Záhrada

Ako založiť vidiecku záhradu?

pekná vidiecká záhradaNa vidieckej záhrade je pôvabné to, že v nej nie sú žiadne voľné priestory, žiadne trávniky ani žiadne premyslené dekoratívne útvary. Všetko je tam po ruke, vo vzduchu sa miesia rôzne vône, najčastejšie ruží, zimolezu a levandule.

Ako správne založiť vidiecku záhradu? Na takých záhradách sa bežne nevyskytujú žiadne skupiny rastlín, ak tam samovoľne nezapustia korene alebo sa nerozmnožia.

 Čo vám treba ak chcete založiť vidiecku záhradu:

  • odvaha
  • trpezlivosť
  • cit pre krásu a harmóniu

Čo sa vo vidieckej záhrade nachádza

návod ako založiť vidiecku záhradkuČo sa vlastne v takých vidieckych záhradách pestuje? Sú to predovšetkým ruže, a to ruže krovité, ďalej orgován, tradičné trvalky, ako sú napríklad pivonky, srdcovka, floxy alebo ostrôžka poľná.

Z dvojročných rastlín je to fialka a cheiranty vonný. Často tu možno nájsť bylinky a samovoľne sa šíriace letničky.

Ani zelenina nie je vo vidieckych záhradách žiadnou výnimkou.

Vzor ako založiť vidiecku záhradu

Vzorom pre tento typ záhrad sú skoršie záhrady pri dome na anglickom vidieku – nám známe väčšinou z Midsomeru.

Doplnky do vidieckej záhrady

V záhradách bez jasného usporiadania sa pestujú rôzne kvety v pestrých zmesiach.
Do  takých záhrad patria kvetináče s patinou, rôzne kade, nádoby, osadené staré studne, ďalej úzke, zarastené chodníky a cestičky, tehlové múriky a skalky.

organizácia vidieckej záhradyDlažobné kamene, kusy bridlice alebo ploché kamene sú veľmi vhodným stavebným materiálom pre cestičky vo vidieckych záhradách.

Tie sú využívané najčastejšie ako plochy, z ktorých plejeme a odkiaľ odstraňujeme odkvitnuté kvety.

Na takýchto cestičkách vysádzame do špár rôzne nízke kobercovky, pekne vyzerajú tiež osadené miesta, napríklad v otvore po zvetranom betóne.

Skúsme tam vložiť napríklad medzi dlažbu alebo štrk alchemilku, materinu dúšku, lomikameň či skalnicu.

Najčastejšie kvety vo vidieckej záhrade

Snáď v žiadnej vidieckej záhrade nechýba hortenzia, ďatelinka, žltý rebríček, floxy- z tých vyšších rastlín tiež maky, karafiáty a papuľky, šuškarda či margarétka z tých stredne vysokých rastlín.

Náprstník sa zasa hodí na suché stanovište. Na veterné plochy vysadíme napríklad nevädze. Vedľa ľaliovky zasa vyskúšame napríklad červenoočko, ktoré kvitne od leta do jesene a je strednej veľkosti.
Vidiecku záhradu si tiež nemožno predstaviť bez popínavých ruží.

Jednotlivé prvky vidieckej záhrady

Obvykle je tiež v každej vidieckej záhrade využitý, s veľkou starostlivosťou prvok vrátok a dreveného plotu. A práve miesta, kde popínavé ruže dotvoria skvelú atmosféru vidieckej záhrady.

Skvele vyzerajúci je latkový plot natretý na bielo. Ak sa nedá urobiť u celého plotu, natrite na bielo aspoň prednú časť plotu. Ak s týmto náterom zladíte aj okenné rámy a vstupné dvere do  záhradného domčeka alebo stavbu, docielite skvelého efektu.

Ak chcete, aby záhrada pôsobila prirodzene, vysaďte u plotov rastliny a nechajte ich plotom prerastať.

U kamenných stien zdomácneli paprade. Niektoré rastliny sa na stenách objavia po tzv. samovýsatbe a dokážu tam vytrvať aj niekoľko rokov. Rovnako tak veľmi pôsobivo bude vyzerať aj stará tehlová stena, ktorá vďaka nárastu lišajníka získa patričný pekný vzhľad. Toho docielite však naozaj iba po niekoľkoročnom pôsobení a poveternostnom vplyve na väčšinu tohto miesta, takže to chce nutnú dávku trpezlivosti.

Ktoré rastliny na vidiecku záhradu nedávame

O niektorých druhoch však môžeme prehlásiť, že sú na vidieckej záhrade na svojom mieste, zatiaľ čo iné,  prešľachtené sa tam vôbec svojím vzhľadom nehodia.

Vo vidieckej záhrade je často jednou z dominánt, až dvojmetrová topoľovka. Bohužiaľ je dnes veľmi zriedkavo sa objavujúca. Hojne pestovaným býval aj nechtík záhradný, pre svoje liečebné schopnosti.

Taká záhrada, hoci vyzerá prirodzene a prírodne ale neudržiava sa ľahko. Pokiaľ na nej zanechávame zvädnuté alebo odkvitnuté kvety, rastliny nezrezávame a nezavlažíme, nastane chaos a  záhrada bude vyzerať skôr zanedbane.

Tip ako založiť vidiecku záhradu

Nie je dôvod vytyčovať vidieckym záhradám nejaké hranice a obmedzovať ich. Najkrajšie v nich je práve všetko voľne rastúce.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button