Ako liečiť

Ako pomáha liečba svetlom?

ako pomáha liečba svetlomRovnako ako sa nezaobídeme bez vzduchu, vody a jedla, tak náš organizmus nemôže fungovať bez svetla, čo tak isto platí pre prakticky všetky živé organizmy na Zemi. V dnešnej uponáhľanej dobe si však mnohí z nás denného svetla príliš neužívajú, pretože sú neustále zavretí v kanceláriách, a na pobyt na slnečnom svite si len ťažko nachádzajú čas. Svetlo je pritom pre ľudský organizmus veľmi dôležité. Preto sa v poslednej dobe zvyšuje záujem o takzvanú liečbu svetlom. Prečítajte si ako pomáha liečba svetlom?

V článku sa dozviete:

  • Čo je liečba svetlom
  • Postup domácej liečby svetlom
  • Prečo využiť liečbu svetlom
  • Čo je potrebné
  • Ako dlho liečba potrvá

Čo je to liečba svetlom?

Liečba svetlom je terapiou, ktorá využíva moderné prístroje a zariadenia. Tie produkujú svetlo, ktoré simuluje svit a pôsobenie slnečného žiarenia na ľudský organizmus. Vďaka pravidelnej terapii sa telo dokáže lepšie brániť voči najrôznejším chorobám, ale aj napríklad proti únave.

V súčasnej dobe sa vykonáva liečba svetlom predovšetkým na špecializovaných klinikách a centrách. Na trhu sú ale aj zariadenia, vďaka ktorým si svetelnú terapiu môžete dopriať aj v pohodlí a pokoji domova.

Postup domácej liečby svetlom

svetelná terapiaNa domácu liečbu svetlom sa najčastejšie používajú plno spektrálne lampy, ktoré možno už bežne dostať. Jedná sa vlastne o simulátory slnka, ktoré produkujú svetlo až o intenzite okolo 10 000 luxov.

Každý prístroj funguje v zásade na rovnakom princípe. Odporúča sa využívať vždy v ranných hodinách ihneď po tom, ako sa prebudíte.

Prístroj stačí jednoducho zapojiť a sadnúť si do patričnej vzdialenosti pred neho. Konkrétna vzdialenosť záleží jednak na type prístroja, jednak tiež na tom, akú citlivú pokožku máte.

Čím viac je citlivejšia, tým by ste mali od prístroja sedieť ďalej, prípadne aj kratšiu dobu. Zvyčajne sa odporúča mať prístroj vo vzdialenosti cca 25 cm od tváre. Terapiu možno využívať aj počas dňa, večer sa však už neodporúča, pretože by mohla narušiť prirodzený spánkový cyklus.

Kvalitné prístroje na liečbu svetlom by nemali mať žiadne vedľajšie účinky, sú tak úplne bezpečné. Vzhľadom na to, že nevyžarujú žiadne infračervené ani ultrafialové žiarenie ako slnečné lúče, neohrozia ani zdravie vašej pokožky a očí. Počas sedenia nedochádza ani k oslňovaniu očí, nejde tak o žiadnu nepríjemnú procedúru.

Prečo využiť liečbu svetlom?

Ako som už spomenula v úvode, každý človek potrebuje k svojmu životu a zdraviu dostatok denného svetla. Vďaka špeciálnym lampám si nedostatok pobytu na svetle plne vynahradíte.

liečenie svetelnou lampouLiečba svetlom sa odporúča najmä v prípade, že trpíte sezónnymi depresiami a únavou. Typicky sa jedná napríklad o jarnú a jesennú únavu.

Na jeseň, kedy sa vonku neskoro rozvidnieva a čoskoro stmieva, je kontakt s denným svetlom pre mnohých z vás minimálny. To prináša pocity depresie, ale aj zvýšenú únavu a s ňou súvisiace ďalšie sprievodné javy.

Liečba svetlom pomáha na:

Vďaka svetelnej terapii môže dôjsť k výraznému zmierneniu či úplnému odzneniu týchto neduhov.

Čo je na svetelnú terapiu potrebné?

Pre domáce využitie si stačí zaobstarať kvalitný prístroj na liečbu svetlom. Pre liečenie sezónnych depresií je najvhodnejšia plno spektrálna lampa, ktorá funguje ako simulátor slnečného žiarenia.

Ako dlho liečba svetlom potrvá?

Pri dennom využívaní lampy by sa mali prvé výsledky dostaviť už po 1 týždni. V odborných klinických zariadeniach, kde sa pracuje s najkvalitnejšími prístrojmi, trvá terapia vždy 1 – 2 týždne, pričom stačí zhruba 30 minút sedenia pred lampou denne.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button