ChudnutieZdravie a krása

Ako „naštartovať“ metabolizmus po Vianociach?

štart metabolizmuSchudnúť niekoľko kilogramov patrí medzi najčastejšie novoročné predsavzatia. Pre správne chudnutie je potrebné metabolizmus „naštartovať „. Po Vianociach však môže byť váš metabolizmus spomalený, obzvlášť ak ste si dopriali veľké množstvo tučného či sladkého jedla. Rady a tipy ako pomôcť vášmu metabolizmu aby sa opäť nakopol, nájdete na nasledujúcich riadkoch.

Čo najčastejšie brzdí ľudský metabolizmus

Metabolizmus je látkový a energetický príjem a spracovanie živín v tele. Čím rýchlejšie nám metabolizmus pracuje, tým viac je schopný spáliť prijaté kalórie. Spomalený metabolizmus teda bráni správnemu chudnutiu.

Najčastejšie býva spomalený kvôli častým pokusom schudnúť (najmä rôzne jednostranné diéty), kedy sa dostaví JOJO efekt, tiež sa spomaľuje s vyšším vekom, pri nezdravom spôsobe stravovania alebo vplyvom porúch štítnej žľazy (tu môže nastať aj opačný problém kedy funguje metabolizmus až príliš rýchlo).

Postup a návod ako naštartovať metabolizmus po Vianociach

Ranný nápoj

Začnime hneď od začiatku – ránom. Hneď ako sa prebudíte, skúste vypiť pohár teplej vody s citrónovou šťavou alebo jablčným octom.

Správne raňajky = základ dňa

Raňajky by mali byť najdôležitejším jedlom vášho dňa. Odporúča sa raňajkovať najneskôr pol hodiny po prebudení.

Na raňajky si doprajte potraviny s vysokým obsahom bielkovín (napr. vajíčkovú omeletu alebo biely jogurt alebo tvaroh s ovsenými vločkami, ovocím, orechmi a semienkami). Súčasťou slaných raňajok by mala byť tiež zelenina.

Opatrne s ovocnými šťavami a džúsmi, žalúdok po noci potrebuje nahromadené kyseliny spracovať, ovocné šťavy a džúsy by mohli hladinu zdvihnúť ešte viac.

Pravidelná strava a dostatočný pitný režim po Vianociach

zdravý metabolizmusJedzte malé porcie každé 2-3 hodiny a uvidíte, ako ľahko vám chudnutie pôjde. Konzumujte pestrú stravu plnú zeleniny, ovocia, chudého mäsa a rýb, ďalej celozrnné pečivo, cestoviny a ryžu, klíčky, zdravé oleje (ľanový, tekvicový, avokádový a pod.).

Vhodné je tiež do jedálnička zaradiť tofu, sóju a iné potraviny s vysokým obsahom bielkovín. Jedlo môžete dochutiť korením, ktoré pomáha spaľovať kalórie (napr. zázvor, čili, korenie, škorica, kurkuma, rasca či klinčeky). Denne vypite aspoň 2 litre neperlivej vody, ovocného či zeleného čaju (bez cukru najlepšie).

Pravidelný pohyb

Každý dietológ vám povie, že bez pohybu nemá diéta žiadnu šancu na úspech, pretože kalórie treba jednoducho spáliť, ináč sa nahromadia.

Spočiatku postačí každodenná prechádzka, neskôr môžete niekoľkokrát týždenne zaradiť aj beh, jazdu na bicykli či rotopede, plávanie, kolektívne športy, fitness, a pod. Hlavné je, aby vás táto činnosť bavila, jedine tak pri nej vytrváte.

Dostatočný spánok

Pokúste sa spať aspoň 8 hodín denne. Bolo totiž dokázané, že nedostatočný spánok metabolizmus zásadným spôsobom narušuje.

Pomocnú ruku podajú aj bylinky

Z byliniek vám môže pomôcť napríklad takmer zázračná žihľava dvojdomá, ktorá výrazne napomáha zrýchliť metabolizmus.

Ďalšími vhodnými bylinkami sú púpava lekárska, rozchodnica ružová, guarana, breza previsnutá či mäta pieporná.

A aké éterické oleje zrýchľujú metabolizmus?

metabolizmusVyskúšajte éterický olej grapefruit, ktorý podporuje metabolizmus, obmedzuje chuť na sladké, zabraňuje hromadeniu nežiaduceho tuku a redukuje celulitídu.

Éterický olej mäta tiež podporuje látkovú výmenu a zlepšuje trávenie. Éterický olej citrón potom zrýchľuje metabolizmus, potláča chuť do jedla, uľahčuje trávenie a odbúrava tuky.

Použiť ich môžete pomocou inhalácie alebo do svojho obľúbeného masážneho oleja (mandľového, kokosového, a pod.). Pridajte pár kvapiek éterického oleja do niektorého z masážnych olejov a máte hotovo.

Tipy ako naštartovať metabolizmus po Vianociach

S „naštartovaním“ metabolizmu vám pomôže tiež pravidelná návšteva sauny.

Pri sedavom zamestnaní sa nezabúdajte pravidelne pretiahnuť či prejsť.

Varovanie

Tento článok má len informatívny charakter a nenahrádza lekársku starostlivosť.

Prečítajte si aj tieto články:

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button