Ako liečiť

Ako na vyrazený dych – prvá pomoc

prvá pomoc ako na vyrazený dychProblémy s dýchaním nemusia nutne súvisieť len s vdýchnutím cudzieho telesa či s nejakým vážnym ochorením. Niekedy sa vám môže stať, že sa počas športovania prudko udriete a vyrazíte si dych. Zvyčajne nejde o nijako závažnú záležitosť. V každom prípade je ale dobré vedieť, ako pomôcť človeku vo vašom okolí, ktorému sa táto vcelku nepríjemná udalosť stane. Ako na vyrazený dych? Aká je prvá pomoc a ako presne postupovať?

Obsah článku:

  • Čo je vyrazený dych
  • Príčiny
  • Príznaky
  • Postup liečby
  • Čo je potrebné
  • Ako dlho to potrvá
  • Video

Čo je to vyrazený dych?

Pri vyrazenom dychu sa nemôžete poriadne nadýchnuť vzduchu, máte pocity blízke duseniu. Ide vlastne o reakciu organizmu, kedy na základe prudkého nárazu dôjde ku stiahnutiu bránice a ku kŕčom dýchacieho svalstva.

Príčiny vyrazeného dychu

ako na dusenie u detí a u dospelýchAko som už spomenul v úvode, najčastejšie sa s týmto stavom stretnete pri športe, kedy sa napríklad udriete o zem, alebo vás niekto prudko zasiahne loptou do chrbta či hrudníka.

Hlavné príčiny:

  • Pád na zem
  • Prudký úder do hrudníka

Príznaky vyrazeného dychu

Ako spoznáte, že má človek vyrazený dych. Už na prvý pohľad na ňom uvidíte, že má problémy s nadýchnutím, gúľa očami a červenie. Môže vyzerať, ako by sa dusil.

Niekto, kto sa s týmto problémom ešte nestretol, môže začať ľahko panikáriť. Panika však nie je na mieste, vyrazený dych nie je obvykle nijako nebezpečný a netreba hneď volať záchranku.

Postup liečby a prvej pomoci ak má niekto vyrazený dych

V zásade sa dá povedať, že pri vyrazenom dychu nie je potreba postihnutému poskytovať žiadnu zvláštnu starostlivosť alebo nejakú špeciálnu prvú pomoc. Počas približne dvadsiatich sekúnd sa totiž jeho stav vráti do normálu.

Pre istotu však dotyčného posaďte tak, aby sa mohol rukami oprieť o zem. K rýchlejšiemu ustúpeniu problému, teda uvoľneniu dýchacích svalov mu môžete ľahko masírovať oblasť bránice.

Niekedy pomáha tiež ľahké buchnutie do chrbta v oblasti medzi lopatkami. V každom prípade je dobré dotyčného upokojiť, aby zbytočne nepanikáril. Telo sa z tejto nepríjemnej situácie dostane samo.

Čo je potrebné na prvú pomoc pri vyrazenom dychu?

  • Uvedenie postihnutého do pokoja
  • Poloha v sede
  • Masírovanie bránice
  • Ľahké údery do chrbta medzi lopatky

kedy volať prvú pomoc pri vyrazenom dychuAž v okamihu, keď sa ani po nejakej pol minúte stav postihnutého nelepší, je na mieste zavolať rýchlu záchrannú službu.

Môže sa totiž jednať o vážnejší problém, ktorý nesúvisí iba s vyrazeným dychom.

Ak situácia trvá už niekoľko minút a postihnutý upadá do bezvedomia v dôsledku nedostatku kyslíka, je nutné vykonať umelé dýchanie. To sa však stáva len v ojedinelých prípadoch.

Ako dlho prvá pomoc potrvá?

K uvoľneniu dýchacích svalov a bránice by malo dôjsť samovoľne počas dvadsiatich až tridsiatich sekúnd a vyrazený dych sa sám navráti.

Video ako na prvú pomoc pri vyrazenom dychu

Na videu si pozrite, ako postupovať v prípade, že má niekto z vášho okolia vyrazený dych. Ide o postup, kedy postihnutému pomôžete stredne silnými údermi do chrbta medzi lopatky.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button