Zdravie a krása

Pohánka prečo ju jesť?

pohánkaMyslíte si, že pohánka a podobné potraviny sú len pre vegetariánov a makrobiotikov? Potom určite neviete, že pohánka u nás bola v minulosti veľmi používaná a obľúbená. Vzhľadom k svojim priaznivým účinkom na ľudské telo sa začína na náš stôl postupne vracať. A prečo by ste mali pohánku jesť aj vy?

Čo je to pohánka

Pohánka je rastlina, ktorá pochádza z oblasti strednej Ázie. Odtiaľ sa postupne rozšírila do Japonska, Európy i do Severnej Ameriky.

U nás sa pestovala už v 12. storočí a v 16. storočí bola veľmi obľúbená. Z pohánky sa piekli placky, varila sa z nej pohánková kaša, piekol sa z nej chlieb. Potom začalo jej pestovanie postupne ustupovať. V posledných rokoch sa ale pohánka vracia na náš stôl.

Mnoho ľudí si mylne myslí, že je to obilnina, ale v skutočnosti ide o jednoročnú rastlinu z čeľade rdesnovitých, ktorá má podobne múčne zrná ako obilie. Pohánka je veľmi výživná a dobre stráviteľná. Pretože neobsahuje lepok, je vhodná aj pre bezlepkovú diétu.

Pohánka má pozitívne účinky na organizmus

Pohánka obsahuje mnoho dôležitých látok, ktoré sú prospešné nášmu zdraviu. Je zdrojom vitamínov zo skupiny vitamínov B, vitamínu C a E.

Ďalej obsahuje vlákninu a minerály – vápnik, železo, fosfor, mangán, zinok, draslík, horčík, selén a ďalšie stopové prvky.

Pozitívny vplyv pohanky na cievny systém

prečo jesť pohankuVeľmi dôležitý je rutín, ktorý podporuje vstrebávanie vitamínu C a priaznivo pôsobí na cievy a celý cievny systém.

Vďaka nemu pohánka zmierňuje problémy u kŕčových žíl alebo hemoroidov, pomáha pri krvácavosti ďasien, pri silnej menštruácii, znižuje riziko vzniku krvných zrazenín, infarktu a mozgovej mŕtvice.

Napomáha pri praskaní žiliek v oku a tvári.

Regenerácia pečene

Pohánka obsahuje cholín, ktorý regeneruje pečeňové bunky po poškodení chorobami a alkoholom a napomáha pri odbúravaní tuku nahromadeného v pečeni.

Znižuje krvný tlak a hladinu cholesterolu

Vďaka rutínu a ďalším obsiahnutým látkam napomáha pohánka znižovať krvný tlak, znižuje hladinu cholesterolu v krvi, zvyšuje obranyschopnosť organizmu, priaznivo ovplyvňuje funkciu tráviaceho systému, je dôležitá pri žalúdočných a dvanástnikových vredoch.

Pohánka je vhodná tiež na detoxikáciu organizmu.

Použitie pohánky v kuchyni

Pri príprave pohánky dajte pozor, aby ste ju nevarili – varom stráca prospešné látky a vitamíny.

Pohánka aj ako príloha

jedlo z pohánkyPohánka sa pripravuje podobne ako kuskus.

Opražte ju na panvici, dajte ju do hrnca a zalejte horúcou vodou. Potom ju nechajte pod pokrievkou napučať.

Takto pripravenú pohánku môžete použiť ako prílohu k mäsám alebo rybám.

Pohanka na pečenie

Pohánka sa dá použiť ako náhrada obilnej múky. Najlepšie je ju s bežnou múkou zmiešať a možno ju použiť napríklad na pečenie koláčov, buchiet, koláčov, na prípravu lievancov alebo domácich cestovín. Výborne sa hodí do polievok alebo ju môžete použiť do fašírok.

V obchodoch kúpite pohánkovú múku, pohánku lúpanú, pohánku lámanku, pohánkovú krupicu, pohánkové vločky alebo aj čaje zo šupiek pohánky.

Tak ak ste pohánku ešte neochutnali, určite ju vyskúšajte veď cez internet si môžete objednať pol kilový balík pohanky už za 1 €.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button