Záhrada

Ako na predpestovanie sadeníc zeleniny a balkónových kvetov?

predpestovanie sadeníc zeleniny a balkónových kvetovVypestovanie vlastných sadeníc zeleniny a balkónových kvetov zo semien je určite prínosné z hľadiska úspory a tiež aj možnosti širšieho výberu druhov a odrôd. Môžeme ich vypestovať aj v normálnych bytových podmienkach. Ako teda na to, aby sadeničky boli silné a zdravé? Prečítajte si článok ako na správne predpestovanie sadeníc zeleniny a balkónových kvetov?

Čo je na na predpestovanie sadeníc zeleniny a balkónových kvetov potrebné:

  • vhodný substrát
  • semená na naklíčenie
  • sadbovacie tablety
  • miniskleník

Kvalitná zemina je základ

návod na sadenice zeleniny a balkónových kvetovZákladom úspechu pri predpestovaní sadeníc zeleniny a balkónových kvetov je použitie kvalitnej zeminy a udržiavanie jej správnej teploty po celú dobu pestovania.

Rovnako dôležité je zabezpečiť rastlinkám dostatok svetla a primeranú vzdušnú vlhkosť.

Priamo na okennej parapete lacno vypestujeme zdravú sadbu paprík, paradajok, uhoriek alebo okrasných kvetín.

Správny výber substrátu

Vhodnou zeminou pre predpestovanie sadeníc zeleniny a balkónových kvetov je substrát pre výsevy, ktorý je vzdušný, priepustný a primerane chudobný na živiny.

Pri klíčení a v počiatočných štádiách rastu je ich prebytok viac na škodu. Zeminu pre predpestovanie si môžeme pripraviť aj sami. Kvalitnú zeminu zmiešame s rašelinou a pieskom. Výsevy môžu byť niekedy napádané hubami spôsobujúcimi padanie klíčiacich rastlín, alebo sa môžu objaviť rôzne druhy plesní.

Sadbovacie tablety a kocky sú výborné

sadenice zeleniny a balkónove kvety

Pre sadbovanie a rezkovanie rastlín sú tiež určené sadbovacie tablety či valčeky Jiffy, ktoré možno kúpiť v hobby marketoch alebo v semenárstve.

Do tablety jednoducho vložíme semienko a tabletu položíme do vody, kde napučí.

Rastliny si v nich tvoria bohatý koreňový bal, s ktorým ich zasadíme rovno na stanovište bez prerušenia rastu.

V napučaných tabletách dobre drží vzduch, pretože sú vyrobené z rašeliny. Rašelinníkov vo svojich bunkách udrží veľké množstvo vody.

Stanovište pre sadbu – dostatok svetla a vzduchu

Najlepšie stanovište pre predpestovanie sadby je svetlé miesto s vyššou vzdušnou vlhkosťou. Zvyšovať ju možno rosením a pomocou odparovačov.

Potrebnú vlhkosť ľahšie zaistíme rastlinám v skleníkoch, v pareniskách a v krytých nádobách. Svetlo v bytoch obmedzuje aj záclona alebo žalúzie.

U nezakrytého okná majú rastliny plnú svetelnú intenzitu, so vzdialenosťou od okna potom svetelná intenzita klesá a už vo vzdialenosti 1,5 metra klesá množstvo svetla na polovicu.

Izbové miniskleníky

Starostlivosť o sadbu uľahčia interiérové ​​mini skleníčky a pareniska. Sú zložené z misky a priehľadného krytu a môžme ich dostať v hobby marketoch, semenárstvach alebo v internetových obchodoch.

S miniskleníkom vyrobeným z pevného plastu sa lepšie manipuluje. Priehľadná horná časť je zvyčajne vybavená ventilačnými škárami, ktoré možno zväčšovať a zmenšovať, aby sa dosiahla optimálna vlhkosti.

Tipy ako na predpestovanie sadeníc zeleniny a aj balkónových rastlín

Existuje varianta miniskleníka z mäkkého plastu, ktoré sú relatívne lacné. Predávajú sa v rôznych rozmeroch, takže každý určite nájde vhodný variant. K dostaniu sú tiež sadbovače so samostatným vykurovaním.

Varovanie

Nezabudnite teda na použitie kvalitnej zeminy a udržiavanie jej správnej teploty po celú dobu pestovania a primeranú vzdušnú vlhkosť.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button