Ako liečiťZdravie a krása

Ako odstrániť bolesti chrbta prírodnou cestou?

ako na bolesti chrbtaBolesti chrbta vedia pekne potrápiť. Často krát bolesť sama odznie, ale prečo tomu nepomôcť? Pokiaľ máte chrbát boľavý, presilený alebo vás vonku prefúklo, máme pre vás zaručené rady, ako s bolesťou chrbta zatočiť. Rozhodne nemusíte užívať analgetiká ani iné chemické látky, poradíme vám, ako odstrániť bolesti chrbta prírodnou cestou.

Príčiny bolesti chrbta

obezita spojená s bolesťou chrbtaBolesti chrbta môžu mať rôzne príčiny, v prvom rade je potrebné sa zamyslieť nad správnym držaním tela pri chôdzi aj pri sedení, pozor tiež na príliš ťažkú ​​kabelku, či tašku nosenú často na jednom ramene, či v jednej ruke.

Pri sedavom zamestnaní používajte vhodnú ergonomickú stoličku a prispôsobte si rozloženie vecí (napr. monitora, klávesnice, telefónu) na vašom pracovnom stole.

Pri dvíhaní ťažkých predmetov je zase potrebné dbať na správnu techniku. Pozor tiež na prechladnutie, ktoré je častou príčinou bolesti chrbta.

Je potrebné dbať na dostatočnú vrstvu oblečenia obzvlášť pri pobyte v studenom a vlhkom prostredí. Príčinou bolesti chrbta môže byť tiež obezita, ktorá vedie k ochabovaniu svalov a k preťažovaniu chrbtice a kĺbov.

Pokiaľ Vás postihla akútna bolesť chrbta, vyskúšajte tieto tipy z prírodnej lekárne:

Kúpeľ zo smrekového ihličia

Kúpeľ zo smrekového ihličia uvoľňuje svaly a zbaví vás bolesti chrbtice. Stačí keď 1 kilogram smrekového ihličia povaríte zhruba 10 minút v 5 litroch vody a odvar potom precedíte priamo do kúpeľa.

Kúpeľ by mal trvať 15-30 minút a mal by mať teplotu 38-45 ° C. Doprajte si ho minimálne raz týždenne.

Kúpeľ v Epsomskej soli

Epsomská soľ uvoľňuje nervový systém, tlmí bolesť chrbta a končatín, uvoľňuje svalové napätie, regeneruje svaly a detoxikuje telo. Kúpeľ v teplej vode by mal trvať okolo 30 minút, do vane pridajte asi 400 g Epsomskej soli. Po kúpeli najmenej hodinu odpočívajte.

Ľubovníkový olej

Ľubovníkový olej (vyrobený naložením čerstvých kvetov ľubovníka do kvalitného za studena lisovaného oleja aspoň na 6 týždňov) odstraňuje bolesti chrbtice a dokáže uvoľniť a regenerovať medzistavcové platničky. Ľ

ubovníkový olej je vhodný na masáž chrbta alebo si nechajte ľubovníkovým olejom natierať chrbticu a jej okolie, či iné boľavé miesto a zakryte ho igelitom alebo potravinárskou fóliou a uterákom. Obklad nechajte pôsobiť aspoň 2 hodiny, počas ktorých relaxujte.

Bazový likér

baza čiernaBazový likér pomáha pri migréne, zápaloch nervov, bolestiach chrbtice či ischiase. A ako ho vyrobiť?

Asi 4 kg zrelých čerstvých bazových kvetov otrhaných zo stopiek a dobre umytých zalejeme takým množstvom vody, aby boli kvety ponorené.

Pridáme 2 bio citróny nakrájané na kolieska a 5 ks klinčekov a vodu privedieme do varu. Varíme asi 5 minút a potom bazu precedíme a vytlačíme cez plátno.

Do precedenej šťavy pridáme asi 2 kg trstinového cukru a 4 lyžice instantnej kávy rozmiešanej s trochou vody. Šťavu s cukrom a kávou povaríme ďalších 15 minút na miernom ohni za stáleho miešania.

Po vychladnutí na izbovú teplotu prilejeme do šťavy 1 liter vodky či rumu, premiešame a plníme do uzatvárateľných vyvarených fliaš. Fľaše s likérom skladujeme najlepšie v chladničke. Každý večer pred spaním užívame 1 malý pohárik likéru.

Obklad z lístia čiernej bazy

Čerstvé listy čiernej bazy rozklepeme paličkou alebo rozmixujeme na kašu a prikladáme na bolestivé miesta, kde obklad môžeme nechať pôsobiť aj niekoľko hodín, či cez noc.

Pôsobí na ischias, zbavuje bolesti natiahnutých svalov, šliach a kĺbov a končatín postihnutých reumatizmom.

Tehotenstvo a bolesť chrbta

S bolesťou chrbta sa často stretávame aj v tehotenstve. V tom prípade môžeme odporučiť masáž ľubovníkovým olejom, ktorý zároveň predchádza vzniku celulitídy a strií.

Teplý, nie horúci kúpeľ v Epsomskej soli je možný, ale radšej ho prekonzultujte so svojím lekárom. Skúste si na postihnuté miesto priložiť ohrievaciu fľašu, teplo môže pomôcť uľaviť od bolesti.

Tipy ako na bolesti chrbta

Ako prevenciu aj ako súčasť liečby je vhodné zaradiť do vášho voľného času pravidelne šport, napr. plávanie skvele precvičí všetky svaly. Nepreháňajte to však so záťažou, bolesť by sa mohla zhoršiť.

Upozornenie

  • Pri neustávajúcej alebo veľkej bolesti navštívte lekára. Pozor si dajte najmä, ak bolesť cítite aj v pokojnom stave alebo počas spánku a tiež ak máte zvýšenú teplotu, mohlo by ísť o zápalové ochorenie.
  • Baza v surovom stave a jej použitie vo veľkom množstve môže spôsobiť nevoľnosť, či podráždiť žalúdok, preto je potrebné zaliať ju pred konzumáciou vriacou vodou alebo ju jemne povariť, usušiť, či naložiť do alkoholu.
  • Po masáži ľubovníkovým olejom sa neopaľuje, ľubovník môže spôsobiť fotosenzibilitu.
  • Tento článok a jeho jednotlivé body majú len informatívny charakter.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button