Práca a vzdelanieInternet

Ako začať písať na klávesnici všetkými desiatimi?

Ako začať písať na klávesnici všetkými desiatimiPísať všetkými desiatimi na klávesnici – to je oveľa jednoduchšie, než si myslíte. Budú vám stačiť dve hodiny denne a za dva mesiace píšete ako profesionál. To nie je vtip. Vyskúšajte náš návod, ako písať všetkými desiatimi, a uvidíte sami.

Čo je na písanie na klávesnici všetkými desiatimi potrebné:

  • program pre písanie všetkými desiatimi

Motivácia

Písanie všetkými desiatimi prináša niekoľko výhod. Tie budú predstavovať aj vašu motiváciu, preto by sme si ich mali už na začiatku popísať.

Výhoda prvá: rýchlosť písania. Vďaka naučenej technike písania všetkými desiatimi prstami napíšete svoj text oveľa rýchlejšie.

Hovoríme o nezanedbateľných časových úsporách. Slováci patria k svetovej špičke v počte úderov za minútu. Ozajstní majstri dokážu písať 400 až 800 úderov, svetový rekord drží Češka s viac ako 950 údermi za minútu. 150 úderov za minútu všetkými desiatimi vám bohato postačia na to, aby ste zefektívnili svoje písanie najmenej o 50%. To je už solídny motivačný prvok.

prstoklad na klávesnici

Výhoda druhá: nepotrebujete sa pozerať na klávesnicu, sledujete obrazovku a hneď vidíte aj prípadné chyby. Takáto zručnosť sa navyše stane neoceniteľnou pri prepise nejakého textu.

Výhoda tretia: okrem toho, že vám písanie všetkými desiatimi uľahčí život, pomôže pri hľadaní práce, nezabudnite teda túto zručnosť spomenúť vo svojom životopise.

Sedenie pri počítači

K počítaču si sadneme na pohodlnú a nastaviteľnou stoličku. Výšku nastavíme tak, aby sme ruky nemali príliš vysoko a ani príliš zvesené.

Nesedíme s ohnutým chrbtom, ale vzpriamene. Monitor máme nastavený tak, aby sme sa nemuseli dívať dole – ideálne naproti očí.

Začíname písať všetkými desiatimi

Otvoríme si prázdny textový dokument. Je potrebné si uvedomiť, že každý prst má „svoje pole pôsobnosti“ na klávesnici. Každý prst má svoj priestor, ktorý ovláda.

Všimnite si napríklad medzerníka. Je to klávesa, ktorá je dlhá, pretože ju ovládame palcom pravej aj ľavej ruky. Pamätajte, že východisková poloha vašich prstov vyzerá takto:

Ľavá ruka

  • malíček A
  • prstenník S
  • prostredník D
  • ukazovák F
  • palec medzerník

Pravá ruka

  • malíček (;)
  • prstenník L
  • prostredník K
  • ukazovák J
  • palec medzerník

Cvičenie ako písať všetkými desiatimi

Začnite tým, že budete písať iba:
j (medzera) j (medzera) j (medzera)

Skúste tak písať jednu hodinu

písanie na klávesniciNesnažte sa nič uponáhľať.

Píšte plynulo, voľne, nijako kŕčovito. Dodržujte výšku očí – pozerajte sa na monitor.

Ak urobíte nejakú chybu, pokračujte.

Až napíšete jednu stranu, ešte len potom sa pozrite, ako ste sa zlepšili a kde ste urobili chyby.

Potom prejdite na

f (medzera) f (medzera) f (medzera)

Skúste teraz kombinovať

j (medzera) f (medzera)

Plynulosť a rytmus sú dôležité. Buďte trpezliví, učený z neba nespadol nikto a písať všetkými siedmymi sa určite nenaučíte za jeden deň. Preto si vyberte, koľko času denne sa budete písaniu venovať a všetko si rozdeľte do jednotlivých cvičení podľa nášho návodu.

Nakoniec kombinujte

Teraz zapojte aj ďalšie prsty podľa rovnakého kľúča. Dostali sme sa do fázy, kedy budeme musieť začať kombinovať a „ovládať“ väčší počet kláves.

Základy máme za sebou a pochopili sme techniku. Teraz sa odporúča zapojiť aj nejaký program, ktorý nám učenie písania všetkými desiatimi oveľa uľahčí. Nájdete freeware riešenie aj platené programy. Pre naše domáce využitie určite postačí freeware.

Vyberte si ten program, ktorý bude viac vyhovovať, vyberte si svoju vlastnú intenzitu písania.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button