Prečo

Prečo sa podkrovného bývania nemusíte báť?

Podkrovné bývanie je pre mnohých stelesnením dokonalého interiéru. Predsa len, podkrovné izby majú svoju nenapodobniteľnú atmosféru. Niektorí ľudia sa však obávajú rôznych negatív podkrovného bývania. Nie vždy je to však oprávnený strach.

Prečo si vybrať podkrovné bývanie
Zdroj obrázka: Autor: Daniel Jedzura / Shutterstock.com

Rozdielnosti nie sú negatívom aj ak sa to niekomu na prvý pohľad môže zdať

Ak sa pred stavbou domu rozhodujete, či vrchné podlažie realizovať „klasicky“, alebo formou podkrovných izieb, niektoré veci to neovplyvní. Napríklad kvalitnú kročajovú izoláciu je dobré použiť tak či tak, ide predsa o komfort členov domácnosti, ktorí budú na dolnom podlaží.

Sú však faktory, v ktorých je podkrovné bývanie viac či menej odlišné a niektorí ľudia majú o týchto rozdieloch mylné negatívne predstavy. Najčastejšie sa spomínajú dva faktory, ktoré oba súvisia s oknami.

Dostatok svetla bez prehrievania

Prvým takýmto faktorom je svetlo. Niektorí ľudia sú presvedčení o tom, že v podkrovných izbách je málo svetla. To však nie je pravda a obzvlášť vtedy, keď pred vikiermi uprednostníte strešné okná. Tie prepúšťajú viac slnečných lúčov, ale samozrejme, na presvetlenie miestnosti ich musí byť dosť, respektíve musia byť dostatočne veľké (najmenej 10 % plochy podlahy). Túto fázu plánovania preto nezanedbajte.

Pozor však, aby ste to s plochou okien neprehnali. Obrovská strešné okná s fantastickým výhľadom na okolie vyzerajú lákavo, ale nezabudnite, že so svetlom prinášajú slnečné lúče aj teplo a v lete priam horúco.

Tým sa dostávame k druhému faktoru, ktorého sa ľudia v súvislosti s podkrovnými izbami obývajú a tým je prílišné teplo. Opäť však nejde o problém, ktorý by sa nedal riešiť. Stačí si vybrať účinné látkové rolety na strešné okná, či iné formy tienenia. S väčším množstvom slnečných lúčov rastie dôležitosť tieniacej techniky a jej výberu.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button