Úvod / Voľný čas a hobby / Ako sa vyvarovať zlým fotkám?

Ako sa vyvarovať zlým fotkám?

ako sa vyvarovať zlým fotkámKaždý, kto niekedy v živote fotil pozná ten problém. Nech sa snažíte akokoľvek, vždy sa nájde nejaká fotka, ktorá sa nepodarila. Je rozmazaná, nezachytila požadovanú vec, nie je dostatočne svetlá. Ako sa takýmto problémom vyvarovať? Ako sa vyvarovať zlým fotkám?

Čo potrebujeme ak sa chceme vyhnúť zlým fotkám:


  • fotoaparát

Ak vlastníme fotoaparát vieme, že nie každá fotka sa podarí. Fotenie neznamená zamieriť, stlačiť a mať fotku. Je to veda, ktorá tiež musí dodržiavať určité pravidlá.

Nie každý sa nimi musí riadiť, ale určité základné pravidlá by mal poznať každý. Ak budeme tieto pravidlá dodržiavať, zníži sa počet zlých fotografií.

Základné pravidlá ako zabrániť zlým fotkám


ako správne fotiť aby sme nemali zlé fotkyPočas fotenia sa nehýbeme. Ak držíme fotoaparát a chceme odfotiť nejaký predmet alebo osobu, mali by sme byť na mieste a nepremiestňovať sa počas okamihu, keď stláčate gombík pre spúšť. Pokiaľ sa hýbeme je síce šanca, že fotka bude ostrá, ale oveľa pravdepodobnejšie je, že namiesto predmetu bude na miesto peknej fotografie iba škaredá šmuha.

Počas fotenia stojíme na pevnom bode. To znamená, že stojíme či sedíme v pozícii, kedy sme o niečo opretí, alebo máme fotoaparát položený na niečom pevnom. Tým zamedzíme možnosti, že sa nám začnú triasť ruky či spadneme.

Fotenie a slnko

Nefotíte smerom k slnku. Ak fotíme na mieste kde svieti slnko, tak nikdy nefotíte smerom odkiaľ svieti. Fotka bude v takom prípade príliš svetlá alebo bude na fotke vidieť odraz slnka, ktorý nám na kvalite nijako nepridá.

ako fotiť portrét v prírode a pri moriAk fotíme na neosvetlenom mieste, použijeme blesk. Blesk nám zaručí aspoň minimálne svetlo na vytvorenie fotky.

Nefotíte z veľkej vzdialenosti. Aj napriek tomu, že technika je čím ďalej vyspelejšia, väčšinou sa fotenie z veľkej vzdialenosti nevyplatí. Čím vyšší použijeme zoom, tým nejasnejšia a rozmazanejšia fotka bude. Týmto spôsobom fotenia sa spájajú najhoršie faktory, vďaka ktorým sa kvalita fotky znižuje, a to trasenie, osvetlenie a rozmazanie.

Tip ako zabrániť zlým fotkám


Odfotografujte všetko viackrát. Tým, že budete mať fotku viackrát, získate niekoľko fotiek, medzi ktorými si môžete vybrať tú najlepšiu.

Pozrite si aj články ako fotiť portrét a ako fotiť akty.

Ako sa vyvarovať zlým fotkám?
5 (99.33%) 30 hlasov


Mohlo by vás zaujímať

vetvičky na stole

Ako na vianočné stolovanie – aranžmán stola

Vianoce sú synonymom ľudskej blízkosti aj súznenia, radosťou detí a špecifickou zimnou krásou a náladou. …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *