Deti

Ako zaobchádzať s voľným časom predškolského dieťaťa?

predškolské dieťa Malé dieťa a voľný čas – myslenie predškolského dieťaťa čas nerieši a je na dospelých, ako jeho voľno časové aktivity naplánujú alebo podporia. Malé dieťa sa chová vždy spontánne, bez akejkoľvek pretvárky a bez nejakého premýšľania, čo bude robiť teraz a čo neskôr. Predškolské dieťa, ktoré budú čo najskôr čakať školské povinnosti, by si malo zvykať na určitý poriadok, ktorý tento nastávajúci režim podporí. Je potrebné dieťa naučiť zvykať si na to, že prioritou sú povinnosti a až potom zábava. Samozrejme, že na hru, prirodzenú potrebu každého dieťaťa, musí tiež zostať miesto v jeho harmonograme. Aké návyky a povinnosti primerané tomuto veku by to mali byť? Ako správne zaobchádzať s voľným časom predškolského dieťaťa, tak aby malo čas na hru a zároveň, aby sa naučilo, že deň musí mať nejaký režim, aby zvládlo povinnosti a aktivity, ktoré ho čoskoro čakajú? To si môžeme spoločne vymedziť v tomto článku.

Čo možno od predškolského dieťaťa už očakávať

Dieťa v tomto veku malo by mať už zažité udržiavanie poriadku vo svojich veciach. To znamená mať poriadok v hračkách, mať uložené knižky, dekoratívne predmety na poličkách, mať zaužívané „pravidlo“, že všetko má mať svoje miesto.

učenie predškolského dieťaťaVeďte deti k udržiavaniu čistoty a poriadku vo svojej izbičke a zamestnajte ich primeranou prácou – napríklad zalievanie kvetiny, vynášanie odpadkového koša, prípadne pomoc mladšiemu súrodencovi s obliekaním alebo s upratovaním hračiek po skončení hry.

Drobné práce by malo urobiť dieťa pod dozorom jedného z rodičov, nemožno očakávať od predškolského dieťaťa, že túto činnosť bude vykonávať samo, bez toho aby ste mu ju pripomenuli.

Tu však majte na pamäti, že upratovanie hračiek po skončení hry, by malo dieťa zvládať už samostatne a malo by si uvedomovať, že hračky nemôžu byť pohodené po izbičke, keď už sa s nimi nehrá.

Ako je to u detí s počítačom a televíziou

Technika sa stáva v dnešnej dobe súčasťou života a zaujíma miesto aj v detskom živote. U detí sa stáva počítač prirodzenou súčasťou už od útleho veku. Televízia a počítač majú veľa spoločného a zároveň pre deti príťažlivého.

Nové uhly pohľadu, veľa informácií, zaujímavostí, príťažlivosť, pôsobivosť, ale majú aj svoje úskalia. Aj malé deti môžu podľahnúť závislosti. Preto počítač a televíziu dovoľujte svojim deťom čo najmenej a využívanie tejto techniky majte vždy pod dozorom. Rozvíjajte detskú fantáziu, tvorivosť a citlivosť sami.

Venujte určitý diel svojho času spoločným hrám, rozprávaním, tvorivým činnostiam alebo predčítaniu. Ide o kvalitu spoločne tráveného času a ako ste ho dokázali naplniť.

Verte, že sa vám to všetko zúročí – obohatíte slovnú zásobu vášho dieťaťa, prispievate k rozvoju jeho myslenia, vnímania a postrehu.

Rozvoj motoriky a grafomotoriky

voľný čas predškolského dieťaťaPrecvičujte s deťmi stimuláciu jemnej motoriky a grafomotoriky, čo je prospešné pre prípravu na písanie do školy, ale najmä ide aj o vzájomnú súvislosť funkcie ruky a reči.

Je známe, že funkcionálne utvárania rečových oblastí v mozgu je ovplyvnené impulzmi rúk.

Koordinovanosť jemnej motoriky zaisťujú pohyby malých svalových skupín rúk so zrakovou aktivitou. A preto rozvoj jemnej motoriky má u malého dieťaťa značný význam pre rozvoj reči.

Realizujte „školu v prírode“

Chodievajte so svojím dieťaťom do prírody. Príroda obohacuje dieťa o mnohé poznanie, v každom ročnom období je iná.

Učte deti poznávať stromy, kvety, domáce zvieratká aj voľne žijúce a názvy ich mláďat, farby v prírode typické pre všetky ročné obdobia.

Osobným poznaním ich naučiť čo sú hory, pohoria, lúky, rieky, mestá, dediny. Staňte sa vy, rodičia, dobrým radcom a sprievodcom na každodennej ceste detstvom vášho predškolského dieťaťa, pretkané vašou nekonečnou trpezlivosťou a láskou.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button