíte správne. Najskôr sa naučte jednotlivé akordy, potom ich začínajte medzi sebou striedať. Nakoniec môžete začať s jednoduchšími skladbami a trénovať, trénovať a trénovať.
Najlepšie je cvičiť každý deň, napríklad hodinu. Nesnažte sa ale naučiť všetko naraz. Ak vám nejde trebárs niektorý akord, dajte si prestávku, alebo to skúste zajtra. Uvidíte, že časom vám gitara a jej tóny spríjemnia každú dôležitú chvíľu vášho života.