AkoaPreco.com > Etiketa > Ako sa zachovať pri nájdení cudzej veci?

Ako sa zachovať pri nájdení cudzej veci?

čo robiť pri nájdení cudzích vecíPre niekoho by bola odpoveď na túto otázku pomerne jednoduchá – nájdenú vec, napr. peňaženku, si nechať. Bohužiaľ pre rozradostneného nálezcu a našťastie pre toho, kto peňaženku stratil, je potreba povedať, že aj na túto situáciu náš Občiansky zákonník myslel. Ako sa zachovať pri nájdení cudzej veci?

Čo robiť pri nájdení cudzej veci

ponechanie si nájdenej veciPredstava ponechať si nájdený diamantový prsteň je určite veľmi lákavá, ale aj bez znalostí týchto ustanovení by každý mal nájdenú vec vrátiť, rovnako tak vlastník veci by mal vďačnosť za vrátenie stratenej veci vyjadriť náležitou odmenou. (Zo zákona má nálezca právo na náhradu nevyhnutných výdavkov, ktoré tvoria desať percent z ceny nálezu, môže byť ešte upravené osobitným predpisom)

Čo sa píše v zákone?

V Občianskeho zákonníka sa hovorí: Kto nájde stratenú vec, je povinný ju vydať vlastníkovi. Ak nie je vlastník známy, je nálezca povinný odovzdať ju príslušnému štátnemu orgánu. Ak sa neprihlási o ňu vlastník do 12 mesiacov od jej odovzdania, pripadá vec do vlastníctva daného okresného úradu. (Toto je napr. problém pri nájdení opusteného psa, potulujúceho sa po obci.

opustený a nájený pesKeďže naše právo nahliada na zvieratá ako na veci, dané ustanovenie zákona pre ne platí rovnako – to znamená, že zviera musí byť držané 12 mesiacov a aj v prípade, kedy je pravdepodobné, že sa oň majiteľ neprihlási, miesto toho aby bolo dané niekomu, kto oň stojí).


Nahradenie nákladov

To prečo sa naozajstný majiteľ stratenej veci o vec pred uplynutím lehoty na obci neprihlási, zrejme súvisí s iným odsekom paragrafu. Vlastník veci je povinný nahradiť obci náklady, ktoré v súvislosti s opatrovaním veci vznikli a tie niekedy môžu byť vyššie ako je samotná hodnota stratenej veci.

Ustanovenia odsekov v danom zákone Občianskeho zákonníka sa primerane uplatnia aj na veci skryté a opustené veci ktorých vlastník nie je známy.

Možno si hovoríte, že keď by ste nejakú vec našli a neodovzdali, mohlo by na vás prejsť vlastnícke právo vďaka vydržaniu po troch rokoch, a vy by ste sa mohli diamantovým prsteňom po troch rokoch bez problému chváliť. Tak to však nie je, pretože by ste nebol oprávnený držiteľ z dôvodu, že by chýbala dobrá viera v to, že vám vec patri. Takúto vec nemôžete vydržať.

Varovanie


Tento text slúži iba na informatívne účely.

Mohlo by vás zaujímať

ako rozoznať kratkozrakosť od ďalekozrakosti

Ako rozoznáte krátkozrakosť od ďalekozrakosti? 5 tipov na preventívnu ochranu zraku

„Ak sa zahľadíš do vlniacich sa vôd mora jasným, neskaleným zrakom, tak uzrieš v každej …

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.