DomácnosťNávody

Ako pri stavbe domu zabezpečiť rozvod plynu?

zariadenia na zabezpečnie rozvodu plynuVariť na plyne má niekoľko výhod, preto je tak populárny, rovnako tak to je aj s kúrením. Takže mnohý si pri stavbe domu povedia, že plyn zásadne áno. Je to jednoduché, keď je obec už plynofikovaná, tak plynovodmi do domu privedieme buď zemný plyn alebo propán-bután. Je ale dôležité vedieť, ako zabezpečiť rozvod plynu.

Čo je potrebné, keď chceme zabezpečiť rozvod plynu

  • zahájenie stavby domu
  • projekt
  • skriňa
  • hlavný uzáver
  • potrubia (podľa projektu)
  • plynové spotrebiče
  • špecializovaná firma
  • revízny technik

Pred zabezpečením rozvodu plynu – plyn či propán bután?

zabezpečiť rozvod plynu zahŕňa potrubiaPropán-bután je najdrahším variantom, ako svoj dom vykurovať. Skladuje sa v tlakových nádobách a zásobníky sa umiestňujú pod zem alebo na povrch, ale nepôsobí esteticky, preto sa hodí skôr k výrobným prevádzkam, než k rodinným domom.

Plynové spotrebiče musia mať iné trysky ako pre plyn zemný.

Oveľa používanejší je zemný plyn, ktorý je bezfarebný a bez zápachu. Využíva sa na vykurovanie, varenie a ohrev vody, v elektrárňach, teplárňach, v ko-generačných jednotkách a v doprave ako pohon motorových vozidiel.

Vyskytuje sa vo forme CNG, čo je stlačený plyn o tlaku 200 barov, a LNG, teda skvapalnený plyn pri teplote -162 ° C. Zložením je zemný plyn prevažne metán a ďalšie vyššie uhľovodíky s malou prímesou inertných plynov.

Ako začať keď chceme zabezpečiť rozvod plynu?

Rozvod plynu v dome začína plynomerom v normovanej skrini niekde za vstupom plynovej prípojky na pozemok. Súčasne s ním býva hlavný uzáver plynu (HUP) a regulátor tlaku. Ďalej sa plyn vedie tzv. domovým potrubím ku konkrétnym spotrebičom. Pred každý spotrebič sa osadzuje tzv. uzatváracia armatúra.

Plyn sa nevyužíva len na vykurovanie, možno ním ohrievať vodu, využiť pri varení, takže sa prípojka buduje, aj keď je v dome kúrenie vyriešené inak.

Podľa vyhlášky č. 21/1979 Zb. sa plynové spotrebiče delia na zariadenia na výrobu a úpravu plynov (kategória A), skladovanie a prepravu plynov (kat. B), plnenie nádob plynmi (vrátane tlakových staníc, kat. C), skvapalňovanie a odparovanie plynov (kat. D), zvyšovanie a znižovanie tlaku plynov (kat. E), rozvod plynov (kat. F) a spotrebu plynov spaľovaním (kotol, sporák, zariadenia na ohrev vody, kat. G). Pre rodinné domy sú najčastejšie kategórie F a G.

Materiály na použitie pre zabezpečenie rozvodu plynu

Keď chceme zabezpečiť rozvod plynu, vhodnými materiálmi sú špeciálne plasty, vnútorné rozvody sú buď zo zváraných oceľových rúr, alebo z medených trubičiek. Dnes sa používajú aj viacvrstvové plastové potrubia dovážané z Holandska.

V minulosti, keď sa mal zabezpečiť rozvod plynu, tak sa plyn viedol len po povrchu stien, dnes je povolené ho viesť aj skryto, napríklad v stenách pod omietkou vo vysekaných drážkach.

zabezpečnie rozvodu plynu či propánuĎalšou možnosťou ako zabezpečiť rozvod plynu, je viesť ho v medi, ale potom je potrebné spoje spájkovať. Tu je nebezpečenstvo, že remeselník niečo zanedbá, čo vedie k budúcim reklamáciám a opravám. Na odhalené chyby nemusí rozvod plynu schváliť ani revízny technik, ktorý potom stanoví dobu, do kedy sa musia chyby odstrániť.

Od oceľových zváraných rozvodov sa už ustupuje pre prácu navyše. Oceľ rovnako časom podlieha korózii, nahrádza sa potom meďou. Meď síce na povrchu koroduje (medenky), ale aj tak je jej trvanlivosť oproti oceli značne dlhšia.

Takže dnes sa už preferujú viacvrstvové plastové potrubia, ktoré sa dávajú pod omietku.

Viacvrstvové plastové potrubia pre domové rozvody sú lacnejšie, ale hlavne šetria prácu a čas na inštaláciu. Sú použiteľné podľa normy do tlaku 5 barov. Prečítajte si aj článok ako šetriť v domácnosti vodou.

Ďalším materiálom sú rúry celo-plastové s protipožiarnymi poistkami

Viacvrstvové potrubia sa delia na dva typy, plastové potrubia s vrstvou hliníka a potrubia celo-plastové s vrstvou, ktorá zabraňuje prestupu zápachu cez stenu rúrky.

Viacvrstvové plastové rúrky musia byť umiestnené v podlahe alebo stene alebo byť chránené iným spôsobom. Odkryté časti môžu byť len u plynomeru a plynových spotrebičov.

Nehodia sa preto na rekonštrukcie, skôr viac na kompletné rekonštrukcie alebo novostavby. Zamurovanie potrubia prináša ochranu proti mechanickému poškodeniu i proti vysokým teplotám.

Plastové rúrky sa montujú tzv. lisovanými fitingami. Ich počet však musí byť obmedzený na minimum, ale záleží na konkrétnom objekte. Používajú sa aj tzv. nad-prietokové poistky, ale záleží na dodávateľovi a dokumentácií.

Ak chcete zabezpečiť rozvod plynu, bezpečnosť je prvoradá

Pár riadkov k bezpečnosti. Prípady smrteľných zranení spôsobených poruchou potrubia sú zriedkavé, väčšinou ide o otravy oxidom uhoľnatým, ktorý vzniká nedostatočným spaľovaním. Chyba je potom väčšinou v zariadení, ktoré plyn spaľuje. Najväčším rizikom je preto v inštalácii plynových rozvodov nekontrolovaný únik.

Domové rozvody plynu aj plynové spotrebiče vyžadujú povinné kontroly, vykonávané v pravidelných intervaloch. Revízie nemožno podceňovať, inak sa vystavujeme nebezpečenstvu ohrozenia vlastného života alebo majetku. Hlavným rizikom je preto neprofesionálna inštalácia, prípadne oprava plynových spotrebičov.

Na záver ešte niečo o revíznej správe. Tá zahŕňa viac vecí. Opis revidovaného zariadenia, zistené nedostatky a návrhy na odstránenie. Správa slúži ako prevádzková dokumentácia a dátum v nej uvedený nám vymedzuje nutnosť jej aktualizácie. Pevne veríme, že keď už ste sa rozhodli pre stavbu domu a následne si chcete zabezpečiť aj rozvod plynu, tak vám tieto riadky danú problematiku trochu osvietili.

Podobné články

1 komentár

  1. Je kurenie plynom v dielni lacnejsie ako elektrika, či krb ma drevo? Jedna sa len o zimne obdobie od oktobra do marca
    Dakujem.

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button