Úvod / Deti / Ako určiť deťom správne hranice?

Ako určiť deťom správne hranice?

ako určiť dieťaťu správne hraniceNiekedy je ťažké povedať deťom nie. Ako a kedy to urobiť? Ak nad touto témou uvažujete, možno oceníte nasledujúce rady ako určiť deťom správne hranice?

Správne hranice pre deti


Kedy nevysvetľovať

Nemusíte vysvetľovať všetko. Zvlášť u malých detí do troch rokov postačí, keď stanovíte pravidlo jasne aj bez zdôvodnenia. Dôležitejšia je dôslednosť, aby prostredie detí malo svoj poriadok. To sa týka napr. prechádzania cez cestu, cestovania, pravidelnosti jedla a bezpečnostných zásad.

Deti budú vašu dôslednosť testovať. Napr. ak im zakážete hrať sa s jedlom, ony budú skúšať opakovane hádzať  veci po stole, môže to znamenať, že chcú, aby ste si ich všimli. Usmernite ich správanie, pokiaľ prestanú, pochváľte ich. Ak nie, dajte najavo, že sa vám to nepáči.

Príčina a následok

správne hranice pre detiNechajte deti poznať, aké môžu byť dôsledky ich správania, ak nebudú dodržiavať hranice. To sa týka starších detí približne od 3 rokov, ktoré už sú schopné spájať si udalosti podľa ich logickej následnosti. Ak uvidia, že dané hranice im vymedzuje bezpečný priestor, budú s vami lepšie spolupracovať. Snažte sa nedávať striktné zákazy.

Napr. miesto: “. Teraz pôjdeš spať” Skúste: “Keď budeš potichu vo svojej izbe, môžeš sa pred spaním ešte hrať.” Dieťa tak má možnosť voľby svojho konania, možnosť pozitívne ovplyvniť svoju situáciu. Dodržanie pravidiel preňho znamená výhodu.

City a správne hranice pre deti


Nevážte prejavovanie citov na dodržiavanie pravidiel a dodržiavanie určitých hraníc. Svoju lásku predsa prejavujete tiež tým, že stanovujete pravidlá a tým vytvárate dieťaťu bezpečné prostredie. Nehovorte: “Ty si ale škaredý, keď toto robíš. Mama ťa teraz nemá rada … Teda ty si ale zlý, keď sa hádžeš po zemi. “Povedzte:” Toto sa mi nepáči. To predsa nesmieš “. Nehovorte ani: “No tak mu to tento krát dovolíme, keď je to naše zlatíčko. Ty si tak roztomilý, že ti to odpustíme.” Pravidlá by mali platiť stále, výnimky z nich by sa mali viazať na pozitívne správanie dieťaťa.

Komunikácia

Nezabúdajte s dieťaťom hovoriť. Aj po tom najväčšom prešľape počkajte s následkami až po tom, čo sa upokojíte. Všetci sa porozprávate, čo si o tom myslíte a ako k situácii došlo. Dieťa musí vedieť, že vás jeho situácia zaujíma. Tak by to malo byť, aj keď nič zlé nevykoná. Skúste si na vášho darebáka urobiť doma čas len pre neho, ak to ide. Bude mať pravidelnejší režim dňa, a tiež bude vedieť, že rastiete s ním.

Využitie energie

vychovávanie detí a určité hraniceZvlášť u chlapcov môže byť prekračovanie hraníc vlastne žiadosťou o pozornosť. Nosí vaša ratolesť domov stále poznámky? Samozrejme sa k tomu vyjadrite a preberte, ako došlo k situácií, ale vyberte dlhodobé riešenie. Smerujte energiu dieťaťa inam. Prihláste ho na šport alebo nejaký krúžok, ktorý ho bude baviť. Zlepší sa mu koncentrácia a zmysel pre zodpovednosť.

Porovnávanie sa s rovesníkmi a súrodencami

Veľmi ošemetný problém, zvlášť pre deti od 10 rokov a hlavne násťročných. Pre deti sú totiž v tomto veku vrstevnícke skupiny najdôležitejším aspektom sociálneho vývoja. Ak vám dieťa povie: “Prečo toto nesmiem, keď ostatní  môžu?”, neznižujte dôležitosť jeho vzťahov k okoliu. Väčšinou ide o spoločné aktivity s ostatnými – krúžky, výlety alebo návštevy u kamarátov.

Vstúpte si do svedomia, či jediným dôvodom zákazu nie je váš strach o dieťa. Je skutočne opodstatnený? Zistite si, kde by dieťa bolo, pod koho dohľadom, či by bol niekto dospelý nablízku, a podľa toho sa rozhodnite. Deti musia mať možnosť spoznávať nové veci s podporou ostatných.

Ak váš zákaz súvisí so správaním dieťaťa, dajte mu možnosť za na určitý čas svojím správaním zákaz ovplyvniť. Nezabúdajte, že úloha musí byť pre dieťa splniteľná, aby nebolo frustrované. Ak skutočne na zákaze trváte, v pokoji dieťaťu vysvetlite prečo, a s rovesníkmi ho vôbec neporovnávajte. Do budúcna vám môže pomôcť, keď lepšie spoznáte kamarátov vášho dieťaťa. Skúste dieťa podporovať v tom, aby si občas pozvalo kamarátov k vám domov. Budete pokojnejší.

Choďte príkladom a buďte jednotní


Pokiaľ má dieťa nezvyčajnú požiadavku, nebojte sa odložiť rozhodnutie až po konzultácii s partnerom. Vyhnete sa hre na dobrého či zlého rodiča. Predovšetkým choďte dieťaťu príkladom. Ťažko pochopí, že nadávať sa nemá, keď je otecko pri jazde autom vždy obklopený okoloidúcimi domácimi zvieratami … Všeobecné pravidlá musia platiť pre všetkých v rodine a dieťaťu rozhodne treba určiť nejaké správne hranice.

Ako určiť deťom správne hranice?
5 (99.33%) 30 hlasov


Mohlo by vás zaujímať

bicykel pre dieťa

Ako vybrať detský bicykel?

Správny výber bicykla je pre dobrý pocit z jazdy veľmi dôležitý. Dvojnásobne to platí keď …

Jeden komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *