AkoaPreco.com / Návody / Ako nastaviť rýchlosť uzávierky a clonu na fotoaparáte?

Ako nastaviť rýchlosť uzávierky a clonu na fotoaparáte?

nastavenie rychlosti uzavierkyRýchlosť uzávierky a nastavenie clony neovláda každý. Automatické nastavenie pri fotení využívajú najmä začínajúci fotografi a tí, ktorí sa foteniu napríklad do rodinného albumu venujú príležitostne. Čas od času ale aj títo užívatelia zatúžia po vlastnom nastavení, ktoré umožní zaobstarať nezvyčajné a zaujímavé snímky, čo rodinné album môžu spestriť. V tomto článku si povieme, ako nastaviť uzávierku a clonu na prístroji a na čo vlastne tieto funkcie slúžia.


Návod ako nastaviť rýchlosť uzávierky

Manuálne nastavujeme na fotoaparáte otočením na značku M.

ako zrychlit uzavierkuRýchlosť uzávierky určuje, koľko svetla má preniknúť v určitom časovom úseku (expozičný čas). Čím viac svetla objektívom prejde, tým je väčšia pravdepodobnosť, že pohybujúce sa fotografované objekty budú rozmazané. Toho efektu chce práve viacero  fotografov dosiahnuť, aby získala impozantné dynamické snímky.

Typickým príkladom je fotenie na krátku a dlhú závierku v prípade tečúcej vody alebo vodopádov. Údaj rýchlosti uzávierky sa uvádza v zlomkoch sekundy, napr. 1/60 s znamená, že závierka sa otvorí na jednu šesťdesiatinu sekundy.

Doba otvorenia uzávierky umožňuje “zmraziť” fotografované objekty (zvyčajne 1 / 250s, 1 / 125s, 1 / 60s, 1 / 30s). Rad fotoaparátov umožňuje otvoriť závierku na takú dobu, kým držíme stlačenú spúšť (napríklad pri fotení bleskov).


Clona

Druhý parameter, ktorý si na prístroji nastavíme, je clona. Rýchlosť uzávierky a clonu nastavujeme tak, aby sa dopĺňali. Kým závierkou určujeme dobu, po akú má svetlo objektívom preniknúť, clonou regulujeme množstvo prechádzajúceho svetla.

Veľkosť clony udávame clonovým číslom “F”, popr. “F / číslo”. Maximálne otvorenie clony sa označuje ako svetelnosť objektívu. Clona nám určuje hĺbku ostrosti. Clonou privierame kruhový otvor v strede objektívu.

Tipy

o rychlosti uzavierkyNiektoré fotoaparáty umožňujú uprednostňovať závierku pred clonou, prípadne naopak. Ak nastavíme jeden parameter, druhý sa doplní automaticky.

Ak zdvojnásobíme množstvo svetla zmenou clony, rovnakého efektu docielime zmenou expozičného času.

Dobrým pomocníkom pre fotografa môže byť expozimeter. Expozimeter je prístroj, vďaka ktorému môžete merať množstvo svetla. Ukáže nám potrebnú clonu aj potrebný expozičný čas pre váš fotoaparát.

Varovanie


Čím je clonové číslo menšie, tým je objektív svetelnejší.


Mohlo by vás zaujímať

ako urobiť mydlové muffiny

Ako na mydlové muffiny?

Prinášame vám návod ako si pripraviť mydlové muffiny. Mydlové muffiny síce nie sú k jedlu, …

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.