Chudnutie

Pitie vody a chudnutie: koľko by ste mali denne vypiť vody?

pitie-vody-a-chudnutieDodržiavanie pitného režimu je dôležité nielen pre správne fungovanie kĺbov, žiarivú pleť a dobrý stav vlasov, ale tiež pre zrýchlenie metabolizmu. Keď sa pokúšate schudnúť, nemali by ste zabúdať na dostatočný príjem nesladených tekutín, inak sa môže stať, že vaše snaženie príde navnivoč. Pitie vody a chudnutie: koľko by ste mali denne vypiť vody?

Ako dostatočný príjem tekutín súvisí s chudnutím?

Neoceniteľná vlastnosť čistej vody je tá, že nemá žiadnu nadbytočnú energiu. Vypitím jednej až dvoch pohárov vody zaplníte žalúdok a ste rýchlejšie zasýtení. Voda nám preukáže aj ďalšie služby.

Dostatočný a pravidelný príjem podporuje látkovú výmenu a zvyšuje energetický výdaj až o 30%. Čo to pre vás znamená? Vaše telo tak musí vynaložiť viac úsilia na jej prečerpanie.

Keď denne vypijete minimálne liter a pol neochutenej vody, spálite asi 200 KJ a do roka vďaka pitnému režimu môžete schudnúť bez ďalšej námahy až dva a pol kilogramu.

Ako sa prejavuje nedostatočný príjem tekutín?

smädTelo je tvorené zo 60 – 70% vodou. Pri jej nedostatku pociťujete smäd a môžeme mať sklony k prejedaniu.

Dehydratácia organizmu totiž môže vyvolať pocit hladu. Preto až dostanete hlad, zrekapitulujte si od poslednej hodiny, či ste dostatočne pili. Je možné, že hlad je iba „prezlečený“ smäd.

A smäd je posledným varovným signálom, že ste dehydrovaný.

Váš pitný režim je v poriadku, ak sa pocit smädu počas dňa ani raz nedostaví.

Denná strata vody

  • Močenie – 1 – 1,5 litra
  • Dýchanie – 0,4 litra
  • Potenie – 0,5 – 2 litra
  • Odparovanie – 0,5 – 0,8 litra

Nedostatok tekutín v tele tiež zistíte podľa množstva a sfarbenia moču. Má tmavú farbu? Potom ste nedostatočne zásobení tekutinami.

Chronický nedostatok tekutín spôsobuje únavu, pokles výkonnosti a kumulovanie toxických látok v tukovom tkanive.

V prípade, že držíte redukčnú diétu, kvapôčky tuku prechádzajú z tukových buniek do krvi a odtiaľ sú vylúčené spolu s toxínmi cez obličky z tela von. Z toho dôvodu je naozaj nevyhnutné dostatočne piť a uľahčiť tak telu vylučovanie zmieňovaných látok a tukov.

Koľko toho denne vypiť?

denný pitný režimMnožstvo vypitej vody záleží na vašej hmotnosti, výdaji energie a ročnému obdobiu. Ideálne množstvo vypitej vody sú 2 – 3 litre za deň.

Kto má svoj ​​jedálniček založený na zelenine, ovocí a mliečnych výrobkoch, môže príjem tekutín vo forme nápojov znížiť.

Začínate meniť svoj pitný režim? Potom sa do toho nenúťte násilím. Začnite na vami určenom minime a po pár dňoch alebo týždni dávky zvýšte, a to o niekoľko decilitrov až pol litra vody. Uvidíte, že týmto spôsobom čoskoro dosiahnete na odporúčaný denný príjem tekutín.

Denný príjem tekutín si rozvrhnite do pravidelných dávok počas celého dňa. Vyvarujte sa toho, že celý deň nič nevypijete a večer sa budete snažiť pitný deficit dohnať.

Majte vo svojej blízkosti pet fľašu s vodou a obľúbený pohárik, ktoré vám bude pripomínať, že máte pravidelne piť. Pri nárazovom pití, keď do seba nalejete liter tekutín, sú preťažené obličky a z tela sa vám odplavia potrebné minerály.

Prehľad, koľko tekutín vypiť v pomere k hmotnosti:

  • Váha 50 kg – minimálne 1,5 litra a maximálne 3,5 litra
  • Váha 60 kg – minimálne 1,7 litra a maximálne 3,8 litra
  • Váha 70 kg – minimálne 2 litre a maximálne 4 litre
  • Váha 80 kg – minimálne 2,2 litra a maximálne 4,2 litra

6 rád, ako schudnúť s vodou

  1. Aby vás neovládla chuť na sladké a iné dobroty, pite vodu počas celého dňa.
  2. Každé ráno si doprajte, ihneď po prebudení, pohár vody nalačno. Naštartujete tým metabolizmus.
  3. Pred každým jedlom vypite pohár čistej vody. Zaručene toho menej skonzumujete. Po jedle opäť vypite pohár vody, aby ste podporili lepšie trávenie.
  4. Pite vodu chladnejšiu, nie ľadovú. Váš metabolizmus sa prebudí k životu a už po desiatich minútach sa dostaví efekt rýchlejšieho spaľovania.
  5. Pravidelným prísunom tekutín detoxikujete organizmus. Vylučovaním odchádzajú z tela škodliviny, ktoré by sa v ňom pri nedostatočnom pitnom režime usadili.
  6. Potrebujete rýchlo schudnúť kvôli dovolenke? Nahraďte jedno jedlo denne niekoľkými pohármi vody. Pre lepšiu chuť do nej pridajte kvapku citrónovej alebo pomarančovej šťavy. Pozor – túto metódu praktikujte nanajvýš sedem dní!

Čo piť počas dňa?

Pitná voda z vodovodu

ovocne šťavyNajlacnejšou vodou je tá z vášho vodovodu. Doprajte si ju vychladenú a ochutenú o kvapky citrónovej, pomarančovej alebo nejakej ďalšej prírodnej ovocnej šťavy.

Vodou do seba nedostávate kalórie a zároveň telu dodávate tekutinu jemu vlastnú, ničím nesladenú a nijako umelo farbenú.

Pramenité vody

Stolové pramenité vody pochádzajú z podzemných zdrojov. Obsahujú minimum minerálnych látok, preto ich môžete piť denne a dlhodobo.

Novinkami na trhu sú pramenité vody ochutené bylinkami s nízkym obsahom cukru. Stálicami sú vody s ovocnou príchuťou a sladené umelými sladidlami.

Minerálne vody

mineralna-vodaNa etiketách minerálnych vôd sa dozviete, aké množstvo rozpustených minerálnych látok obsahujú. Pozor si na ne dajte v prípade, že máte vysoký krvný tlak.

Minerálky sú totiž bohaté na sodík, ktorý krvný tlak ešte zvyšuje a podieľa sa na zadržiavaní vody v tele. Čím viac sodíka má minerálka, tým chutí slanšie.

V nákupných strediskách sú našťastie k dostatiu minerálky s nižším a vyrovnanejším zložením minerálnych látok, ktoré sú vhodné k častejšiemu pitiu.

Nesladené čaje

Vychutnajte si ovocnú alebo bylinkovú chuť čaju bez pridania cukru. Niektoré čaje obsahujú teín, ktorý má odvodňujúce účinky ako kofeín obsiahnutý v káve. Z toho dôvodu sa vyhýbajte čiernym a zeleným čajom.

Skvelé bylinné čaje úplne zo všetkých bylín aké vás len napadnú si môžete objednať cez internet a za pár centov.

Čo radšej nepiť?

Kalorické džúsy

Aj keď je stopercentný džús bez cukru, obsahuje energiu, ktorú predstavuje 30 kociek cukru. Ak ste obézny, dajte prednosť čerstvému ​​ovociu a tekutiny doplňte inak, napríklad čistou vodou. Ste milovníci džúsov a nechcete sa ich vzdať?

Povolené sú dva decilitre denne. Energeticky menej náročné sú potom zeleninové džúsy. Keď si ich pripravíte z mrkvy a repy, máte pripravený zdravý nápoj so sladkou chuťou.

Limonády sladené cukrom

Vypitím takej limonády do seba vpravíme prázdne kalórie a veľa chemických farbív a konzervantov. Ani limonády s umelým sladidlom nie sú to pravé, stále obsahujú nadbytok prídavných látok.

Káva, kolové nápoje

kávaKofeín obsiahnutý v káve a kolových nápojoch spôsobuje odvodnenie organizmu. Keď už si kávu nemôžete odpustiť, vypite k tomu pohár vody alebo si kúpte fitness kávu. Kávu nemožno vzhľadom ku kofeínu započítať do pitného režimu.

Kolové nápoje sú plné cukru. Ste na kole závislý? Doprajte si pár dúškov light varianty.

Alkohol

Aj keď sa v poslednej dobe hovorí o prospešných látkach vo víne a pive (Ako je prospešné pitie červeného vína?), ich veľkou nevýhodou je vysoká energetická hodnota.

Platí tu úmera, že čím viac alkoholu nápoj obsahuje, tým viac energie dodávate do tela. Majme tiež na pamäti, že alkohol sa nezapočítava do pitného režimu.

Akému pitiu dávate prednosť vy a dodržiavate pitný režim?

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button