Zdravie a krása

Skoncujte so stresom už nadobro!

Stresujúce obdobie už zažil snáď každý z nás. Stres niekedy vytvára v našom tele pocit abnormálneho tlaku. Tento tlak môže pochádzať z rôznych aspektov každodenného života. Môže sa jednať napríklad o zvýšené pracovné nároky, obdobie plné zmien, hádky alebo finančné problémy…

Počas týchto situácií sa môžeme cítiť ohrození alebo naštvaní a naše telo ako odpoveď vytvorí stresovú reakciu. Tá môže mať za následok rôzne fyzické príznaky. Môže tiež viesť k intenzívnejšiemu emotívnemu prežívaniu a dokonca vie zmeniť spôsob nášho správania.

Stres nás ovplyvňuje mnohými spôsobmi

Mierny stres nám môže pomôcť prekonať náročné situácie a dočasne zlepší náš výkon. Avšak dlhodobý stres môže viesť k fyzickým problémom.

Vystresovaní ľudia sa veľmi často stretávajú s tráviacimi ťažkosťami (napríklad kŕče v bruchu, hnačka, zápcha), zhoršená imunita alebo problémy s duševným zdravím (napríklad depresia).

Z toho vyplýva, že je veľmi dôležité vedieť zvládať stres a udržiavať ho na zdravej úrovni. Tak zabránime jeho dlhodobým zlým účinkom – poškodeniu tela a mysle.

Ako skoncovať so stresom nadobro

Ako sa prejavuje stres?

Keďže stres ovplyvňuje náš život, zdravie a celkovú pohodu, je dôležité sa s nim vysporiadať čo najskôr. Na každého vplýva stres inak, no existujú aj spoločné znaky ako ho rozoznať:

  • ťažkosti s koncentráciou
  • neschopnosť relaxovať
  • podráždenosť alebo časté zmeny nálady
  • depresie
  • pocity neustálej úzkosti alebo strachu
  • nízke sebavedomie
  • poruchy spánku
  • konzumácie väčšieho alebo menšieho množstva potravy ako je u vás obvyklé
  • zvýšená konzumácia alkoholu, tabaku alebo iných drog
  • zažívacie ťažkosti, najmä kŕče brucha, hnačka a zápcha
  • znížené libido

Ako skoncovať so stresom?

Spísali sme niekoľko životne dôležitých stratégií, ktoré vám môžu pomôcť zvládať stres. Tak zabránite tomu, aby v tele narobil šarapatu.

Počúvajte svoje telo

Mali by ste vedieť, kedy je pre vás stres už nezdravý. U väčšiny ľudí sa môžu začať prejavovať jeho prvé negatívne následky v podobe miernejších foriem nepohodlia, napríklad ako bolesti hlavy, zažívacie ťažkosti alebo zlý spánok. Už vtedy by ste mali spozornieť.

Nikto predsa nechce, aby jeho telo postretli nepríjemné následky, ako napríklad vredy na žalúdku, srdcové choroby a iné závažné zdravotné problémy. Keď pocítite spomenuté včasné varovné príznaky, vyskúšajte rôzne relaxačné techniky a zastavte chronický stres skôr, ako sa stane väčším problémom.

Nápomocné je aj to, že odhalíte pôvodcov stresu vo vašom živote. To však nie je vždy také jednoduché. Určenie zdrojov chronického stresu môže byť komplikované. Preto si pozorne všímajte reč vášho tela.

Hýbte sa

Keď ste v strese, cvičenie a iná fyzická aktivita je pravdepodobne poslednou vecou, na ​​ktorú máte chuť. Fyzická aktivita je však veľkým pomocníkom pri odbúraní stresu. Pohyb uvoľňuje endorfíny, vďaka ktorým sa budete cítiť dobre. Tiež môže slúžiť ako rozptýlenie od vašich každodenných starostí.

Najúčinnejšie je pravidelné cvičenie po dobu 30 minút. Avšak ak ste doteraz necvičili, môžete začať aj v menšom.

Beh, posilka, plávanie, bojové umenia alebo dokonca aj krátka prechádzka môžu zlepšiť náladu a znížiť pocity stresu.

Podobných aktivít je požehnane a je z čoho vyberať. Zvoľte takú aktivitu, ktorá sa vám najviac páči, pretože aj mierna fyzická aktivita spôsobí zvýšenie endorfínov, zníženie hladiny kortizolu (stresového hormónu) a má aj mnohé ďalšie výhody.

Najbližšie skúste ísť do obchodu na bicykli, použite schody namiesto výťahu a ak nemáte dostatok motivácie hýbať sa, prizvite ku svojej aktivite kamaráta, s ktorým sa navzájom môžete povzbudzovať.

Dbajte na životosprávu

Zdravá strava dodáva telu energiu na zvládnutie každodenného stresu. Tiež udržiava stabilnú hladinu cukru v krvi, takže nebudete zažívať výkyvy nálady kvôli jeho nízkej hladine.

Vynechanie jedla alebo konzumácia nezdravých potravín môžu prispieť k únave, väčšej náchylnosti k chorobám, zvýšením pocitom stresu a ku všeobecnému zhoršeniu zdravia.

Skúste znížiť množstvo skonzumovaného cukru. Dočasná energia, ktorú cukor poskytuje sa rýchlo vyčerpá a často sa končí náhlym poklesom nálady a energie. Znížením množstva cukroviniek vo vašej strave sa budete cítiť uvoľnenejšie a budete lepšie spať.

Vyvarujte sa alkoholu, cigariet a drog. Samoliečba alkoholom alebo drogami môže síce poskytnúť ľahký únik od stresu, ale úľava je len dočasná. Nevyhýbajte sa vašim problémom. Radšej sa s nimi vysporiadajte s jasnou mysľou.

Rovnako dbajte na dostatok spánku. Spánok nám dodáva každodennú energiu. Ak sa cítite unavení, zvýši sa hladina stresu a tak vzniká začarovaný kruh.

Stretávajte sa s ľuďmi

Kamaráti alebo rodina vám môžu podať pomocnú ruku vtedy, keď ju najviac potrebujete. Štúdie dokazujú, že pocit spolupatričnosti môže znížiť riziko vzniku depresie. A mať kamaráta, ktorý vás vždy rozosmeje (vďaka čomu urobí život zdravším a menej stresujúcim) nie je na zahodenie.

Preto je potrebné pravidelne a osobne sa stretávať s rodinou a priateľmi. Priznajme si to… Nie je veľa príjemnejších vecí, ako tráviť čas s iným človekom, ktorý vám rozumie a cítite sa s nim v bezpečí.

Viac relaxujte

Nenechajte sa unášať rýchlym prúdom života až do takej miery, že sa zabudnete starať o svoje vlastné potreby. Je dôležité, aby bola zrelaxovaná vaša myseľ a rovnako aj telo.

Nepresiľujte sa a niekedy skúste spomaliť. Stanovte si priority a naučte sa povedať nie. Tak budete mať viac času na seba a zistíte, čo je pre vás naozaj dôležité.

Starostlivosť o seba je nevyhnutnosťou, nie luxusom! Ak si pravidelne vyčleníte čas na relax, budete lepšie zvládať stresové situácie. Preto zahrňte oddychové aktivity do každodennej praxe. Medzi ne patria napríklad meditácia, počúvanie hudby, modlitba a smiech…

Všetky pomáhajú v boji proti stresu. Niekedy si predsa treba oddýchnuť od všetkých zodpovedností a dobiť baterky.

Rozptýľte sa

Nájdite si čas nejakú zábavnú aktivitu každý deň. Najlepšie sú také, ktoré vám prinášajú radosť, napríklad hra na hudobný nástroj, čítanie, chodenie do divadla, bicyklovanie či sledovanie filmov.

Podobné aktivity vám môžu pomôcť odreagovať sa a myslieť na niečo príjemnejšie. Niekedy stačí len krátka pauza od negatívnych myšlienok, kedy nerozmýšľate nad svojimi problémami. Keď sa po takomto “oddychu” znova vrátite ku svojim starým stresorom, už na vás nemusia mať rovnaký účinok.

Pozerajte sa na svet pozitívne

Počas celého dňa sa skúšajte zamyslieť, akým štýlom ubiehajú vaše myšlienky. Ak sú negatívne, skúste tieto myšlienky preformulovať pozitívne. Pozitívne myslenie však neznamená, že budete predstierať, že všetko je dokonalé aj keď nie je.

Skúste byť na seba menej tvrdí a správajte sa k sebe milšie a v reči používajte menej negatívnych výrazov.

Požiadajte o pomoc, ak ju potrebujete

Ak sa stres vám vymyká z rúk a ovplyvňuje vašu schopnosť pracovať alebo nájsť potešenie v živote, vyhľadajte pomoc lekára alebo iného odborníka. Existuje mnoho účinných foriem pomoci.

Záver ako skoncovať so stresom

Všetci vieme, aké nepríjemné je byť opantaný stresom. V článku ste sa dočítali o niektorých technikách vhodných pri jeho zvládaní.

To najlepšie, čo môžete urobiť pre svoje zdravie je naučiť sa zvládať ťažký stres, vedieť ako mu zabrániť alebo ho podchytiť v skorých štádiách. Tak sa vyhnete viacerým negatívnym zdravotným následkom.

Zdroj obrázku: G-stock Studio / Shutterstock.com

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button