Ako liečiť

Ako liečiť štiepenie nechtov?

ako liečiť štiepenie nechtovK viditeľným chybám na kráse, ktoré trápia najmä ženy, patrí štiepenie nechtov. Dá sa rozpoznať už letmým pohľadom. Ak vás štiepenie nechtov tiež trápi, čítajte ďalej. Dozviete sa, ako sa mu dá zabrániť a ako sa vlastne o nechty starať, aby ste problému predišli.

Obsah článku:

  • Čo je štiepenie nechtov
  • Príčiny štiepenia
  • Postupy liečby štiepiacich sa nechtov

Čo je to štiepenie nechtov?

Že sa nechty štiepia, spoznáte jednoducho tak, že sa tvorí dvojitá vrstva nechtov. Vrchná časť sa následne odlamuje.

Nechty sú potom slabšie. Štiepenie sa objavuje hlavne pozdĺžne po celej dĺžke nechtu, niekedy  len po stranách. Častý problém sprevádza aj sprievodný jav v podobe záderov na koži v okolí nechtu.

Príčiny štiepenia a odlamovania nechtov

Hlavnou príčinou je nedostatok vitamínov, ktoré podporujú tvorbu a vitalitu nechtov. Ide najmä o nedostatok vitamínu B, ďalej potom tiež zinku, vápnika, kremíka a horčíka.

Ďalšie príčiny:

  • Prílišná konzumácia kávy, alkoholu
  • Vysoký príjem cukrov
  • Nedostatok vitamínov A a C
  • Zlá starostlivosť o nechty – používanie nekvalitných lakov a odlakovačov
  • Vysušené ruky – v dôsledku používania silných mydiel
  • Tvorba plesníliečenie štiepenia nechtov
  • Používanie nevhodného pilníka a nožníc na nechty
  • Chudokrvnosť
  • Máčanie rúk v horúcej vode – časté máčanie spôsobuje narušenie štruktúry nechtov, čo má za následok ich oslabenie
  • Kontakt s agresívnymi čistiacimi prostriedkami – kvalitu nechtov ovplyvní, ak umývate riad bez rukavíc. Pokožka sa tak dostáva do styku s umývacími prípravkami, ktoré narušia jej pevnosť

Postupy liečby štiepiacich sa nechtov

Postup liečby spočíva predovšetkým v zistení príčiny ochorenia a ich odstránenia.

Prísun vitamínov z doplnkov stravy

Ak teda za štiepením nechtov stojí nedostatočný prísun vitamínov a ďalších látok, ktoré organizmus pre správny rast nechtov potrebuje, zaistite ich dodanie, a to aj pomocou doplnkov stravy. Vhodné sú napríklad doplnky, ktoré obsahujú kolagén.

Pre zdravé nechty je dobré tiež vyskúšať pivovarské kvasnice, ktoré sú bohatým zdrojom vitamínu B.

Parafínový zábal

Vyriešiť problém so štiepiacimi nechtami vám pomôžu tiež v kozmetických salónoch. V nich sa využíva hlavne parafínový zábal, ktorý takmer okamžite pomáha zlepšiť celkový stav nechtov a okolitej pokožky. Vykonávať sa má niekoľkokrát za sebou, vždy zhruba po 1 týždni.

Parafín sa nahreje na teplotu okolo 50 °C. Potom sa do neho ponoria prsty, na ktoré parafín priľne. Po vybratí sa prsty obalia igelitom a parafín sa nechá asi 15 minút pôsobiť. Po uplynutí lehoty sa odstráni a pokožka sa premasíruje.

Použitie regeneračných krémov na nechty

Nechty potrebujú dodať potrebné vitamíny a minerály. To docielite aj aplikáciou špeciálnych regeneračných krémov a olejov, ktorými nechty každý deň natriete,  ideálne po umytí.

Mandľový olej

Na poškodené nechty a okolitú pokožku vyskúšajte tiež mandľový olej. Večer ním postihnuté miesta potrite, potom si na ruky navlečte jemné bavlnené rukavice a nechajte olej cez noc pôsobiť.

Ráno budú nechty pevnejšie a dostatočne vyživené.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Prečítajte si aj
Close
Back to top button