Úvod / Voľný čas a hobby / Ako vytvoriť pri fotení správnu kompozíciu?

Ako vytvoriť pri fotení správnu kompozíciu?

ako pri fotení vytvoriť správnu kompozíciuKompozícia fotografie predstavuje, laicky povedané, usporiadanie prvkov na snímke. Fotografi využívajú niekoľko základných kompozícií, ktoré dodávajú fotografiám určitú harmóniu. Medzi rozšírené kompozičné chyby patrí nevyváženie záberu, ktorý môže odvádzať pozornosť od najdôležitejšieho objektu na snímke, nevhodné pozadie alebo zlé usporiadanie. Pritom stačí dodržiavať nasledujúce kroky. Ako vytvoriť pri fotení správnu kompozíciu?

Ako na správnu kompozíciu pri fotení?


Iste všetci poznáme tie fotografie, na ktorých je odfotená stojaca postava hľadiaca na fotografa a stojaca uprostred snímky. Fotografiu rozdeľuje na dve rovnaké polovice, snímok je statický, nie je nijako zaujímavý. Pritom oveľa pútavejšie by bolo, keby fotograf dodržiaval základné pravidlo: celok, polocelok a detail, a našiel si rovnako vhodný uhol a prostredie, ako postavu fotoaparátom zaznamenať.

Ak to nie je fotografov zámer (napríklad pri fotení aktov a pod.), mali by sme sa snažiť fotografovať tak, aby sme zachytili dej udalosti a jej atmosféru, nielen zachytávať objekty, ktoré sa deja zúčastňujú. Myslím, že detailne popisovať, čo je celok, polocelok a detail nie je potrebné.

Kompozícia a pravidlo tretín


pravidlo tretín a kompozíciaOsobne si pamätám na pravidlo tretín. Fotografiu si rozdelíme na 9 rovnakých polí, prieniky ich hrán sú tie body, respektíve miesta, v ktorých by sa fotografovaný objekt mal zhruba nachádzať a kam sa upína divákova pozornosť. Ukážkovým príkladom je nasledujúci obrázok domu.

Horizont

Dodržanie vodorovného horizontu je základom pre úspešnú fotografiu architektúry či krajiny. Vôbec nepôsobí dobre, ak fotografovaný objekt je v naklonenom horizonte.

ako vytvoriť správnu kompozíciu fotkySledovanie línií na fotografiách je zaujímavo poňatá kompozičná technika, často ju kombinujeme pravidlom tretín aj pravidlom vodorovného horizontu. Pri fotení sa zameriame na zaujímavé linky, ktoré pútajú oči diváka. Najklasickejší prístup je linka z ľavého spodného do pravého vrchného okraja.

Plány fotografie

Dôležitým krokom sú samotné plány fotografie. Zvyčajne hovoríme o troch plánoch. Prvý plán predstavuje niečím výrazné popredie, prípadne určitý detail z fotografovaného prostredia. Do druhého plánu umiestňujeme hlavné prvky snímky, tretí plán nám predstavuje vzdialený obzor na snímke (napríklad hory, mraky a pod.). Plány kopírujú to, na čo sa pri pohľade na fotografiu divák postupne zameriava a ako nakoniec obrázok vníma ako celok.

Práca s perspektívou je jednou z kompozičných techník, kedy sa snažíme vyfotografovať a sprostredkovať neobvyklé pohľady.

Tipy ako fotiť kompozíciu


Kompozíciu fotografie môžeme upravovať v rôznych fotografických programoch. Nikto napr. preferuje prácu s programom Zoner Photo Studio, ktorý nie je užívateľsky náročný ako PhotoShop, poprípade Gimp. Niektoré programy je možno získať aj legálne a zadarmo na internete.

Pozrite si aj články:

Upozornenie

Toto sú len niektoré z mnohých kompozičných techník, ktoré zároveň patria k tým najvyužívanejším.

Ako vytvoriť pri fotení správnu kompozíciu?
5 (99.33%) 30 hlasov


Mohlo by vás zaujímať

vetvičky na stole

Ako na vianočné stolovanie – aranžmán stola

Vianoce sú synonymom ľudskej blízkosti aj súznenia, radosťou detí a špecifickou zimnou krásou a náladou. …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *