Ako liečiť

Ako na prvú pomoc pri zlomeninách dolných končatín?

prvá pomoc pri zlomeninách dolných končatínLen málokto sa môže pochváliť tým, že nikdy nemal zlomenú kosť. Všetci z nás, teda aj tí šťastlivci, by však mali vedieť, ako sa zachovať v prípade, že niekto v okolí k takémuto úrazu príde. V tomto článku sa zameriam na zlomeniny dolných končatín a prvú pomoc, ktorú treba vykonať. Ako na prvú pomoc pri zlomeninách dolných končatín? 

Čo sú to zlomeniny dolných končatín?

Zlomeninu možno definovať ako stav, kedy dochádza k poškodeniu niektorej z kostí v tele. Existuje pritom niekoľko typov zlomenín.

Druhy zlomenín:

  • Otvorená – stav, keď je časť zlomenej kosti priamo vidieť
  • Zatvorená – zlomenú kosť síce nevidíte priamo, ale spoznáte ju podľa ohmatania či deformácie končatiny
  • Jednoduchá – v tomto prípade sa kosť zlomí na dve časti. Z hľadiska liečby ide o lepšiu variantu zlomeniny
  • Komplikovaná – kosť sa rozlomí na viac úlomkov, liečba je tu nepomerne náročnejšia, respektíve dlhšia

Príčiny zlomenín dolných končatín

K hlavným príčinám zlomenín v oblasti dolných končatín patria najmä nekoordinovaný pohyb, pády a prudké nárazy. Najčastejšie sa tak deje pri športovaní. Zlomeniny sa objavujú skôr u netrénovaných jedincov, ktorí s daným športovým odvetvím nemajú potrebné skúsenosti.

Zlomenina dolných končatín však môže byť spôsobená napríklad aj telesnou nadváhou, pretože nohy sú oveľa viac zaťažované.

Nie je prekvapením, že sa zlomeniny vo veľkom rozsahu týkajú aj starších osôb. To súvisí s nedostatkom vápnika v tele a celkovo nižšou odolnosťou organizmu.

Prvá pomoc pri zlomeninách dolných končatín

Z hľadiska prvej pomoci je dobré rozlišovať, o akú časť dolných končatín sa jedná. Nie je univerzálny spôsob rýchleho ošetrenia.

Stehenná a lýtková kosť

zafixovanie nohy pri zlomenineZlomenina stehennej kosti nie je príliš častá, objavuje sa najmä v súvislosti s extrémnym zaťažením končatín. Typická je u profesionálnych športovcov. Patrí sem tiež napríklad zlomenina krčka stehennej kosti, ktorá pre zmenu najviac trápi starších ľudí.

Zato zlomeniny lýtkových kostí patria k vôbec najčastejším a postihujú aj mladšiu generáciu.

Ak sa u dotyčného prejavuje silná bolesť v oblasti stehennej či lýtkovej kosti, položte ho na chrbát.

Následne treba končatinu znehybniť pomocou dláh. Potrebujete 2 dlahy. Prvú z nich veďte od pása k chodidlu, druhú potom od rozkroku k plôške z druhej strany. Dlahy vzájomne spojte povrazom.

Zlomená noha nemusí byť natiahnutá. Naopak je lepšie, ak ju zafixujete mierne pokrčenú v kolene.

Zlomenina panvy

Okrem stehenných a lýtkových kostí možno do zlomenín dolných končatín zaradiť aj tú, ktorá sa objaví v panvovej oblasti. Zlomenina panvy je veľmi bolestivá, na postihnutom mieste sa rýchlo objavuje opuch a krvné zrazeniny. Typickým príznakom je tiež prítomnosť krvi v moči, prípadne aj krvácanie z konečníka.

Aj tu platí pravidlo, že musíte postihnutého položiť na chrbát, ak to samozrejme vzniknutá situácia umožňuje. So zraneným sa inak snažte nehýbať.

Pripevnite ho k pevnej podložke a čo najrýchlejšie zaistite príchod lekára. Ak už je manipulácia s človekom nevyhnutná, snažte sa o to, aby nedochádzalo k ohýbaniu tela.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button