AkoaPreco.com > Domácnosť > Ako montovať a opravovať podlahové lišty?

Ako montovať a opravovať podlahové lišty?

ako namontovať a opravovať podlahové lištyPodlahové lišty sú estetickým doplnením bytu, pretože nám zakryjú všetky nerovnosti, dolné okraje maľby a tapiet, nedostatky kobercov aj podlahových krytín a tiež káble v dolných rohoch miestnosti. Podlahové lišty sa predávajú v obchodnej sieti v niekoľkých rozmeroch, tvaroch a farbách, sú drevené a aj plastové. Ako montovať a opravovať podlahové lišty?

Čo budete pri montáži a oprave podlahových líšt potrebovať:


  • páčidlo
  • skrutkovač
  • vruty
  • hmoždinky
  • pílka

drevené podlahové lištyVýber líšt

Dobre si pozrieme, aké lišty budeme potrebovať, ak budeme dávať do celej miestnosti nové. Zmeriame výšku nerovností pri päte múrov na určenie výšky líšt, vyberieme si farbu a tvar. Podlahová lišta by mala byť široká v základni minimálne 20 mm. Potom zmeriame dĺžku stien a spočítame vonkajšie a vnútorné rohy. Potom môžeme ísť si lišty vybrať a zakúpiť.


Postup montáže

Podlahové lišty majú po určitých vzdialenostiach pripravené otvory pre pripevnenie. Podľa päty múrov môžeme pripevňovať lišty buď priamo alebo cez hmoždinky, lišty sa ale dajú aj výnimočne lepiť na steny, napríklad alkoprenom.

Pre rohy a napojenia sú pripravené krytky, do ktorých sa zasúvajú konce líšt. Dôkladnosť sa pri tejto práci oplatí.

schovanie káblov do podlahových líštLišty väčšinou nie je potrebné udržiavať, napriek tomu sa môžu poškodiť pri niektorých prácach, napríklad pri sťahovaní nábytku, novej vodoinštalácii a podobne. Tiež pri sťahovaní nábytku môžeme zistiť, že za niektorou skriňou lišta úplne chýbala. Ak dopĺňame, kúpime lištu rovnakú. Ak to už nie je možné, vyberte čo najpodobnejší tvar a farbu. Ak bude lišta podobná, môžeme vymeniť, resp. doplniť, len jednu stenu.

Poškodené lišty alebo tie, ktoré chceme vymeniť, odstránime tak, že vyskrutkujeme skrutky. Potom ľahko, ak to nejde, tak opatrne nejakým oceľovým páčidlom zasunutým medzi stenu a lištu, lišty uvoľníme. Ak chceme lišty ešte použiť, postupujeme opatrne, aby sa nerozštiepili.

Rezanie


Podlahové lišty sa režú najlepšie plátovou pílkou alebo pílkou na železo. Konce na vnútorných aj vonkajších rohoch by mali byť skosené do 45 stupňov. Presný uhol vytvoríme pomocou uholníka. Ak nie sú rohy v pravých uhloch, budeme musieť uhly zmerať. Ale pretože sme si zakúpili aj rožky vonkajšie a vnútorné, menšie nepresnosti sa skryjú pod nimi.

Mohlo by vás zaujímať

škareda pleseň na stene

Problém, ktorý trápi množstvo domácností. Ako sa účinne zbaviť plesne na stene?

Nielen, že vyzerajú neesteticky, ale ovplyvňujú aj zdravie človeka. Reč je o plesniach na stenách, …

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.