Ako liečiť

Ako na otravu oxidom uhoľnatým: Príznaky a prvá pomoc

ako liečiť otravu oxidom uhoľnatýmOxid uhoľnatý je jedovatým plynom, ktorý vzniká nedokonalým spaľovaním uhlíka. Predtým sa často vyskytoval pri prevádzke motorových vozidiel, dnes už sú emisie pri moderných automobiloch oveľa nižšie. Ďalej sa CO, ako znie chemická značka oxidu uhoľnatého, vytvára na spaľovacích zariadeniach. Aké sú príznaky a prvá pomoc pri otrave oxidom uhoľnatým?

Obsah článku:

  • Príznaky otravy oxidom uhoľnatým
  • Aké sú príčiny otravy oxidom uhoľnatým
  • Prvá pomoc pri otrave oxidom uhoľnatým

V prípade, že sa nadýchate veľkého množstva tohto plynu, hrozí vám v najhoršom prípade až smrť.

Ak sa niekto vo vašom okolí nadýcha oxidu uhoľnatého, mali by ste vedieť aspoň základné zásady, ako podať prvú pomoc pred tým, než dorazí záchranná služba.

Príznaky otravy oxidom uhoľnatým

Nepríjemné je to, že oxid uhoľnatý nemá žiadnu farbu. Pri jeho vyššom výskyte si tak ani nemusíte uvedomiť, že na vás postupne začína pôsobiť. Práve v tomto ohľade je CO mimoriadne nebezpečný, nevidíte ho, ani ho necítite.

otrava oxidom uhoľnatýmV prvotnej fáze otravy sa dostavuje ľahká otupenosť. U niektorých jedincov sa však môže naopak dostaviť pocit blaha. Okrem toho má postihnutá osoba malátne pohyby, horšiu koordináciu.

Počas postupujúcej otravy sa vám začne zrýchľovať tep, horšie sa vám dýcha. Prichádzajú bolesti hlavy, doslova vám búši v oblasti spánkov. Nasledujú tiež pocity zvracania a nevoľnosti, ste začervenaný v oblasti tváre.

V kritickej fáze už nastáva šok a bezvedomie. V momente, kedy na seba oxid uhoľnatý naviaže viac ako 60% hemoglobínu, nastáva smrť.

Stupne otravy CO:

  • Ľahká otrava – bolesť hlavy, závraty, nevoľnosť, nižšia sústredenosť
  • Stredne ťažká otrava – zvracanie, ospalosť, zmätenosť
  • Ťažká otrava – šok, bezvedomie, poruchy dýchania
  • Veľmi ťažká otrava – svetlo červené škvrny na tele, smrť

Aké sú príčiny otravy oxidom uhoľnatým?

prvá pomoc pri otrave plynomOtravu oxidom uhoľnatým spôsobuje nedostatok kyslíka počas horenia. CO sa viaže na krvné farbivo a tým pádom vytláča kyslík. Nedochádza k nadväzovaniu kyslíka na hemoglobín.

Smrteľná fáza nastáva v okamihu, keď na seba CO viaže viac ako 60% hemoglobínu.

Ako podať prvú pomoc pri otrave oxidom uhoľnatým?

V prvom rade je potrebné zaistiť postihnutému dostatočný prísun čerstvého vzduchu. Pokiaľ sa teda napríklad nachádza v kuchyni, kde je vysoká koncentrácia CO, ihneď ho vyneste do iného priestoru, ideálne na čerstvý vzduch.

Vo chvíli, keď už upadol do šoku a bezvedomia, je potrebné vykonať podporné dýchanie, prípadne resuscitáciu, a to tým spôsobom, že na každé dva vdychy do úst stlačíte 30x postihnutému hrudník.

V každom prípade je potrebné urýchlene zavolať lekára. Najmä pri ťažkých otravách ide doslova o sekundy a minúty. Preto so zavolaním záchrannej služby neotáľajte.

Podobné články

1 komentár

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button