Záhrada

Ako pripraviť prírodné hnojivo (zákvas) a ako zužitkovať burinu?

Tiež vám na záhrade rastú žihľavy a rôzne druhy buriny? Iste to každý poznáte. Burina však môže poslúžiť aj na dobré veci, ako napríklad prírodné hnojivo. Nie je pravidlo, že ju nemusíte vyhadzovať alebo len dávať na kompost. Chcete vedieť, ako burinu zužitkovať a vyrobiť si skvelé úplne prírodné hnojivo na vašu záhradku? V tomto článku si ukážeme, ako postupovať pri výrobe prírodných zákvasov vhodných na hnojenie aj k postrekom proti škodcom. Toto prírodné hnojivo je úplne zadarmo, tak prečo to neskúsiť?

Čo potrebujete aby ste pripravili prírodné hnojivo:

  • rôzne druhy buriny,
  • dažďová voda,
  • záhradná nádoba.

Akú burinu pri príprave prírodného hnojiva použiť?

Najznámejšou a najúčinnejšou rastlinou používanou pre zákvas je bezpochyby žihľava dvojdomá. Žihľava dvojdomá obsahuje železo, vápnik, vitamín B2 a C, stopové prvky, kyselinu kremičitú a ďalšie potrebné živiny.

Ďalšou veľmi výživnou rastlinou je kostihoj lekársky, v ktorom nájdeme slizové látky, triesloviny a v jeho listoch sa nachádza draslík, fosfor, vápnik, vitamíny A, B12 a C.

Skúste použiť tiež listy aj kvety vratiča všeobecného, prasličku roľnú či koznohu kostcovú, ktorá je veľmi bohatá na síru, dusík a draslík.

Ďalšími rastlinami vhodnými pri príprave prírodného hnojivapúpava lekárska, palina, paprade, ruta voňavá, čierny baza, valeriána lekárska, harmanček, nechtík, rebríček či listy rebarbory.

Postup ako pripraviť prírodné hnojivo

pripravovanie hnojiva domaPripravte si vhodnú nádobu, ktorá môže byť z plastu, dreva či z kameniny, pozor, nesmie byť z kovu.

Rastliny nasekaje na kúsky, čím urýchlite proces kvasenia. Nádobu naplňte do ¾ kúskami rastlín a zalejte dažďovou vodou. Ak nemáte dažďovú vodu, použite pokojne vodu z vodovodu, ktorá bude odstáta. Nádobu nezakrývajte, aby mohlo prírodné hnojivo správne kvasiť.

Prírodné hnojivo premiešavajte najlepšie raz denne a nechajte ho kvasiť približne 2 – 3 týždne.

Kedy máte prírodne hnojivo zakvas hotové

Hnojivo je hotové, keď prestane kvasiť a bublať, a keď získa tmavú farbu. Kúsky rastlín sa z veľkej časti rozpustia, avšak hnojivo treba precediť!

Vylúhované rastliny potom môžete využiť ako mulč alebo pridať do kompostu. Od odcedení je možné nádobu s precedeným hnojivom prikryť.

Ako využiť takéto prírodné hnojivo

Na pravidelné hnojenie 1x mesačne rieďte získaní hnojivo s vodou v pomere 1: 9. Pre týždenné hnojenie použite riedenie vodou v pomere 1:50.

výroba domáceho hnojivaNeriedené hnojivo zo žihľavy je možné využiť aj ako postrek proti voškám. Zákvasom z vratiča obyčajného, ktorý zriedite s vodou v pomere 1:3, môžete preventívne striekať jablone proti múčnatke.

Rastliny na tvorbu prírodného hnojiva môžete ľubovoľne miešať a experimentovať s nimi. Okrem výborného hnojivá tak rôznou kombináciou rastlín získate tiež postrek na rastliny s veľmi dobrými účinkami proti rôznym škodcom, plesniam, a pod.

Tipy

Proti zápachu sa dá účínne bojovať tým, že hneď pri príprave zákvasu prisypete do zmesi trochu hliny, ílu, kamennej múčky či nehaseného vápna. Veľmi účinné je tiež doň nakvapkať niekoľko kvapiek z kvetov kozlíka.

Varovanie

Nikdy ku kvaseniu nepoužívame kovovú nádobu! Na jednej strane by mohla skorodovať a na strane druhej, by sa mohli objaviť rôzne chemické reakcie.

Prírodné hnojivo pri kvasení uvoľňuje nepríjemný zápach, a preto je vhodné umiestniť nádobu s pripraveným prírodným hnojivom niekam do ústrania.

Nepoužívajte rastliny so zrelými semenami, pretože v tomto prípade hrozí, že by sa vám burina iba ďalej rozrastali po vašej záhradke.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button