Práca a vzdelanie

Ako odísť na študentskú pracovnú stáž v zahraničí?

Ako odísť na študentskú pracovnú stáž v zahraničíJe to menej známa forma študentského pobytu Erasmus v zahraničí. Študenti nechodia do školy ako u klasického pobytu Erasmus, ale chodia do práce, ktorá je blízka odboru, ktorý študujú. Pracovná skúsenosť sa počíta ako stáž v zahraničí a dokonca študenti budú mať pracovnú stáž uvedenú aj na diplome, ktorý na konci štúdia dostanú. Výhodou stáže je nielen to, že ste v styku s miestnou kultúrou viac ako pri bežnej forme Erasmu ale tiež spoznáte pracovné podmienky v cudzej krajine a štipendium je tiež vyššie.

Postup ako odísť na študentskú pracovnú stáž

Prácu vám pomáha hľadať univerzita

Máte v podstate dve možnosti:

a) vyberiete si z pracovných ponúk, ktoré predkladá univerzita,
Študentská pracovná stážb) zoženiete si pracovnú stáž sami.

V oboch dvoch prípadoch vám je k dispozícii zahraničné oddelenie univerzity, ktoré vám pomáha.

Pokiaľ si vyberiete z prác, ktoré ponúka univerzita, čaká vás rad výhod, ako sú kontakty medzi univerzitou a zamestnávateľom, čo vám môže zabezpečiť lepšie pracovné podmienky.

Na druhú stranu máte veľmi obmedzený výber, pretože univerzita ponúka len určitý typ práce (napr. pracovník v turistickej informačnej kancelárii alebo administratívny pracovník) v určitých lokalitách (napr. zháňa prácu len v časti krajiny, do ktorej by ste chceli vyjsť).

Ak si študent zháňa prácu sám, môže to spočiatku vyzerať ťažké, ale ak sa to podarí, má šancu zohnať si prácu, ktorá by ho bavila v ním zvolenej lokalite. Dôležité je pripomenúť, že prácu si študent vyberá v odbore, ktorý študuje.

Ako dlho dopredu myslieť na pracovnú stáž?

Minimálne rok dopredu sledujte informácie na zahraničnom oddelení. Univerzita dojednáva pracovné stáže napr. na jeseň pre tých, čo chcú vyjsť na leto alebo jeseň nasledujúceho roka.

Pracovať potom môžete v rozmedzí od troch mesiacov do jedného roka.

Akú odmenu dostanete?

Výhodou tejto formy pracovnej skúsenosti v zahraničí je vysoké štipendium, ktoré dostávate od univerzity (cca 670 EUR). Posiela vám ho raz mesačne (pozor: o mesiac neskôr, tzn. že potrebujete mať peniaze na prvý mesiac pobytu).

Naviac vám zamestnávateľ môže zaplatiť aj symbolickú odmenu. Niektorí platia tretinu minimálnej mzdy (cca 300 EUR), niektorí vám miesto toho zoženú ubytovanie zadarmo, niektorí vám miesto toho zabezpečujú každý deň teplé jedlo do práce.

Záleží na vašom zamestnávateľovi. Samozrejme sa môže stať aj to, že vám poskytne všetky tieto výhody naraz, ale to záleží skôr na šťastí.

Skvelé zážitky a skúsenosti

študentská pracovná stáž v LondýneJe nepopierateľné, že cez pracovnú stáž naozaj spoznáte, ako to funguje v podnikoch vo vami vybranej cudzej krajine, aké tam majú pracovné podmienky, podmienky pre život, životnú úroveň, zvyklosti.

Spoznáte rad kamarátov, s ktorými sa môžete do budúcnosti navštevovať.

Naučíte sa dokonale oficiálnu aj hovorovú formu jazyka v danej krajine. A okrem iného získate aj veľmi hodnotnú pracovnú skúsenosť pre váš ďalší kariérny rast.

Tipy ako odísť na študentskú pracovnú stáž v zahraničí

Bližšie informácie o oboch podobách Erasmus získate na zahraničnom oddelení vašej univerzity. Jeho pracovníci vám určite radi poradia.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button