Úvod / Voľný čas a hobby / Ako si vyrobiť originálnu čelenku?

Ako si vyrobiť originálnu čelenku?

ako si vyrobiť vlastnú čelenkuChcete mať doma svoju vlastnú a originálnu čelenku? V obchodoch je celkom určite široká ponuka rôznych čeleniek, avšak tie zaváňajú tuctovosťou a nosí ich každá druhá. Túžite po originalite? Neuspokojte sa s nudou a vyrobte si svoju originálnu čelenku sami.

Čo budete na čelenku potrebovať:


  • obyčajná čelenka, ktorá sa smerom k stredu rozširuje
  • tavná pištoľ
  • kúsok bavlneného plátna asi jeden meter
  • organzu tiež približne meter
  • ozdobné kamienky – plast, sklo
  • látkové kvetinky
  • motýliky – rôznych veľkostí
  • nožnice
  • kamienky, gombíky alebo koráliky

Pracovný postup


V prvom rade potrebujete bavlnenú látku, čelenku a tavnú pištoľ.

tavna pištolLátku s pomocou lepidla z tavnej pištole starostlivo prilepte na čelenku, a to tak, aby ju celú skryla. Pri lepení začnite s lepením látky na vnútornú stranu čelenky. Dbajte na to, aby okraje boli pokiaľ možno hladké. Potom čelenku obráťte aj s látkou, mal by vám vzniknúť akoby čepček.

V druhej fáze prebytočnú látku odstrihnite, ale nie príliš tesne. Potrebujete ešte oblepiť čelenku aj z druhej strany. Až po oblepení z oboch strán, môžete vziať nožnice a jednu stranu prečnievajúcej látky odstrihnúť. Druhú stranu látky ohnite a prekryte vlepený okraj na čelenke. Prilepte po celom obvode.

strihanie organzy a papieraU spodných okrajov vám zostanú prebytky látky, tie odstrihnite vo vzdialenosti asi troch centimetrov od okrajov čelenky. Zvyšky látky na čelenke úhľadne zabaľte a ohnite dovnútra čelenky a prilepte lepiacou pištoľou.

K nasledujúcemu kroku budete potrebovať tavnú pištoľ, organzu, čelenku v bavlne a kúsok bavlnenej látky. Nasledujúci postup spočíva v tom, že organzou prekryjete čelenku a s pomocou tavnej pištole ju budete k čelenke prilepovať. Pretože organza je veľmi tenká a jedná sa o sieťovinu, lepíte organzu zhora. Prebytok lepidla vždy zotrite kúskom látky. Organzu na čelenke riaste, len tak bude vyzerať pekne.

Zdobenie čelenky

V ďalšom kroku začnete so zdobením čelenky. Na zdobenie môžete použiť látkové kvety, ktoré sú dostupné bežne v predajniach s umelými kvetmi. Na zdobenie potrebujete totiž len vrchné látkové časti, ktoré z kytice jednoducho očešete a tavnou pištoľou pripevníte po obvode čelenky.

výýroba čelenky pre detiMedzi jednotlivými kvetmi nechajte určitý priestor, aby ste čelenku mohli ozdobiť aj iným prvkom. V obchodoch sú bežne dostupné rôzne látkové alebo papierové aplikácie ružičiek a podobne. Ich nalepením čelenka stratí na fádnosti.

Odstrihnite prebytočnú organzu, ale pozor, bola by škoda, aby ste ju odstrihli tesne pri čelenke. Nechajte ju presahovať po oboch stranách aspoň sedem centimetrov. Pri strihaní sa môžete vyhrať a ostrihať ju cik cak.

Na záver ešte musíte do očesaných a nalepených kvietkov vlepiť centrálne kamienky. Môže sa jednať o ozdobné plastové kamienky s plôškami alebo koráliky. A máte hotovo.

Tipy


Celkový čas výroby čelenky je v rozpätí  20 – 60 minút.

Môžete si čelenku zhotoviť na rôzne príležitosti v rôznych farbách a dekoráciách.

Ako si vyrobiť originálnu čelenku?
5 (99.38%) 32 hlasov


Mohlo by vás zaujímať

ako zariadiť dielnu

Ako na zariadenie dielne?

Zariadenie dielne môžete urobiť v akomkoľvek prostredí, chce to len vyriešiť odhlučnenie, ak by ste …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *