Ako si vybrať

Ako si vybrať vianočný stromček šetrný k prírode?

vianočný stromček v kvetináčiBez vianočného stromčeka si možno Vianoce len ťažko predstaviť. Stromček je bezpochyby jedným z najznámejších symbolov Vianoc a jeho zdobenie patrí k rodinným tradíciám. Ani s výberom stromčeka to však nie je úplne jednoduché. Ponúka sa hneď niekoľko možností od živého v kvetináči, cez odrezaný z lesa až po umelý. Každý má svoje výhody, tak ktorému dať prednosť? Skúste sa tento rok rozhodnúť tak, aby váš vianočný stromček bol čo najšetrnejší k našej prírode.

Umelý vianočný stromček

umelý stromčekUmelý stromček má síce dokonalý tvar a nepadá z neho ihličie, ale váš domov nám neprevonia lesom. Umelý stromček má aj tú výhodu, že nie je záležitosťou na jedny Vianoce, ale môže vydržať až desať rokov. Odpadá nám teda nákup stromčeka v predvianočnom zhone.

Z hľadiska ochrany prírody je to však variant najmenej ekologický. Ihličie umelých stromčekov sa vyrába z PVC, ktorého produkcia je energeticky náročná a vzniká pri nej mnoho škodlivín.

Navyše je PVC len veľmi ťažko recyklovateľné. Väčšinou sa takéto stromčeky vyrábajú v Ázii a k ​​nám sa musia dopraviť na veľké vzdialenosti. Umelý stromček má teda tiež negatívny vplyv na množstvo skleníkových plynov.

Rezaný vianočný stromček z plantáží

stromčekové plantážeĎalšou možnosťou je kúpa rezaného stromčeka, ktorý vyrástol v lese alebo na plantáži. Ročne sa takých stromčekov predá v Slovenskej republike asi jeden milión. Väčšina krásne symetrických a bohato rozvetvených stromčekov prevažne predávaných, ako jedľa kanadská alebo kaukazská, pochádza práve z plantáží.

Tieto „jedličky“ sú k nám dovážané z rôznych európskych krajín. Najväčším dovozcom je v súčasnosti Dánsko. Taký stromček je určite k prírode šetrnejší ako ten umelý, ale keď uprednostníme stromček vypestovaný u nás, je to rozhodne lepšia voľba.

Rezaný vianočný stromček z prebierky

Ak sa rozhodneme pre rezaný vianočný stromček, tak vyberieme najlepšie taký, ktorý pochádza zo slovenských lesov a navyše má označenie FSC (certifikát lesov, ktoré sú obhospodarované prírode blízkym a šetrným spôsobom).

Ak nezoženie stromček s certifikátom FSC, skúsime hľadať stromčeky z prebierok. Prebierka je výchovný zásah zvyšujúci stabilitu lesov. Tieto stromčeky by teda tak, či tak odrezali. Často ich môžete zohnať u vlastníkov lesov. Nemajú síce tak dokonalý tvar ako stromčeky z plantáží, ale o to viac voňajú.

Vianočný stromček v kvetináči

Rezaný vianočný stromček sa žiaľ po Vianociach stáva obyčajným odpadom. Stále viac rozšírenou možnosťou je kúpa živého stromčeka presadeného do kvetináča. Prevažná väčšina stromčekov predávaných v kvetináči síce nie je kvôli výrazne skráteným koreňom určená ani vhodná na výsadbu, ale pri správnej starostlivosti vám vydržia až niekoľko rokov.

V Bratislave a okolí je dokonca možné si vianočný stromček vo väčšom kvetináči za poplatok zapožičať. Ak stromčeky prežijú a plánujeme ich vysadiť, tak vzhľadom k tomu, že sa jedná väčšinou o naše nepôvodné druhy, sadíme ich do záhrad a nie do lesov.

Sadenice stromčekov v kvetináči

Existuje ešte jedna možnosť a tou je kúpa sadeníc v kvetináči. V takom prípade vianočné stromčeky môžu na jar vytvoriť základ nového lesa. Predaj sadeníc jedlí, našej pôvodnej dreviny, ktorá bohužiaľ postupne z lesov takmer vymizla, prebieha každoročne v niektorých väčších mestách.

Skúste sa ohľadom toho popýtať vo svojom okolí alebo zájsť priamo do lesnej škôlky. Sadenica je síce v prvých rokoch menšia, než ľudia zvyčajne od vianočného stromčeka očakávajú, ale pri správnej starostlivosti a presádzaní vám vydrží mnoho rokov.

Radosť môže urobiť aj tým, že sa po Vianociach pekne chytí, či už na záhrade alebo v lese. Zasadením stromu sa príroda okolo nás o kúsok rozrastie.

Prečítajte si aj tieto články:

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button